Co to jest pęcherzyk Graafa?
Pęcherzyk Graafa to z punktu widzenia ewentualnego zajścia w ciążę najistotniejszy komponent w całym procesie owulacyjnym. Jest to kluczowy pęcherzyk jajnikowy, który uchował się spośród wielu innych pęcherzyków i okazał się tym wiodącym.
Na czym polega dojrzewanie pęcherzyka Graafa? Zanim dojdzie do powstania pęcherzyka Graafa, najpierw wyłania się pęcherzyk jajnikowy pierwotny, następnie przeistacza się on w pęcherzyk jajnikowy wzrastający, a dalej w pęcherzyk jajnikowy dojrzewający.
Proces ten trwa około dwóch tygodni. Wówczas następuje wzmożone działanie hormonu luteinizującego, dzięki któremu pęcherzyk Graafa może ulec pęknięciu.
Tzw. pęcherzyk owulacyjny pełni bardzo ważną rolę, bo kiedy pęka, rozpoczyna owulację i wypuszcza gotową do zapłodnienia komórkę jajową, która jajowodem powoli przemieszcza się do macicy.
Komórka jajowa przez 12 godzin wykazuje gotowość do przyjęcia plemnika. Ten schemat określa się jako jajeczkowanie, czyli wspomnianą owulację.
Reklama
Pęknięty pęcherzyk Graafa na USG
Pęknięty pęcherzyk Graafa po wypuszczeniu komórki jajowej napełnia się krwią tworząc tzw. ciałko krwotoczne.
Ono z kolei przeistoczy się w ciałko żółte, pozostając w takiej formie do momentu zapłodnienia. Gdy do niego dojdzie, stanie się ono ciałkiem żółtym ciążowym.
Jeśli jednak komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, pusty pęcherzyk stanie się ciałkiem białawym, by ostatecznie zniknąć. Wtedy dojdzie do złuszczenia błony śluzowej macicy, czyli do krwawienia miesięcznego.
Pęknięty pęcherzyk Graafa widać na USG. Na tym samym badaniu obrazowym lekarz dostrzeże również ciałko żółte.
Ciążę można potwierdzić lub wykluczyć testem beta hCG, wykonanym najwcześniej po upływie 10 dni od domniemanego zapłodnienia.
Obraz pęcherzyka owulacyjnego na USG a także całościowe monitorowanie owulacji pozwala lekarzowi na ustalenie, czy jajeczkowanie u danej kobiety przebiega prawidłowo, a jeśli nie, to co zakłóca proces zajścia w ciążę.
Na podstawie wyniku badania ultrasonograficznego ginekolog może stwierdzić, czy sztuczne przekłucie pęcherzyka owulacyjnego poprzez zastrzyk okazało się skuteczne.
Taki zastrzyk lub inną metodę przebicia pęcherzyka Graafa wykonuje się, gdy on sam nie pęka.
Reklama
Naturalne sposoby na pęknięcie pęcherzyka Graafa
Niepękające pęcherzyki Graafa stanowią przeszkodę do zajścia w ciążę. Jeśli zdarzają się raz na jakiś czas, nie ma powodu do niepokoju.
Jeżeli zaś występują przy każdej owulacji, czyli de facto do jajeczkowania nie dochodzi, poczęcie dziecka może być bardzo utrudnione.
Właściwym postępowaniem jest w tej sytuacji udanie się do lekarza, który najpierw postara się zdiagnozować problem, a potem, o ile będzie to konieczne, zaproponuje leczenie.
Znane są też naturalne sposoby na pęknięcie pęcherzyka Graafa. Część z nich aprobują niektórzy ginekolodzy, jednak skuteczność tych metod nie zawsze znajduje potwierdzenie w wynikach analiz naukowych. Trudno się też wypowiadać o ich bezpieczeństwie.
Jednym z domowych sposobów na pęknięcie pęcherzyka Graafa jest stosowanie nasiadówek z szałwii i rumianku. Inna metoda mówi o masażu jajników, który warto wykonywać systematycznie.
Niektóre panie stosują kąpiele w paście borowinowej. Mówi się też o ruchu fizycznym, który wspomaga kwestię płodności.
Jako zioła na pęknięcie pęcherzyka Graafa wylicza się rośliny, które wspierają płodność. Należą do nich m.in.:
- wyciąg z korzenia i bulwy pluskwicy,
- niepokalanek mnisi,
- dzięgiel, liście malin,
- liście pokrzywy.
W przypadku większości z wymienionych ziół, powinno zaprzestać się ich aplikowania, jak tylko dojdzie do zapłodnienia.
Reklama
Kiedy pęka pęcherzyk Graafa i ile ma wtedy mm?
Pęcherzyk owulacyjny rośnie około 2 mm na dzień. Ile mm ma pęcherzyk Graafa, kiedy pęka? Jego wielkość szacuje się na miarę między 21 a 25 mm.
