Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Dlaczego ósemki to zęby mądrości i czy faktycznie ich potrzebujemy?

Ósemki od setek lat nazywane są „zębami mądrości”, jednak nie wszyscy je posiadają. Wyrastanie tych zębów u wielu osób może budzić niepokój ze względu na towarzyszące objawy. Dlaczego trzecie zęby trzonowe nazywamy „zębami mądrości” i czy faktycznie są nam potrzebne? Czy powinniśmy martwić się brakiem zawiązków tych zębów? Dowiedz się, jakie domowe sposoby pomogą zaradzić na ból podczas wyrzynania się ósemek.
Ząb ósemka na zielonym tle, a wokół sprzęty stomatologiczne
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Trzecie zęby trzonowe, nazywane potocznie ósemkami czy zębami mądrości, wyrastają między 17. a 25. rokiem życia. Nie każdy posiada zawiązki zębowe ósemek, co nie powinno budzić obaw.
  • W trakcie wyrzynania może pojawić się wiele objawów, nie tylko bólowych.
  • Prawidłowo wyrznięte zęby mądrości można leczyć zachowawczo oraz kanałowo, jednak lekarz może zalecić ekstrakcję, jeśli uzna to za konieczne.
Spis treści

Jak wygląda ząb ósemka?

Ósemki, zwane również zębami mądrości, właściwie nazywają się trzecimi zębami trzonowymi. Nazwa „zęby mądrości” pojawiła się już za czasów Arystotelesa i wynika z tego, że wyrzynają się najpóźniej z całego uzębienia, w okresie gdy człowiek jest teoretycznie „mądrzejszy” niż w dzieciństwie.

Gdzie rosną ósemki? Znajdują się one na końcach łuków zębowych, po każdej stronie jeden. Co ważne, u niektórych może występować mniej zawiązków tych zębów, co nie powinno jednak budzić obaw, ponieważ ósemki traktowane są jako narządy szczątkowe człowieka, więc odpowiedź na pytanie, czy każdy je ma jest przecząca.

Ile procent ludzi ma ósemki? U około 20% populacji brakuje jednego lub więcej zębów mądrości. Badania przeprowadzone przez Dental Research Journal w 2015 roku wykazały, że od 5% do 37% osób ma wrodzony, całkowity brak tych zębów. Tak duża rozbieżność procentowa wynikała z różnorodności etnicznej badanych.

Zęby trzonowe, dzięki swej budowie i masywności służą do rozcierania pokarmów. Budowa zębów mądrości jest zmienna. Górne zęby mądrości są najmniejszymi trzonowcami w jamie ustnej, posiadają zazwyczaj trzy guzki oraz trzy zrośnięte korzenie, których wierzchołki rozdzielają się, (w bardzo rzadkich przypadkach mogą osiągać wielkość górnych szóstek, i wtedy mieć nawet do 8 guzków). W łuku dolnym ósemki również są mniejsze od poprzedzających ich szóstek i siódemek, posiadają cztery guzki oraz dwa korzenie.

Reklama

Kiedy rosną ósemki i od czego to zależy?

Wiele osób zastanawia się, kiedy wyrastają ósemki. Te zęby wyrzynają się jako ostatnie w uzębieniu człowieka, przyjmuje się przedział od 17. do 25. roku życia, jednak niekiedy może to nastąpić wcześniej lub później, nawet po 50. roku życia.

Związki tych zębów pojawiają się w wieku 5-6 lat. To w jakim wieku wyrastają zęby zależne jest w większości od uwarunkowań genetycznych. Częstym problemem opóźniającym wyrzynanie się zębów mądrości jest zbyt mało miejsca w łuku zębowym, co może w przyszłości powodować zatrzymanie oraz ból.

Ile rośnie ósemka? Jej wyrastanie trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Warto zaznaczyć, że jest to proces skokowy oraz indywidualny w zależności od osoby i jej predyspozycji. Dla niektórych może być to okres krótki i bezbolesny, dla innych przeciwnie.

Reklama

Objawy rosnących ósemek

Rosnące ósemki często powodują bolesne objawy. Najczęściej pacjenci uskarżają się na ból w samej okolicy ich wyrastania oraz stan zapalny dziąsła, charakteryzujący się zaczerwienieniem i drażliwością. Może pojawić się opuchlizna samych dziąseł, ale również policzka.

Rosnące zęby mądrości mogą również powodować bardziej nieoczywiste objawy, takie jak:

  • migrenowe bóle głowy,
  • zawroty,
  • ból promieniujący do ucha, skroni oraz oddalonych zębach,
  • napięcie mięśni szyi, karku i barków,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Występujące napięcie mięśni prowadzi do szczękościsku, utrudniając otwieranie ust, a co za tym idzie zmniejsza się wydajność żucia.

Ostry stan zapalny spowodowany wyrastającą ósemką może doprowadzić do podwyższenia temperatury ciała oraz osłabienia organizmu, w takim przypadku należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Ile boli rosnąca ósemka? Ból utrzymuje się zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni i pojawia się naprzemiennie z epizodami wyciszenia dolegliwości.

Jak uśmierzyć ból przy rosnącym zębie mądrości?

Co na ból ósemki? Aby go uśmierzyć można sięgnąć po ogólnodostępne leki przeciwbólowe bez recepty np. z paracetamolem, który dodatkowo obniża temperaturę lub ibuprofenem o działaniu przeciwzapalnym. Należy jednak pamiętać o jednoczesnym leczeniu stanu zapalnego dziąsła, jeśli takie występuje.

