Reklama
Czym jest oparzenie 4 stopnia?
Oparzenie 4 stopnia oceniane jest jako najwyższy stopień poparzenia ciała. Oparzenia 1 i 2 stopnia oceniane są jako lekkie i średnie, natomiast 3 i 4 stopnia to ciężki rodzaj poparzeń. W niektórych klasyfikacjach nie wyróżnia się oparzenia czwartego stopnia.
Należy podkreślić, iż jest to stan zagrażający nie tylko zdrowiu, ale także życiu osoby poparzonej. Czwarty stopień obejmuje bowiem nie tylko skórę właściwą, ale także podskórne struktury, a zatem mięśnie, ścięgna i kości. W tym przypadku bardzo często następuje zwęglenie tkanek.
Działanie wysokiej temperatury na ludzkie ciało może powodować koagulację, czyli ścinanie się, ponadto zazwyczaj nieodwracalną martwicę oraz reakcję zapalną w postaci przekrwienia. W 4 stopniu oparzenia dochodzi do zniszczenia mieszków włosowych.
Charakterystyczne jest to, że skóra nie reaguje na bodźce i staje się blada. Gojenie takiej rany polega na wytworzeniu blizny, której nie pokrywają włosy.W tym rodzaju poparzenia bardzo często dochodzi także do uszkodzeń wewnątrzorganicznych, dotyczących narządów wewnętrznych.
Nierzadko pojawiają się też objawy, takie jak wstrząs oraz powikłania obarczające ważne organy, takie jak np. serce, płuca, czy nerki.
Z uwagi na powagę tego typu oparzenia, choremu powinna być niezwłocznie udzielona pomoc lekarska, a także powinien być jak najszybciej hospitalizowany.
Przyczyny poparzenia 4 stopnia
Poparzenia 4 stopnia są spowodowane najczęściej przez działanie wysokiej temperatury, a konkretnie przez długotrwałą ekspozycję na otwarty ogień lub prąd elektryczny.
Przyczyny oparzeń mogą też leżeć w kontakcie z gorącą substancją lub płynem (np. wodą, olejem, czy zupą), środkami żrącymi oraz mocno nagrzanymi powierzchniami.
Czwarty stopień oparzenia określany jest też jako katastroficzny, ponieważ nierzadko wiąże się z powstaniem niebezpiecznych sytuacji, takich jak pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym, wypadek komunikacyjny, czy związany z wykonywaną pracą, itp. Powodów, przez które może dojść do tak poważnego poparzenia ciała jest spora lista.
Oprócz ustalenia stopnia poparzenia ciała, bardzo ważnym elementem w ocenie powagi oparzenia jest jego głębokość. Biorąc pod uwagę głębokość oparzeń mowa tutaj o lekkich, średnich i ciężkich poparzeniach. W przypadku lekkiego czwartego stopnia poparzenia zajęta jest powierzchnia ciała mniejsza niż 2%.
Średni rodzaj 4 stopnia poparzenia dotyczy od 2 do 10% powierzchni ciała. Natomiast ciężkie poparzenie czwartego stopnia obejmuje powyżej 10% powierzchni ciała. Jako ciężkie poparzenie klasyfikuje się także oparzenia elektryczne, mające związek z poważnym urazem oraz obejmujące drogi oddechowe.
Reklama
Objawy oparzenia 4 stopnia
Oparzenia 4 stopnia powodują zniszczenie tkanki skórnej, ale także uszkodzenie powierzchni znajdujących się pod skórą. Obraz takiego poparzenia z reguły jest bardzo dramatyczny, często widać zwęglenie, a nawet organy wewnętrzne. W lżejszych przypadkach skóra jest blada, nie posiada mieszków włosowych, a chory nie odczuwa bodźców bólowych.
Ból zazwyczaj nie stanowi objawu oparzenia czwartego stopnia, ponieważ poparzeniu zwykle ulegają też zakończenia nerwowe. Stąd brak bolesności powinien raczej wywołać stan alarmowy, niż obniżenie czujności.
Poza widocznymi gołym okiem symptomami i uszkodzeniami ciała wynikającymi z poparzenia, oparzenie 4 stopnia może się wiązać z dużo poważniejszymi objawami, które mają zasięg ogólnoustrojowy, a które dzieją się wewnątrz ustroju. Może bowiem dojść do wstrząsu, dysfunkcji różnych narządów, takich jak np. nerki, płuca i serce, czy upośledzenia pracy układu oddechowego.
Istnieje zasada dotycząca oparzeń, która mówi, że są one poważniejsze niż wyglądają. Często realny stopień i głębokość oparzenia można określić dopiero po kilku dniach od zdarzenia. Tej oceny dokonuje lekarz specjalizujący się w tematyce oparzeń. By przeanalizować funkcjonowanie narządów wewnętrznych, należy wykonać badania laboratoryjne oraz posiew do badania bakteriologicznego.
Reklama
Leczenie oparzenia 4 stopnia
Leczenie oparzenia 4 stopnia jest uzależnione od kilku czynników, przede wszystkim od głębokości i rozległości oparzenia, okoliczności, które doprowadziły do tego zdarzenia, rozwoju możliwych powikłań oraz wieku pacjenta.
Najcięższy, czyli 4 stopień oparzenia wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej, a nawet chirurgicznej oraz hospitalizacji.
W zależności od stanu pacjenta w szpitalu podaje się mu dożylnie elektrolity i inne płyny stabilizujące funkcje życiowe, opatruje rany (nakładając specjalistyczne opatrunki), by zapobiec ich zakażeniu oraz prowadzi się terapię przeciwbólową stosując odpowiednie środki, które niwelują silny ból i leki na oparzenie. Taki chory powinien przejść kurację na wyspecjalizowanym oddziale leczenia oparzeń bądź na intensywnej terapii.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanejPo takim oparzeniu często wykonuje się przeszczep skóry. Niekiedy wykonuje się też operację oczyszczenia z tkanek martwiczych. Rokowanie w przypadku takich poparzonych jest uzależnione od rozległości, stopnia i głębokości oparzenia, wieku poparzonego oraz skali ewentualnych powikłań pooparzeniowych.
Gojenie w tym przypadku wiąże się z pojawieniem się blizny przerosłej, czy bliznowców, utrudniających lub ograniczających wykonywanie pewnych ruchów, ponadto może dojść do przebarwień i odbarwień skóry. Taki rodzaj blizn częściej stwarza ryzyko zachorowania na raka kolczystokomórkowego skóry. W przypadku bliznowców mogą pomóc zabiegi fizjoterapeutyczne lub korekcje chirurgiczne.