Przyczyny opuchniętych kostek
Opuchnięte kostki powstają z powodu przedostawania się wody z krwi przez ścianę naczyniową do tkanek.
Dlaczego puchną kostki? Spuchnięta kostka to dość powszechny problem, który może być wywołany przez szereg czynników, od prozaicznych jak długotrwałe przebywanie w siedzącej pozycji po poważne, do których zalicza się choroby serca, nerek oraz otyłość.
Od czego puchną kostki? Opuchlizna kostki może wystąpić z powodu siedzącego trybu życia, braku ruchu, czy unieruchomienia nóg przez dłuższy okres czasu, np. w czasie podróży, podczas pracy przy komputerze, itp.
Puchnięcie kostek może także być spowodowane ciążą, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie niedoczynność tarczycy, przyjmowaniem niektórych leków (m.in. hormonalnych, na nadciśnienie tętnicze krwi, sterydowych, przeciwdepresyjnych) oraz tabletek antykoncepcyjnych, a także napięciem przedmiesiączkowym.
Spuchnięta noga w kostce może także wynikać z urazu, np. zwichnięcia kostki, złamania nogi w tym odcinku, zerwania więzadła, itd.
Ugryzienie owada, aplikacja nowego kosmetyku na tę część ciała – to także potencjalne powody, dla których puchną kostki.
Najbardziej niebezpieczną grupę przyczyn opuchniętych kostek stanowią choroby, na które cierpi organizm. Trzeba tu wyliczyć takie schorzenia jak: niewydolność żylna, niewydolność serca, choroba zakrzepowo-zatorowa, czy niewydolność nerek.
Reklama
Domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg
Zanim uda się dotrzeć do lekarza by zdiagnozować problem opuchniętych kostek u nóg można zastosować domowe sposoby.
Wśród nich należy wymienić taki sposób na opuchnięte kostki jak kąpiele stóp w chłodnej, a nawet zimnej wodzie sięgającej powyżej linii kostek. Można także stosować kompresy i okłady na opuchliznę kostki.
Co na opuchnięte kostki można zaaplikować z domowej apteczki? Nadadzą się zioła o działaniu moczopędnym, takie jak np. skrzyp, mniszek lekarski, czy pokrzywa zwyczajna.
Należy też zwrócić uwagę na dietę, a zwłaszcza na ilość spożywanej soli oraz tłuszczu w potrawach. Jeśli tych składników jest za dużo, powinno się je ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować z jadłospisu. Ponadto dobrze jest pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie.
Domowe sposoby na opuchnięte kostki to również trzymanie nóg w uniesieniu pod kątem około 45 stopni. Wówczas krew swobodnie będzie płynąć do serca nie robiąc zastojów w dolnej części nóg.
Reklama
Leczenie opuchniętych kostek u nóg
Opuchlizna kostki powinna być skonsultowana z lekarzem. Czasami wystarczy zmiana lub odstawienie pewnych medykamentów by niedogodność zniknęła.
Niejednokrotnie potrzebne będzie wykonanie dalszych badań i testów, by dociec co jest przyczyną spuchniętej kostki bez urazu. Wówczas zostanie wprowadzone właściwe postępowanie medyczne.
Na opuchnięte kostki nóg właściwe są preparaty sprzedawane w aptece, z których większość dostępna jest bez recepty. Należą do nich m.in. środki do stosowania miejscowego z arniką lub kasztanowcem oraz tabletki z diosminą. Wymienione leki łagodzą objawy opuchlizny, redukują przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz wzmacniają ich napięcie.
Reklama
Opuchnięte kostki w ciąży
Opuchnięte kostki w ciąży ale także opuchlizna w innych rejonach ciała (na łydkach, czy rękach) to dość częsty objaw ciąży, występujący przeważnie w trzecim trymestrze ciąży.
Zatrzymanie wody w tkankach kiedy kobieta musi dźwigać spory ciężar to naturalna sprawa. Aby jednak zmniejszyć dokuczliwość tej niedogodności, warto żeby przyszła mama jak najczęściej serwowała sobie odpoczynek w pozycji leżącej, w której nogi znajdują się powyżej serca.
Dobrze też często zmieniać pozycję ciała. A jeśli ciężarna dużo siedzi, nie powinna zakładać nogi na nogę.
Kobieta powinna także ograniczyć spożywanie soli, pić dużo wody, jeść moczopędne produkty, nosić swobodne stroje i buty na płaskim obcasie (można też spróbować rajstop uciskowych).
Reklama
Profilaktyka opuchniętych kostek
W przypadku występowania tendencji do puchnięcia nóg w kostkach, ważna jest profilaktyka.
Oprócz właściwej diety ubogiej w sól oraz tłuszcze, niezbędny jest regularny ruch. Można spacerować, biegać, pływać, jeździć na rowerze, jednak należy to czynić systematycznie, chociaż trzy razy w tygodniu.
Poza tym warto podczas długiej podróży robić częste przystanki, bądź przechadzki po środku transportu (o ile jest to możliwe), a podczas pracy przynajmniej raz na 1-2 godziny „rozprostowywać kości”.
Aby opuchlizna na kostce nie pojawiła się, dobrze także zadbać o właściwy ubiór. Powinno się zrezygnować z obcisłych spodni oraz skarpet i zbyt dopasowanych butów na rzecz wygodnego, luźnego stroju oraz obuwia.
Można zapytać lekarza o specjalistyczne buty na opuchnięte kostki, a także o profesjonalne pończochy zmniejszające obrzęk.