W tym celu można zastosować płyny bakteriobójcze do płukania jamy ustnej na bazie chlorheksydyny. Pozwoli to na zmniejszenie dyskomfortu, opuchlizny, zaczerwienienia oraz bólu wynikającego z podrażnienia. Nieleczony stan zapalny może w przyszłości skutkować gorączką oraz osłabieniem.

Domowe sposoby mogą również przynieść ulgę przy wychodzącej ósemce, szczególnie dla kobiet, które doświadczają spowodowanego tym bólu w trakcie ciąży.

Do najczęściej polecanych naturalnych środków należą płukanki przygotowane z:

  • rumianku,
  • szałwii,
  • mięty.

Te ziołowe napary mają właściwości przeciwzapalne i kojące, które mogą pomóc złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk.

Dodatkowo, chwilowe złagodzenie dolegliwości można osiągnąć  przez rozgryzanie kwiatów goździków lub ząbku czosnku. Goździki zawierają eugenol - substancję o działaniu przeciwbólowym i antyseptycznym, natomiast czosnek jest znany ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych.

Stosowanie okładów z lodu na policzek w okolicy wyrastającej ósemki, pozwoli na zmniejszenie obrzęku. 

Reklama

Dlaczego ósemki mogą być problematyczne?

Wyrzynające się zęby mądrości mogą przysporzyć wiele kłopotów. Poza objawami bólowymi w obrębie głowy, szyi oraz pleców, często występującymi stanami zapalnymi oraz obrzękami, mogą pojawić się bardziej problematyczne skutki:

  • zatrzymane ósemki,
  • wrastanie w policzek,
  • ucisk nerwu zębodołowego dolnego,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • stłoczenie zębów,
  • ból oraz uczucie zatkanych uszu.

Bardzo ważnym aspektem w trakcie wyrastania oraz po jego zakończeniu, jest dokładne szczotkowanie. Dalekie umiejscowienie ósemek w jamie ustnej, utrudnia ich higienę,
przez co są one bardziej narażone na próchnicę oraz gnicie, czemu często towarzyszy infekcjaAby zapobiegać objawom zepsutej ósemki można zaopatrzyć się w szczoteczkę jednopęczkową, której mała główka umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Należy również pamiętać o codziennym stosowaniu nici dentystycznej.

Szczególnie problematyczne pod względem usunięcia chirurgicznego są leżące ósemki. Ich poziom ułożenie w kości może sprawiać trudności w tracie zabiegu oraz wydłużyć czas trwania procedury.

Reklama

Czy ósemki się leczy?

Prawidłowo wyrznięte ósemki można poddać leczeniu. Ze względu na dalekie położenie trzonowców w łuku są one szczególnie narażone na objęcie próchnicą. Jeśli lekarz dentysta nie widzi wskazań do ekstrakcji chorego zęba, może zalecić leczenie zachowawcze, stosując wypełnienie. W przypadku głębokiej próchnicy możliwe jest leczenie kanałowe.

W celu dokładnej oceny stanu zęba mądrości przed leczeniem, stomatolodzy zalecają wykonanie RTG bądź pantomogramu. Te badania pozwalają na określenie położenia korony oraz korzeni w kości, głębokości ubytku, resorpcji korzenia czy zidentyfikowanie złamania.

Reklama

Czy i kiedy usuwanie ósemek jest konieczne?

Usuwanie ósemek, zwane również dłutowaniem nie zawsze jest konieczne, jednak ze względu na specyfikę ich wyrastania często jest zalecane przez lekarzy dentystów. Kiedy usunąć ósemki? Głównym powodem ekstrakcji zębów mądrości jest zatrzymanie oraz stłoczenie zębów w łuku.

Zabieg wyrywania jest przeprowadzany przez chirurga stomatologicznego, pod znieczuleniem miejscowym, a pełna procedura może trwać od 30 do 60 minut, niekiedy dłużej. Sam proces chirurgicznego usuwania ósemek jest nieskomplikowany oraz bezbolesny, jednak ból może pojawić się w momencie, gdy znieczulenie przestanie działać, czym nie należy się martwić.

Profilaktyczne usuwanie ósemek zaleca się po zakończeniu rozwoju kostnego,
czyli około 20 roku życia.

Czy można usuwać ósemki w tracie ciąży? Jeżeli lekarz stomatolog uzna, że wyrwanie ósemek jest konieczne, najbezpieczniej dokonać zabiegu w trakcie drugiego trymestru ciąży. Usunięcie zęba mądrości jest szczególnie ważne, gdy może dojść do zakażenia infekcji zagrażającej dziecku.

Czytaj również

Bibliografia

  • Vahid Rakhshan, Congenitally missing teeth (hypodontia): A review of the literature concerning the etiology, prevalence, risk factors, patterns and treatment, 2015.
  • Anatomia zębów stałych i stomatologia zachowawcza w ćwiczeniach fantomowych, podręcznik dla studentów stomatologii, pod red. Danuty Piątkowskiej, BESTOM DENTOnet.pl, Wydanie I, 2009.
  • Andrzej Krocin, Modelarstwo i rysunek w protetyce stomatologicznej, Wydawnictwo PZWL, wyd. IV, 1998.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Jak wygląda ukruszony ząb
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Wizualizacja korony porcelanowej
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!