Czy w ciąży można brać paracetamol?
Czy paracetamol jest bezpieczny w ciąży? Okazuje się, że tak. Przyjmowanie go w tym czasie, co do zasady jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia płodu. Preparaty zawierające tę substancję czynną uchodzą za bezpieczne leki przeciwbólowe w ciąży, które są dodatkowo łatwo dostępne, co sprawia, że kobieta dość szybko pozbędzie się swoich dolegliwości.
Paracetamol to dostępny bez recepty środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. W Polsce obecny jest od lat 90. ubiegłego stulecia. Jego pojawienie się na rynku zrewolucjonizowało proces leczenia bólu i wyeliminowało dotychczas stosowany piramidon.
To także składowa wielu leków o dodatkowym działaniu, np. leków na migrenę. To jeden z najłatwiej dostępnych preparatów - zakupić go można nie tylko w aptekach, ale też w supermarketach i na stacjach benzynowych. Nie oznacza to jednak, że może być przyjmowany często. Leki zawierające tę substancję oddziałują na układ nerwowy - mózg i rdzeń kręgowy, hamując odczucia bólowe.
Jego efekty przeciwbólowe widoczne są już po 30-120 minutach od przyjęcia, a przeciwgorączkowe po kilku godzinach. Paracetamol nie wpływa jednak na tkanki obwodowe, przez co nie ma właściwości przeciwzapalnych. Nie oddziałuje też na proces krzepnięcia krwi, dzięki czemu może być podawany osobom z zaburzeniami krzepliwości, nadciśnieniem czy wrzodami żołądka.
Reklama
Paracetamol w ciąży a 1, 2 i 3 trymestr
Paracetamol to środek bezpieczny na każdym etapie ciąży. Można jednak spotkać się z informacjami, że nie stosuje się go w 1 trymestrze i że nadaje się on do przyjmowania dopiero od 4 miesiąca ciąży, czyli dopiero od 2 trymestru ciąży.
Czy to rzeczywiście prawda? Jednocześnie, przeglądając informacje na stronach Okręgowych Izb Lekarskich, można wyciągnąć wniosek, że to lek pierwszego rzutu stosowany w przebiegu różnych dolegliwości bólowych u kobiet na każdym etapie ciąży. Dodatkowo wiedzy dostarcza nam ulotka leku z rejestrów medycznych. Można tam przeczytać, że pacjentka powinna przed zastosowaniem leku skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę. Brak natomiast informacji o ograniczeniach w stosowaniu paracetamolu we wczesnej ciąży.
Wątpliwości rozwiewają również badania Briggsa. Choć paracetamol przenika przez barierę łożyskową, to jednak wykazano niskie ryzyko związane z jego stosowaniem w ciąży. Ponadto, trwające 7 lat badanie kohortowe w grupie 80 000 ciężarnych, które stosowały paracetamol w pierwszym trymestrze, potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa i niskie ryzyko leku dla płodu ludzkiego. Opisali je w 2008 roku badacze Cristina Reberdosa i inni z Autonomous University of Barcelona.
Oczywiście, jak każdy lek musi być przyjmowany w odpowiedniej dawce. Nie należy także zażywać go długoterminowo bez porozumienia z lekarzem. Jednak jeżeli sięga się po niego sporadycznie i w tzw. dawce terapuetycznej, nie stanowi większego zagrożenia.
Ponadto, paracetamol to najbezpieczniejszy i najlepiej przebadany środek, który uzyskał rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Paracetamol w 3 trymestrze ciąży jest równie bezpieczny jak jego stosowanie w 1 czy 2 trymestrze. To sprawia, że ma on przewagę nad innymi substancjami, np. ibuprofenem w ciąży, który teoretycznie mógłby być dla niego alternatywą, ale w 1 trymestrze zwiększa ryzyko poronień, a w 3 trymestrze może doprowadzić do niewydolności krążeniowej płodu.
Reklama
Paracetamol w ciąży na ból głowy, gardła, zęba, czy na przeziębienie?
W zasadzie sięganie po jakiekolwiek leki przeciwbólowe czy leki przeciwgorączkowe w ciąży powinno być ostatecznością. Jednakże nierzadko wymaga tego po prostu sytuacja. W jakich momentach ten środek przynosi ulgę?
Paracetamol w ciąży stosuje się na:
- zatoki,
- ból gardła,
- ból zęba,
- gorączkę,
- ból kręgosłupa i spojenia łonowego,
- bóle mięśni.
