Reklama
Czym jest opryszczka penisa?
Opryszczka miejsc intymnych przenoszona jest między innymi drogą płciową. Szacuje się jednak, że nawet 90% populacji może nosić w sobie wirusa, natomiast jedynie niewielka część z nich doświadcza objawów i może zarażać. Dotknąć może zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
U mężczyzn opryszczka zazwyczaj występuje na penisie i w okolicy okołoodbytniczej, a dokładniej na napletku, skórze prącia, żołędzi i cewce moczowej. Typowym symptomem jest również śluzowy wyciek i częste oddawanie moczu.
Mężczyźni z reguły przechodzą opryszczkę łagodniej niż kobiety. Okres leczenia tej dolegliwości u płci męskiej także jest krótszy i wynosi ok. 10 dni. Najbardziej uciążliwa jest opryszczka jąder, ponieważ objawia się natężonym bólem i w efekcie długim okresem leczenia. Jaka jest natomiast przyczyna opryszczki męskich narządów płciowych?
Chorobę wywołuje wirus HSV, a zarażenie nim powoduje uczucie ogólnego dyskomfortu. U większości ludzi jednak pozostaje on uśpiony. Leczenie może trwać nawet do kilku tygodni, choć jeśli szybciej nastąpi odpowiednia reakcja, czas ten zostanie skrócony.
Wirus niestety pozostaje w organizmie i może pojawiać się co kilka miesięcy. Zazwyczaj są to te same miejsca.
Reklama
Objawy opryszczki penisa
Pierwsze objawy, które towarzyszą opryszczce penisa to mrowienie i świąd. Pojawia się także zaczerwienienie skóry i odczuwalne pieczenie. W kolejnym etapie w miejscach intymnych zaczynają występować niewielkie pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem.
Stopniowo pękają i w tych miejscach pojawia się bolesne owrzodzenie. Gdy opryszczka występuje na końcu członka to oddawanie moczu może sprawiać nieprzyjemny ból.
Oprócz wymienionych wyżej objawów, pozostałe mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Należą do nich m.in.:
- gorączka,
- osłabienie organizmu,
- złe samopoczucie,
- rozdrażnienie;
Opryszczkę narządów płciowych pomylić można z innymi chorobami, jak np. grzybica czy infekcje dróg moczowych. Po prawidłową diagnozę należy udać się do lekarza.
Reklama
Domowe leczenie opryszczki penisa
Kiedy choroba nie jest bardzo bolesna i dokuczliwa zastosuj leczenie miejscowe. Zaleca się wykonywanie tzw. nasiadówek z rumianku. Trzeba uważać, aby przygotowany napar nie był zbyt gorący, by się nie poparzyć. Dodatkowo przed wykonaniem takiej nasiadówki posmaruj miejsca intymne tłustym kremem lub wazeliną.
Innymi miejscowymi metodami leczenia są: napar z goździka i żel z aloesu, które pomagają w gojeniu owrzodzeń skóry. Pamiętaj, żeby miejsca intymne utrzymywać w czystości i suchości.
Do kąpieli możesz wlewać niewielką ilość olejku geraniowego, który jest środkiem antybakteryjnym i antywirusowym - tym samym hamuje rozwój bakterii i wirusów.
W sytuacji, gdy wirus HSV nawraca można zastosować dostępne bez recepty maści. Hamują one rozwój opryszczki, tylko w przypadku, gdy zastosujesz preparaty przed pojawieniem się bolesnych pęcherzy.
Reklama
Jak leczyć opryszczkę penisa farmakologicznie?
Najskuteczniejszą metodą leczenia niechcianych pęcherzy jest przyjmowanie leków antywirusowych. Gdy opryszczka na penisie ma duże nasilenie najlepiej zażywać acyklowir, czyli substancję, która hamuje rozwój wirusa. Mimo, iż nie wyeliminuje go całkowicie z organizmu, to odczuwalnie złagodzi przebieg dolegliwości, którą wywołuje i skróci czas trwania.
Istnieją różne preparaty na receptę. Jeśli nawroty są bardzo dokuczliwe lekarz może zalecić przyjmowanie leku nawet przez okres kilku miesięcy. Dodatkowo warto suplementować witaminy z grupy B oraz magnez.
Nieleczona opryszczka może być niebezpieczna. Konsekwencjami są opryszczkowe zapalenie mózgu czy zapalenie rdzenia kręgowego.