Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Opuchnięte kostki - domowe sposoby oraz profilaktyka. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Opuchnięte kostki mogą dokuczać m.in. osobom starszym, otyłym, pozbawionym ruchu i ciężarnym. Przyczyny puchnących kostek mogą być błahe, ale mogą też stanowić symptom poważnej choroby. Warto zatem wybrać się do lekarza by nie przeoczyć istotnej zmiany w organizmie.
Wygląd opuchniętych kostek
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Opuchnięte kostki u nóg to dość powszechny problem, który może być wywołany przez szereg czynników, od po poważne jak choroby serca, nerek, czy otyłość.
  • Do domowych sposobów na opuchnięte kostki nóg z pewnością można zaliczyć kąpiele stóp w chłodnej, a nawet zimnej wodzie oraz stosowanie kompresów i okładów. kostki. Warto również sięgnąć po zioła o działaniu moczopędnym.
  • Opuchnięte kostki bardzo często występują u kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Wówczas przyszła mama powinna postawić na odpoczynek, szczególnie w pozycji leżącej.
  • W przypadku tendencji do puchnięcia kostek u nóg warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, m. in. o: właściwą dietę ubogą w sól oraz tłuszcze, niezbędny, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiedni ubiór.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak leczyć obrzęk limfatyczny kończyn?
Spis treści

Przyczyny opuchniętych kostek

Opuchnięte kostki powstają z powodu przedostawania się wody z krwi przez ścianę naczyniową do tkanek.

Dlaczego puchną kostki? Spuchnięta kostka to dość powszechny problem, który może być wywołany przez szereg czynników, od prozaicznych jak długotrwałe przebywanie w siedzącej pozycji po poważne, do których zalicza się choroby serca, nerek oraz otyłość.

Od czego puchną kostki? Opuchlizna kostki może wystąpić z powodu siedzącego trybu życia, braku ruchu, czy unieruchomienia nóg przez dłuższy okres czasu, np. w czasie podróży, podczas pracy przy komputerze, itp.

Puchnięcie kostek może także być spowodowane ciążą, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie niedoczynność tarczycy, przyjmowaniem niektórych leków (m.in. hormonalnych, na nadciśnienie tętnicze krwi, sterydowych, przeciwdepresyjnych) oraz tabletek antykoncepcyjnych, a także napięciem przedmiesiączkowym.

Spuchnięta noga w kostce może także wynikać z urazu, np. zwichnięcia kostki, złamania nogi w tym odcinku, zerwania więzadła, itd.

Ugryzienie owada, aplikacja nowego kosmetyku na tę część ciała – to także potencjalne powody, dla których puchną kostki.

Najbardziej niebezpieczną grupę przyczyn opuchniętych kostek stanowią choroby, na które cierpi organizm. Trzeba tu wyliczyć takie schorzenia jak: niewydolność żylna, niewydolność serca, choroba zakrzepowo-zatorowa, czy niewydolność nerek.

Reklama

Domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg

Zanim uda się dotrzeć do lekarza by zdiagnozować problem opuchniętych kostek u nóg można zastosować domowe sposoby.

Wśród nich należy wymienić taki sposób na opuchnięte kostki jak kąpiele stóp w chłodnej, a nawet zimnej wodzie sięgającej powyżej linii kostek. Można także stosować kompresy i okłady na opuchliznę kostki.

Co na opuchnięte kostki można zaaplikować z domowej apteczki? Nadadzą się zioła o działaniu moczopędnym, takie jak np. skrzyp, mniszek lekarski, czy pokrzywa zwyczajna.

Należy też zwrócić uwagę na dietę, a zwłaszcza na ilość spożywanej soli oraz tłuszczu w potrawach. Jeśli tych składników jest za dużo, powinno się je ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować z jadłospisu. Ponadto dobrze jest pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki to również trzymanie nóg w uniesieniu pod kątem około 45 stopni. Wówczas krew swobodnie będzie płynąć do serca nie robiąc zastojów w dolnej części nóg.

Reklama

Leczenie opuchniętych kostek u nóg

Opuchlizna kostki powinna być skonsultowana z lekarzem. Czasami wystarczy zmiana lub odstawienie pewnych medykamentów by niedogodność zniknęła.

