Co to jest PDW morfologii?
Badanie morfologiczne jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych, które daje lekarzowi możliwość wykrycia zmian w obrazie krwi. Jednym z elementów morfologii jest określanie PDW morfologii krwi.
PDW, czyli wskaźnika anizocytozy płytek krwi pokazuje jaki procent trombocytów różni się objętością od przeciętnych pod kątem ich objętości, ale nie może być interpretowany w oderwaniu od innych wskaźników.
Dla lekarza ważna jest także liczba płytek krwi i średnia objętość trombocytów (MPV). Dopiero te trzy wartości pozwalają w prawidłowy sposób opisać układ płytek krwi.
Analiza parametrów MPV i PDW jest pomocna w szukaniu przyczyn nieprawidłowego wyniku badania liczby płytek krwi.
Na badanie morfologiczne pacjent powinien przyjść na czczo (ostatni posiłek powinien być zjedzony 8-12 godzin wcześniej). Krew do badania pobierana jest z żyły w zgięciu łokcia. Wynik najczęściej jest już następnego dnia.
Reklama
Jakie są normy morfologii PDW ?
Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy wielkość płytek krwi jest do siebie zbliżona. W wynikach zobaczymy oznaczenie, że norma wskaźnika anizocytozy płytek krwi mieści się w granicach 6,1–11 fl, a w wymiarze procentowym jest to wartość w między 40-60 proc.
Jednocześnie ilość trombocytów powinna się mieścić w granicach 150 000–400 000 /µl, a średnia objętość płytek krwi w przedziale 7,4-10,4 fl.
Porównując normy z wynikami badania, trzeba mieć świadomość, że normy są wartościami przybliżonymi, które zostały opracowane w oparciu o średnią wyników badań wykonanych u 95 procent ludzi zdrowych.
Około 5 procent populacji zdrowych osób może mieć część wyników nieznacznie odbiegających od wartości uznawanej za prawidłową.
Reklama
PDW morfologii podwyższone
W stanach chorobowych w krwiobiegu są widoczne obecne małe i duże trombocyty. Znacznie podwyższone PDW może świadczyć o zaburzeniu w produkcji trombocytów, jeśli od normy odbiegają też wyniki pozostałych badań.
Jeśli w wyniku morfologii krwi PDW podwyższone, a jednocześnie przekroczona jest norma dla średniej objętość płytek krwi, może to oznaczać, że mamy do czynienia:
- z infekcją bakteryjną we wczesnej fazie,
- z plamicą małopłytkową,
- przewlekłą białaczką.
Jeśli natomiast podwyższony jest wskaźnik anizocytozy płytek krwi, a poniżej normy znajduje się wynik badania średniej objętość płytek krwi, może to świadczyć o anemii hipoplastycznej lub niedokrwistości megablastycznej. Sytuacja taka może się zdarzyć również w sytuacji, gdy pacjent jest poddawany chemioterapii.
Podwyższony wskaźnik samego PDW w sytuacji, gdy pozostałe wyniki są prawidłowe, nie ma żadnego znaczenia klinicznego i nie powinien stanowić powodów do niepokoju.
Reklama
PDW morfologii obniżone
Niskie PDW ma niewielkie znaczenie diagnostyczne.
Jeśli pozostałe wyniki badań są w normie, obniżone PDW nie powinno stanowić powodów do obaw, ani przesłanki do przeprowadzania dalszych badań i wdrażania leczenia.
Reklama
Wyniki morfologii PDW
Jeśli większość płytek krwi ma prawidłową objętość, wyniki PDW są właściwe.
Nie jest możliwym, aby przedział wynosił 100 proc., ponieważ proces podczas którego płytki są przetwarzane jest wieloetapowy, a ich żywotność bardzo krótka. Nie jest prawdopodobne, aby płytki krwi były identycznej wartości.
Wyniki PDW krwi można uznać za prawidłowy, gdy mieści się w przedziale 4-60 proc. (Bywa, że wynik wyrażany jest również w jednostkach objętości 6,1 do 11,0 fl.).