Reklama
Co to jest zaćma i czy można ją wyleczyć?
Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, to choroba polegająca na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki oka. Zwykle występuje jako zaćma starcza, która jest związana z procesem starzenia się organizmu. Rozwija się stopniowo wraz z wiekiem, dlatego prędzej czy później spotka to każdego z nas. W efekcie widziany obraz staje się zamglony, rozmyty i mniej wyraźny. Zmienia się też jakość postrzegania barw – kolory mogą wydawać się mniej intensywne. Bywa i tak, że zaćma jest wynikiem urazu lub powstaje w wyniku pracy w warunkach szkodliwych (np. w hutnictwie). Na obecną chwilę zaćmy nie da się wyleczyć farmakologicznie. Jednakże chorobę można szybko i skutecznie wyleczyć, usuwając zmętniałą soczewkę i wszczepiając nową – sztuczną.
Reklama
Operacja usuwania zaćmy – zalety zabiegu
Operacja usunięcia zaćmy polega na zastąpieniu zmętniałej soczewki oka sztucznym implantem soczewkowym. Jest to jednorazowy zabieg, który daje trwałe efekty. Procedura operacyjnego usuwania zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie. Zabieg charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością oraz niskim ryzykiem powikłań. Warto wspomnieć, że metoda ta jest mało inwazyjna dla organizmu, bezpieczna i nie wiąże się z długim przebywaniem w szpitalu. Zabieg usuwania zaćmy zwykle trwa kilkanaście minut. Dzięki znieczuleniu miejscowemu pacjent nie odczuwa bólu i ma zapewniony komfort psychiczny podczas zabiegu. Dla wielu osób dużą zaletą jest również możliwość uzyskania refundacji zabiegu przez NFZ. Istnieje także możliwość zastosowania soczewek z grupy premium, które nie są objęte refundacją. Jednak wykorzystanie zaawansowanych implantów wewnątrzgałkowych pozwala połączyć usunięcie zaćmy z korekcją pozostałych wad wzroku, co może być nieocenioną korzyścią w życiu codziennym.
Reklama
Przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy
Wykonanie operacji usunięcia zaćmy jest poprzedzone bardzo dokładną konsultacją medyczną. Najważniejsze kwestie dotyczące odpowiedniego przygotowania pacjenta do zabiegu obejmują kompleksowe badania okulistyczne (m.in. komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego czy badanie ostrości wzroku), wizytę u optometrysty i konsultację z lekarzem-okulistą. Wszystkie te czynności są niezbędne, aby dokładnie zbadać wzrok pacjenta, ocenić stan zaawansowania choroby oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do operacji. Co istotne, w trakcie kwalifikacji do operacji zaćmy postępowanie diagnostyczne dobierane jest indywidualnie dla każdego pacjenta, aby maksymalnie zadbać o jego bezpieczeństwo oraz zapewnić jak najlepsze warunki do przeprowadzenia zabiegu.
Reklama
Przeciwwskazania do operacji zaćmy
Tym, co może wykluczyć osobę z podejścia do operacji są zazwyczaj ciężkie choroby, takie jak niewydolność krążeniowo-oddechowa albo udary mózgu i zwały serca. Również dolegliwości ze strony oczu mogą stanowić przeciwwskazanie do operacji. Jeżeli pacjent cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), ma odwarstwienie siatkówki lub stan zapalny, leczenie zaćmy może nie przynieść oczekiwanego efektu. Także stożek rogówki, ciąża albo karmienie piersią może uniemożliwić operację. Ogólnie rzecz ujmując, przeciwwskazaniem są te choroby lub okoliczności, które mogą podnieść ryzyko zabiegu albo nie przynieść satysfakcjonujących rezultatów. O tym, czy dany pacjent może podejść do operacji, decyduje jednak lekarz w wybranej klinie podczas konsultacji na podstawie przeprowadzonych badań i stanu zdrowia osoby.
Reklama
Zalecenia po przebytej operacji zaćmy
Dzięki postępowi w medycynie zabieg usuwania zaćmy cechuje się minimalną inwazyjnością i całkowitym bezpieczeństwem. Niemniej jednak, aby zminimalizować ryzyko komplikacji, ważne jest sumienne stosowanie się do zaleceń lekarskich. Kluczowym czynnikiem, dzięki któremu pacjent może szybko wrócić do zdrowia, jest prowadzenie oszczędnego trybu życia w pierwszych tygodniach po operacji zaćmy. Zalecenia są podobne przy wielu operacjach związanych z oczami, również takich, jak korekcja wzroku laserowa. Należy unikać wstrząsów, wysiłku i ogólnie męczących czynności. W tym czasie lepiej zrezygnować z uprawiania sportu, a także schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Po zabiegu zalecana jest kontrola okulistyczna, aby potwierdzić, że rekonwalescencja przebiega pomyślnie i sprawnie.