Co to jest pantoprazol?
Pantoprazol to lek z gatunku inhibitorów pompy protonowej, czyli w skrócie – IPP. Sama, tak zwana pompa protonowa jest białkiem, które transportuje jony wodoru (czyli protony) przez błonę komórkową do wnętrza żołądka. Jon wodoru jest składnikiem kwasu solnego, znajdującego się w żołądku.
Pompa protonowa dostarczając kolejne jony wodoru do żołądka (na przykład w trakcie spożywania posiłków) sprawia, że soki trawienne znajdujące się w nim stają się coraz bardziej kwaśne i żrące. W przypadku prawidłowo działającego żołądka nie stanowi to większego problemu.
Ale jeśli istnieją ubytki w ochronnym śluzie powlekającym wnętrze tego organu, lub zwieracz żołądka nie działa prawidłowo może to powodować powstawanie nadżerek czy wrzodów w przewodzie pokarmowym. Inhibitor pompy protonowej powoduje, że do żołądka nie są dostarczane dodatkowe jony wodoru i kwasowość soków trawiennych pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie.
Reklama
Pantoprazol – na co działa?
Jako, że jest to lek zapobiegający dodatkowemu zakwaszeniu żołądka to jego oficjalne wskazania obejmują wszelkiego rodzaju bóle brzucha przebiegające z uczuciem pieczenia.
Preparaty pantoprazolu stosuje się w:
- leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
- eradykacji H.pylori,
- leczeniu choroby refluksowej przełyku i zapobieganiu nawrotom,
- leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona,
- zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem NLPZ u osób z grupy zwiększonego ryzyka, wymagającym długotrwałego stosowania tych leków.
Reklama
Dawkowanie pantoprazolu
Lek pantoprazol występuje w dwóch różnych dawkach – 20 mg oraz 40 mg. W zależności od jednostki chorobowej przyjmuje się codziennie rano na czczo jedną tabletkę. W wyjątkowych okolicznościach można przyjąć dodatkową dawkę wieczorem. Nie powinno się jednak przekraczać 80 mg na dobę.
Bardzo istotnym elementem terapii jest, by w miarę możliwości przyjmować lek na czczo. W obrocie aptecznym występuje pantoprazol w tabletkach dojelitowych. Oznacza to, że jest wchłaniany w jelicie i dopiero stamtąd przenika do komórek okładzinowych żołądka. Tam łączy się z aktywnym enzymem – pompą protonową. Jeśli jest potrzebne przyjęcie kolejnej dawki leku wieczorem, należy to uczynić na 30 do 60 minut przed planowanym posiłkiem.
Lek nie działa od razu, jego pełne efekty można dostrzec dopiero po 2-3 dniach. Przed przyjęciem preparatu warto przeczytać dokładnie ulotkę pantoprazolu.
Reklama
Skutki uboczne pantoprazolu
Wśród ekspertów przeważają pozytywne opinie o pantoprazolu. Wynikają one głównie z faktu wysokiej skuteczności i niewielkich działań niepożądanych leku.
Najczęściej dochodzi do przemijających i mało poważnych dolegliwości pokarmowych –
- ból brzucha,
- nudności,
- biegunka,
- a także do skórnych reakcji uczuleniowych – wysypka, pokrzywka, świąd.
Bardzo rzadko dochodzi do małopłytkowości, leukopenii, stanów splątania, uszkodzenia wątroby, zapalenia nerek czy obrzęków. Nie ma dowodów na szkodliwe działanie pantoprazolu w ciąży, więc w trakcie pierwszego trymestru można go bezpiecznie przyjmować – zawsze jednak należy o tym poinformować lekarza prowadzącego ciążę, najlepiej jeszcze przed zażyciem preparatu.
Reklama
Pantoprazol bez recepty
Lek ten jest jest bezpieczny dla organizmu, dlatego też jest dostępny w najmniejszej dawce bez recepty - należy jednak pamiętać o kilku istotnych faktach. Bez konsultacji z lekarzem można go przyjmować maksymalnie przez 14 dni i nie powinno się powtarzać takiej kuracji częściej niż 3 razy do roku.
W przypadku samodzielnego zwalczania objawów chorobowych pantoprazolem przez dłuższy czas, może dojść do nadkażenia bakteriami C. difficile,zaburzeń wchłaniania wapnia, magnezu i witaminy B12. W przypadku częstych nawrotów zgagi, refluksu czy uczucia pieczenia warto się zawsze wybrać do lekarza, gdyż problem może być o wiele poważniejszy – może na przykład wystąpić nowotwór żołądka, który czasami daje podobne objawy.
Reklama
Cena pantoprazolu
Pantoprazol to lek znany już od około 40 lat i bardzo tani w produkcji. Na receptę występują opakowania po 20 lub 40 mg w cenach około 20 zł za lek wypisany ze 100% odpłatnością.
Preparat z przepisaną refundacją jest dużo tańszy i kosztuje między 5 a 10 zł za opakowanie. Cena jest też oczywiście uzależniona od wielkości opakowania – im więcej tabletek w paczce tym koszt jednostkowy jest relatywnie mniejszy.
Cena pantoprazolu bez recepty jest już nieco większa. Przede wszystkim dostępne są tylko dawki 20 mg zawierające nie więcej niż 14 tabletek.
Tutaj nie ma sztywnych cen spowodowanych refundacją, więc hurtownie i apteki liczą sobie wyższą marżę i dlatego pantoprazol bez recepty jest droższy niż na receptę. W zależności od preparatu i apteki koszt jednego opakowania waha się między kilkoma a kilkunastoma złotymi.