Niejednokrotnie potrzebne będzie wykonanie dalszych badań i testów, by dociec co jest przyczyną spuchniętej kostki bez urazu. Wówczas zostanie wprowadzone właściwe postępowanie medyczne.

Na opuchnięte kostki nóg właściwe są preparaty sprzedawane w aptece, z których większość dostępna jest bez recepty. Należą do nich m.in. środki do stosowania miejscowego z arniką lub kasztanowcem oraz tabletki z diosminą. Wymienione leki łagodzą objawy opuchlizny, redukują przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz wzmacniają ich napięcie.

Reklama

Opuchnięte kostki w ciąży

Opuchnięte kostki w ciąży ale także opuchlizna w innych rejonach ciała (na łydkach, czy rękach) to dość częsty objaw ciąży, występujący przeważnie w trzecim trymestrze ciąży.

Zatrzymanie wody w tkankach kiedy kobieta musi dźwigać spory ciężar to naturalna sprawa. Aby jednak zmniejszyć dokuczliwość tej niedogodności, warto żeby przyszła mama jak najczęściej serwowała sobie odpoczynek w pozycji leżącej, w której nogi znajdują się powyżej serca.

Dobrze też często zmieniać pozycję ciała. A jeśli ciężarna dużo siedzi, nie powinna zakładać nogi na nogę.

Kobieta powinna także ograniczyć spożywanie soli, pić dużo wody, jeść moczopędne produkty, nosić swobodne stroje i buty na płaskim obcasie (można też spróbować rajstop uciskowych).

Reklama

Profilaktyka opuchniętych kostek

W przypadku występowania tendencji do puchnięcia nóg w kostkach, ważna jest profilaktyka.

Oprócz właściwej diety ubogiej w sól oraz tłuszcze, niezbędny jest regularny ruch. Można spacerować, biegać, pływać, jeździć na rowerze, jednak należy to czynić systematycznie, chociaż trzy razy w tygodniu.

Poza tym warto podczas długiej podróży robić częste przystanki, bądź przechadzki po środku transportu (o ile jest to możliwe), a podczas pracy przynajmniej raz na 1-2 godziny „rozprostowywać kości”.

Aby opuchlizna na kostce nie pojawiła się, dobrze także zadbać o właściwy ubiór. Powinno się zrezygnować z obcisłych spodni oraz skarpet i zbyt dopasowanych butów na rzecz wygodnego, luźnego stroju oraz obuwia.

Można zapytać lekarza o specjalistyczne buty na opuchnięte kostki, a także o profesjonalne pończochy zmniejszające obrzęk.

Czytaj również

Bibliografia

  • Piotr Radwan, Leczenie bólów brzucha w nieswoistych chorobach zapalnych jelit, Gastroenterologia Kliniczna 2016;8(4):113-118
  • Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-7.pdf, data dostępu: 28.07.2021
  • P. Wróbel, M. Nowak, R. Jonak, A. Opuchlik, Drenaż limfatyczny jako nieinwazyjna metoda udrażniania systemu chłonnego, Nr 4/2012
  • Anna Korzon-Burakowska, Bóle nóg u chorych na cukrzycę, Forum Medycyny Rodzinnej 2011;5(2):156-163
  • Arkadiusz Jawień, Marek Ciecierski, Obraz kliniczny przewlekłej niewydolności żylnej, Przew Lek 2004
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy i dolegliwości
Inhalacje na zatoki, katar i kaszel. Jak zrobić?
Inhalacje w domu
Opuchnięte kostki - domowe sposoby oraz profilaktyka. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?
Wygląd opuchniętych kostek
Jak przeprowadzić domowe inhalacje na kaszel, katar i zatoki?
Domowa inhalacja z rumianku
Podobne artykuły
Do przygotowania inhalacji można użyć suszony majeranek lub olejek
Inhalacje z majeranku – na co warto je stosować?
Mężczyzna dmuchający w chusteczkę z powodu pieczenia w nosie
Pieczenie w nosie – czy jest możliwe bez kataru i jak je złagodzić?
Osoba wykonująca inhalacje na zatkany nos i zatoki
Inhalacje na zatoki i zatkany nos - jak je przygotować i czy niezbędny jest inhalator?
Mężczyzna robi sobie inhalacje na gardło
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Ręka po operacji Przykurczu Dupuytrena
Przykurcz Dupuytrena – jak skutecznie leczyć?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!