Odpowiednim rozwiązaniem jest postawienie na paracetamol w ciąży na przeziębienie, gdy inne metody, np. odpoczynek i rozgrzewanie się bezpieczną herbatą, nie przynoszą rezultatu. Takie działanie powinno być jednak doraźne i gdy objawy nie mijają lub się potęgują, należy zwrócić się do specjalisty.
Reklama
Ile paracetamolu w ciąży, czyli jak wygląda dawkowanie?
Paracetamol należy stosować w możliwie najmniejszej dawce, która przynosi ulgę. Wszelkie informacje o dawkowaniu są ujęte na opakowaniu lub w ulotce preparatu.
Sam fakt, że to środek bezpieczny nie oznacza, że można go zjadać jak cukierki w dużych ilościach. Musi to być przemyślane i najlepiej skonsultowane z lekarzem albo farmaceutą.
Ile paracetamolu w ciąży jest właściwe? W kwestii dawkowania można często spotkać się z informacją, że odpowiednia ilość to jednorazowe przyjęcie 500-1000 mg tej substancji czynnej. Taka ilość znajduje się w 1-2 tabletkach paracetamolu.
Ile natomiast paracetamolu w ciąży można przyjąć na dobę? Bezpieczną dawkę należy też ustalić z lekarzem, bo wpływ na to mają nierzadko indywidualne cechy konkretnego organizmu. Często przewijająca się maksymalna dawka na dobę mieści się w zakresie 1-4 g, jest to ok. maksymalnie 8 tabletek na dobę, jednak sięgnąć po nie należy ostrożnie.
Zawsze istnieje ryzyko przedawkowania paracetamolu w ciąży, co wiąże się z:
- bólem brzucha,
- biegunką,
- nudnościami,
- jadłowstrętem,
- w skrajnych przypadkach - uszkodzeniem wątroby.
Jednocześnie zbyt długotrwałe i regularne stosowanie takiego leku może wiązać się z ryzykiem ewentualnych wad rozwojowych dziecka pomimo ogólnego bezpieczeństwa tego środka. Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że przyjmowanie paracetamolu w ciąży, zwiększa ryzyko występowania ADHD i autyzmu u dziecka. Bardzo szybko jednak dostrzeżono istotne błędy w badaniu. Nie porównano badanych dzieci z grupą kontrolną, czyli z dziećmi, których matki nie przyjmowały takich środków. Przyjęta próba była też niereprezentatywna.
Jak często można brać paracetamol w ciąży?
Co ile można brać paracetamol w ciąży? Najbardziej korzystna jest sytuacja, gdy po jednorazowym przyjęciu, ból i inne dolegliwości minęły. Wówczas nie należy przyjmować już leku. Natomiast czasem jedna dawka nie wystarczy i podanie leku należy powtórzyć.
Szczegóły związane z tym, co ile godzin paracetamol w ciąży stosować, zostały opisane w ulotce oraz na opakowaniu. Generalnie, według przyjętych ogólnych zasad dawkowania paracetamolu, także tych w ciąży, po lek można ponownie sięgnąć już po 4 godzinach w najmniejszej możliwej dawce, która przynosi ulgę. Jeżeli lek musi być przyjmowany przez dłuższy czas, dawkowanie paracetamolu w ciąży najlepiej omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Reklama
Jaki paracetamol w ciąży można przyjmować?
Szczegóły związane z przyjmowaniem paracetamolu w czasie ciąży powinny być ustalone z lekarzem. Dotyczy to nie tylko formy leku, ale też dawki czy obecności substancji dodatkowych. Jaki paracetamol w ciąży zwykle jest podawany? Może to być lek zawierający wyłącznie tę substancję i najlepiej tego typu środków szukać.
Nierzadko jednak w lekach obserwujemy połączenie paracetamolu z ibuprofenem. To, co do zasady nie jest właściwy lek z paracetamolem dla ciężarnej, ponieważ obecność ibuprofenu może zaszkodzić dziecku, zwłaszcza w III trymestrze i spowodować np. uszkodzenie nerek i serca płodu. Może też zwiększyć skłonność do krwawień u matki czy opóźnić poród.
Paracetamol dla kobiet w ciąży dostępny jest w formie tabletek do połykania, a także czopków.
Żaden lek, który przenika przez łożysko, nie pozostaje bez wpływu dla płodu ludzkiego. Jednak stosowanie paracetamolu nie wiąże się z wysokim ryzykiem. Paracetamol jest bezpieczny dla ciężarnych, gdy stosuje się go epizodycznie i w minimalnych dawkach.