Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Peeling glikolowy - jak stosować? Jakie daje efekty?

Peeling glikolowy jest jednym z najpopularniejszych peelingów chemicznych. Stanowi alternatywę dla tych mechanicznych. Zalecany jest zwłaszcza do cery tłustej, trądzikowej oraz pokrytej przebarwieniami i plamami pigmentacyjnymi. Sprawdź, na czym polega złuszczanie kwasem glikolowym oraz kto jeszcze może z takiego zabiegu skorzystać.
Kosmetyczka wykonuje peeling glikolowy
źródło:123RF
W skrócie
  • Peeling glikolowy - rodzaj peelingu chemicznego: Peeling glikolowy, szczególnie zalecany dla cery tłustej, trądzikowej i z przebarwieniami, jest popularnym rodzajem peelingu chemicznego. Stosuje się go jako alternatywę dla peelingu mechanicznego.
  • Skład i działanie: Kwas glikolowy, należący do alfa-hydroksykwasów (AHA), jest głównym składnikiem peelingu glikolowego. Jest efektywny w leczeniu problemów skórnych jak trądzik, rogowacenie czy przebarwienia, dzięki swojej zdolności do przenikania przez naskórek i rozpuszczania martwego naskórka.
  • Korzyści ze stosowania: Peeling z kwasem glikolowym pomaga w redukcji zaskórników, poprawia przepuszczalność naskórka, wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, a także rozjaśnia przebarwienia skóry. Efekty obejmują miększą skórę, redukcję zmarszczek i lepsze nawilżenie.
  • Stosowanie w domu: Peeling glikolowy można stosować w domu, jednak produkty drogeryjne mają niskie stężenie kwasu (5-20%). Wyższe stężenia (20-70%) są zarezerwowane dla profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, ze względu na ryzyko poważnych uszkodzeń skóry przy niewłaściwym użyciu.
SPRAWDŹ TEŻ: Peeling trychologiczny - do skóry głowy. Jakie ma działanie?
Spis treści

Co to jest peeling glikolowy?

Peeling – to anglojęzyczne słowo, oznaczające złuszczanie, na dobre wpisało się do polskiego języka. Trudno bowiem o nazwę bardziej oddającą istotę tego, czym jest peeling. Tego określenia używamy w Polsce zarówno w odniesieniu do drogeryjnych kosmetyków, które złuszczają martwy naskórek, jak do zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych lub w domowym zaciszu. 

W zależności od metody złuszczania naskórka, peelingi dzieli się na:

  • mechaniczne – wykorzystują cząsteczki ścierne,
  • chemiczne– złuszczają za pomocą substancji chemicznych o działaniu złuszczającym,
  • fizyczne – za pomocą lasera lub ciekłego azotu,
  • mieszane – będące połączeniem co najmniej dwóch wyżej wymienionych metod. 

Peelingi glikolowy jest rodzajem chemicznego peelingu. Za działanie złuszczające odpowiada bowiem substancja chemiczna – tj. kwas glikolowy (tudzież glikol).  

Reklama

Zastosowanie glikolu

Kwas glikolowy należy do związków organicznych nazywanych alfa-hydroksykwasami (AHA). 

Oprócz glikolu do AHA należą m.in.: 

  • kwas mlekowy,
  • kwas szczawiowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas migdałowy,
  • kwas winowy,
  • kwas cytrynowy. 

Wszystkie wymienione wyżej kwasy mają szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz dermatologii, jednakże najpopularniejszy jest właśnie kwas glikolowy. Glikol jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i z łatwością przenika przez naskórek. Stosuje się go w leczeniu rogowacenia skóry, trądziku pospolitego, znamion i przebarwień. Zalecany jest osobom z cerą tłustą ze skłonnością do trądziku. Glikol znalazł też zastosowanie w leczeniu nadmiernej suchości skóry. 

Reklama

Złuszczanie kwasem glikolowym

Złuszczanie kwasem glikolowym zalecane jest osobom z cerą tłustą, czyli produkującą nadmierną ilość łoju. Nadmiar sebum zatyka pory skóry i prowadzi do powstawania zaskórników. Żeby temu przeciwdziałać stosuje się kwas glikolowy, który trafia do mieszków włosowych i rozkłada znajdujące się w nich masy rogowe odpowiedzialne na powstawanie zaskórników. 

Peeling z kwasem glikolowym zwiększa także przepuszczalność naskórka, dzięki czemu substancje aktywne, znajdujące się w kosmetykach, lepiej wnikną w głąb skóry. Kolejną zaletą kwasu glikolowego jest to, że stymuluje on fibroblasty (komórki tkanki łącznej właściwej) do produkcji kolagenu i elastyny. 

Reklama

Skóra po kwasie glikolowym

Jak wygląda skóra po kwasie glikolowym?Przez 2-3 dni po zabiegu z jego użyciem naskórek będzie delikatnie się złuszczać. Kiedy proces złuszczania zakończy się, cera będzie wyraźnie zmiękczona. Widoczna będzie także zmiana koloru skóry – znikną plamy pigmentacyjne i przebarwienia, gdyż kwas wykazuje działanie rozjaśniające. Stymulacja fibroblastów z kolei sprawi, że zmniejszą się zmarszczki, bruzdy oraz wszelkie nierówności. Rozpuszczenie mas rogowych zalegających w skórze zmniejszy jej grubość oraz przyczyni się do lepszego nawilżenia. Poprawi się także mikrokrążenie w skórze. Oczywiście efekt działania glikolu na skórę jest uzależniony od stężenia kwasu, czasu aplikacji oraz typu skóry. 

Reklama

Peeling kwasem glikolowym w domu

Peeling kwasem glikolowym można wykonać w domu z użyciem kosmetyków dostępnych w aptekach oraz drogeriach. Warto jednak wiedzieć, że drogeryjne produkty kosmetyczne zawierają niskie stężenie glikolu – od 5 do maksymalnie 20 proc. 

Wszystkie kosmetyki, które zawierają kwas glikolowy w wyższym stężeniu – tj. od 20 do 70 proc. mogą być używane tylko i wyłącznie przez odpowiednio do tego przeszkolone osoby. Jeśli udam nam się kupić peeling zawierający glikol w stężeniu powyżej 20 proc., nie próbujmy wykonywać nim zabiegu w domowym zaciszu, gdyż grozi to powstaniem nieestetycznych blizn i przebarwień. Kwas glikolowy w najwyższym, 70-procentowym stężeniu może spowodować martwicę naskórka. 

Bibliografia

  • Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Borgis - Nowa Medycyna 2/2005.
  • Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 374-383.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!