Pomiaru wielkości pęcherzyka owulacyjnego dokonuje się podczas badania ultrasonograficznego. Poza tym lekarz przeprowadzający tę analizę ocenia także m.in. liczbę pęcherzyków, grubość endometrium, zawartość jamy macicy, czy szacuje stan jajowodów.
Kiedy pęcherzyk Graafa pęka naturalnie, owulacja nie jest zakłócona. Gdy konieczne okazuje się sztuczne przebicie pęcherzyka, by zajście w ciążę miało większą szansę na powodzenie, kobieta musi poddać się kilku badaniom USG.
Dlaczego? Chodzi o ustalenie najwłaściwszego momentu na wykonanie zastrzyku, dzięki któremu pęcherzyk Graafa pęka.
Pacjentka jest oczywiście dalej monitorowana po takim zabiegu, by sprawdzić, czy opisywana metoda okazała się skuteczna.
Reklama
Objawy pęknięcia pęcherzyka Graafa
Objawy pęknięcia pęcherzyka Graafa u niektórych pań w ogóle nie występują, czy też nie są one zauważane. Inne kobiety z kolei odczuwają początek owulacji bardzo dotkliwie.
W tym czasie można odnotować bolesność (tzw. ból owulacyjny), a nawet kłucie w dolnym lewym lub prawym boku, w okolicy jednego z jajników oraz pobolewanie podbrzusza.
Gdy pęka pęcherzyk Graafa, znane są też takie objawy, jak gorsze samopoczucie, nudności, wymioty, stan podgorączkowy, zawroty głowy, tkliwość piersi oraz większa ochota na seks.
Pęknięciu pęcherzyka Graafa towarzyszy także zmiana konsystencji śluzu z pochwy. W tym okresie staje się on bardzo obfity, rozciągliwy oraz przezroczysty. U jednych pań może to trwać tylko kilka godzin, u innych – zajmie nawet dwie doby.
Jeśli nie ma pewności co do objawów, można posiłkować się np. termometrem owulacyjnym.
Co dzieje się dalej, gdy pęcherzyk Graafa pęka?
Uwalnia się z niego komórka jajowa, która czeka na ruchliwego plemnika, a tym samym na zapłodnienie. Jeśli to się stanie, wówczas pęcherzyk owulacyjny przemienia się w ciałko ciążowe żółte.
Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, pęcherzyk zamienia się w ciałko białawe i zanika.
Reklama
Objawy niepękniętego pęcherzyka Graafa
Czy kobieta może poczuć objawy niepękniętego pęcherzyka Graafa? Wyraźnych symptomów można nie zauważyć. Natomiast oznaką, że mogą mieć miejsce problemy z płodnością, są nieregularne i obfite menstruacje.
Kiedy dodatkowo kobieta nie zachodzi w ciążę, pomimo starań o dziecko, może to wskazywać na taki rodzaj zaburzenia. W takiej sytuacji należy udać się na wizytę do ginekologa.
Pęcherzyk Graafa nie pęka, czyli nie dochodzi do owulacji. A jeśli nie ma owulacji, nie może dojść do zapłodnienia.
Taki niepękający pęcherzyk Graafa może nadal rosnąć, przechodząc w kolejną postać – pęcherzyk przetrwały, czyli w torbiel czynnościową.
Tak powstała torbiel znika w następnym, bądź jeszcze kolejnym cyklu miesiączkowym. Niepęknięty pęcherzyk Graafa mający formę torbieli może dawać objawy bólowe.
Przyczyn tego, że pęcherzyk owulacyjny nie pęka, może być dużo. Może to wynikać m.in. z niewłaściwego poziomu progesteronu, ciśnienia płynu wewnątrzpęcherzykowego, czy budowy jajnika.
Reklama
Pęcherzyk Graafa a ciąża
Pęcherzyk Graafa i ciąża to blisko związane ze sobą zagadnienia. Jeśli pęcherzyk owulacyjny pęknie i wydostanie się z niego komórka jajowa, to istnieje spora szansa, że zostanie ona zapłodniona przez męską komórkę rozrodczą, o ile w tym czasie dojdzie do stosunku płciowego, czy inseminacji (sztucznej formy zapłodnienia).
Ile jest czasu od pęknięcia pęcherzyka Graafa do ewentualnego zapłodnienia? Komórka jajowa ma 12 płodnych godzin, zanim jajowodem przedostanie się do macicy.
Jeśli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, pęcherzyk zmienia się w ciałko żółte ciążowe, którego zadaniem jest podtrzymywanie ciąży oraz dbanie o jej prawidłowy przebieg. Około 10 tygodnia ciąży te funkcje przejmuje łożysko, a ciałko żółte ciążowe zanika.
Niepęknięty pęcherzyk Graafa stanowi z kolei przeszkodę w zajściu w ciążę. Trzeba podkreślić, że takie bezowulacyjne cykle menstruacyjne nie są niczym wyjątkowym.
Kiedy jednak stają się rutyną, powinny skłonić do wizyty u ginekologa. Specjalista zlecając rozmaite badania i analizując ich wyniki ustali dlaczego pęcherzyk Graafa nie pęka i zaleci właściwe postępowanie.