Co to jest peeling glikolowy?
Peeling – to anglojęzyczne słowo, oznaczające złuszczanie, na dobre wpisało się do polskiego języka. Trudno bowiem o nazwę bardziej oddającą istotę tego, czym jest peeling. Tego określenia używamy w Polsce zarówno w odniesieniu do drogeryjnych kosmetyków, które złuszczają martwy naskórek, jak do zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych lub w domowym zaciszu.
W zależności od metody złuszczania naskórka, peelingi dzieli się na:
- mechaniczne – wykorzystują cząsteczki ścierne,
- chemiczne– złuszczają za pomocą substancji chemicznych o działaniu złuszczającym,
- fizyczne – za pomocą lasera lub ciekłego azotu,
- mieszane – będące połączeniem co najmniej dwóch wyżej wymienionych metod.
Peelingi glikolowy jest rodzajem chemicznego peelingu. Za działanie złuszczające odpowiada bowiem substancja chemiczna – tj. kwas glikolowy (tudzież glikol).
Reklama
Zastosowanie glikolu
Kwas glikolowy należy do związków organicznych nazywanych alfa-hydroksykwasami (AHA).
Oprócz glikolu do AHA należą m.in.:
- kwas mlekowy,
- kwas szczawiowy,
- kwas mlekowy,
- kwas migdałowy,
- kwas winowy,
- kwas cytrynowy.
Wszystkie wymienione wyżej kwasy mają szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz dermatologii, jednakże najpopularniejszy jest właśnie kwas glikolowy. Glikol jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i z łatwością przenika przez naskórek. Stosuje się go w leczeniu rogowacenia skóry, trądziku pospolitego, znamion i przebarwień. Zalecany jest osobom z cerą tłustą ze skłonnością do trądziku. Glikol znalazł też zastosowanie w leczeniu nadmiernej suchości skóry.
Reklama
Złuszczanie kwasem glikolowym
Złuszczanie kwasem glikolowym zalecane jest osobom z cerą tłustą, czyli produkującą nadmierną ilość łoju. Nadmiar sebum zatyka pory skóry i prowadzi do powstawania zaskórników. Żeby temu przeciwdziałać stosuje się kwas glikolowy, który trafia do mieszków włosowych i rozkłada znajdujące się w nich masy rogowe odpowiedzialne na powstawanie zaskórników.
Peeling z kwasem glikolowym zwiększa także przepuszczalność naskórka, dzięki czemu substancje aktywne, znajdujące się w kosmetykach, lepiej wnikną w głąb skóry. Kolejną zaletą kwasu glikolowego jest to, że stymuluje on fibroblasty (komórki tkanki łącznej właściwej) do produkcji kolagenu i elastyny.
Reklama
Skóra po kwasie glikolowym
Jak wygląda skóra po kwasie glikolowym?Przez 2-3 dni po zabiegu z jego użyciem naskórek będzie delikatnie się złuszczać. Kiedy proces złuszczania zakończy się, cera będzie wyraźnie zmiękczona. Widoczna będzie także zmiana koloru skóry – znikną plamy pigmentacyjne i przebarwienia, gdyż kwas wykazuje działanie rozjaśniające. Stymulacja fibroblastów z kolei sprawi, że zmniejszą się zmarszczki, bruzdy oraz wszelkie nierówności. Rozpuszczenie mas rogowych zalegających w skórze zmniejszy jej grubość oraz przyczyni się do lepszego nawilżenia. Poprawi się także mikrokrążenie w skórze. Oczywiście efekt działania glikolu na skórę jest uzależniony od stężenia kwasu, czasu aplikacji oraz typu skóry.
Reklama
Peeling kwasem glikolowym w domu
Peeling kwasem glikolowym można wykonać w domu z użyciem kosmetyków dostępnych w aptekach oraz drogeriach. Warto jednak wiedzieć, że drogeryjne produkty kosmetyczne zawierają niskie stężenie glikolu – od 5 do maksymalnie 20 proc.
Wszystkie kosmetyki, które zawierają kwas glikolowy w wyższym stężeniu – tj. od 20 do 70 proc. mogą być używane tylko i wyłącznie przez odpowiednio do tego przeszkolone osoby. Jeśli udam nam się kupić peeling zawierający glikol w stężeniu powyżej 20 proc., nie próbujmy wykonywać nim zabiegu w domowym zaciszu, gdyż grozi to powstaniem nieestetycznych blizn i przebarwień. Kwas glikolowy w najwyższym, 70-procentowym stężeniu może spowodować martwicę naskórka.