Co to jest paroksetyna?
Paroksetyna należy do grupy leków zwanych SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Ale czym jest ta serotonina? Jest to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników obecnych w organizmie - popularnie nazywa się ją hormonem szczęścia. Ilość serotoniny w mózgu wpływa na zachowanie psychiczne organizmu. Niski poziom tego związku może powodować agresję, zmęczenie czy też depresję. W organizmie człowieka istnieją specjalne białka, które mają za zadanie eliminować serotoninę ze szczelin synaptycznych znajdujących się pomiędzy neuronami.
Działanie paroksetyny polega na blokowaniu transporterów wychwytujących serotninę, zwiększając tym samym jej stężenie w szczelinach synaptycznych, a co za tym idzie, zwiększając neuroprzekaźnictwo między komórkami.
Reklama
Dawkowanie paroksetyny
Paroksetyna została wprowadzona do lecznictwa w 1990 roku, a w jej oficjalnych wskazaniach terapeutycznych można znaleźć między innymi:
- ciężkie epizody depresji
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
- zaburzenia lękowe z napadami lęku
- fobie społeczne
- zaburzenia stresu pourazowego
Przeważnie stosuje się dawkę w wysokości 20 mg na dobę, choć jest to uzależnione od stopnia ciężkości i rodzaju schorzenia, na które został przepisany preparat. Zwiększanie dawki odbywa się stopniowo, po 10 mg co kilka tygodni. Maksymalna dawka jaką można dziennie przyjmować to 50 lub 60 mg.
Paroksetyna w pierwszych dniach stosowania nie będzie przynosiła większych rezultatów. Na efekty działania paroksetyny trzeba poczekać co najmniej dwa tygodnie lub dłużej. Żeby leczenie było skuteczne, należy lek przyjmować co najmniej przez sześć miesięcy.
Fachowa literatura podaje też nieoficjalnie, że bardzo skuteczna jest paroksetyna w leczeniu przedwczesnego wytrysku, jednakże nie znajduje się to aktualnie w jej oficjalnych wskazaniach.
Reklama
Skutki uboczne paroksetyny
Jako że jest to lek stosowany już od prawie trzydziestu lat to został on całkiem dobrze poznany i można powiedzieć, że wśród lekarzy i naukowców ma paroksetyna opinie pozytywne. Wysoka skuteczność działania w połączeniu z niewielkimi działaniami ubocznymi sprawia, że jest to lek bardzo chętnie stosowany.
Jednakże zgłębiając ulotkę paroksetyny zawsze znajdzie się kilka skutków ubocznych, o których trzeba wiedzieć. Najczęściej podczas stosowania leku może dojść do objawów natury gastrycznej (wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunki), a także do zaburzeń łaknienia, senności, zawrotów i bólów głowy, zaburzeń koncentracji czy nieostrego widzenia.
Rzadziej dochodzi do zaburzeń krzepnięcia, splątania, omamów, a także hiponatremii, bradykardii, zespołu serotoninowego, jaskry czy zapalenia wątroby. Odnotowywano także pewien wpływ paroksetyny na orgazm – jednym z rzadszych działań ubocznych są właśnie różnego rodzaju zaburzenia seksualne.
Mimo, że stosuje się paroksetynę na lęki to jednak paradoksalnie mogą też wystąpić epizody paniki czy właśnie lęku. Jest to dość rzadkie zjawisko ale całkiem możliwe. Trzeba także zaznaczyć, że pomimo stosowania paroksetyny na nerwice różnego typu to leczenie nie zawsze jest skuteczne. Czasami może nawet dojść do pojawienia się myśli lub zachowań samobójczych. Odnotowywano takie przypadki w trakcie terapii, lub krótko po jej zakończeniu.
Należy również pamiętać, że paroksetyna może upośledzać zdolności psychomotoryczne czy sprawność intelektualną i dlatego należy zachować ostrożność w przypadku prowadzenia samochodów czy obsługi maszyn.
Reklama
Cena paroksetyny
Aktualnie w Polsce nie można kupić paroksetyny bez recepty. Aby ją zdobyć należy najpierw udać się do lekarza, który określi diagnozę i wystawi odpowiedni dokument jakim jest recepta. Posiadając takową można zakupić paroksetynę w aptece, na terenie całego kraju.
Cena paroksetyny w aptece jest uzależniona od wybranego odpowiednika leku, dawki i stopnia refundacji. W przypadku recepty na pełnopłatny lek należy liczyć się z wydatkiem około 20 – 30 złotych za jedno opakowanie. Za taki sam lek, ale w wersji refundowanej należy zapłacić dużo mniej, bo kilka, lub kilkanaście złotych.