Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Peeling gommage - czym jest? Do jakiej cery stosować?

Peeling gommage to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny peeling kosmetyczny. Jest swoistym połączeniem ziarnistego i enzymatycznego. Zawiera bowiem w sobie enzymy roślinne oraz bardzo drobne cząsteczki ścierające. Sprawdź, czym właściwie jest peeling gommage, do jakiej cery można go stosować oraz jak go wykonać.
Kosmetyczka wykonuje klientce peeling gommage
źródło:123RF
W skrócie
  • Charakterystyka peelingu gommage: Peeling gommage jest uniwersalnym produktem kosmetycznym, łączącym w sobie cechy peelingu ziarnistego i enzymatycznego. Składa się z enzymów roślinnych oraz drobnych cząsteczek ścierających, co sprawia, że nadaje się do różnych typów cery.
  • Różnice między peelingiem gommage a innymi rodzajami peelingu: W przeciwieństwie do innych rodzajów peelingu, takich jak ziarnisty czy peel-off, peeling gommage łączy w sobie działanie złuszczające i enzymatyczne. Jest to szczególnie korzystne dla różnych typów cery, od tłustej i mieszanej, po wrażliwą i naczynkową.
  • Zalety stosowania peelingu gommage: Regularne stosowanie peelingu gommage przyczynia się do oczyszczenia, odświeżenia i wygładzenia cery. Pomaga w wyrównaniu kolorytu skóry oraz poprawia mikrokrążenie, co prowadzi do lepszego dotlenienia i ukrwienia skóry.
  • Sposób użycia peelingu gommage: Peeling gommage stosuje się przez nałożenie na twarz jak maseczkę, a następnie, po wyschnięciu, przez ścieranie opuszkami palców w ruchach okrężnych. Zaleca się jego użycie raz lub dwa razy w tygodniu, po czym dobrze jest zastosować maseczkę dostosowaną do potrzeb skóry.
SPRAWDŹ TEŻ: Peeling do twarzy - naturalny, domowy. Jak stosować?
Spis treści

Peeling gommage - co to takiego? 

Czym jest peeling gommage? Dla osób niezaznajomionych z kosmetologią oraz językami obcymi ten zlepek dwóch obcojęzycznych słów prawdopodobnie z niczym się nie kojarzy. Wyjaśniamy. Słowo peeling pochodzi z języka angielskiego i oznacza złuszczanie.

Nazwa jest używana w odniesieniu do zabiegów kosmetycznych, mających na celu usunięcie martwego naskórka. Określenie peeling przylgnęło także do kosmetyków o działaniu złuszczającym, które możemy zakupić w drogerii lub wykonać samodzielnie w domu. Z kolei gommage to słowo wywodzące się z języka francuskiego i oznaczające dosłownie ścieranie gumką.

Nazwa jak najbardziej oddaje sposób wykonywania tego zabiegu. Peeling gommage jest mało znany w Polsce, natomiast w Azji należy do najpopularniejszych. Azjatki stosują go w codziennej pielęgnacji twarzy. Sprawdź, na czym polega peeling gommage. 

Reklama

Peeling enzymatyczny a gommage

Peelingi można wykonać na wiele sposobów – przy użyciu cząsteczek ściernych, za pomocą enzymów, kwasów owocowych czy laserowo. Zabiegi peelingujące różnią się także pod względem głębokości działania. Dzieli się je na powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. 

Do peelingów powierzchniowych zaliczają się:

  • ziarnisty typu scrub, który zawierają cząsteczki ścierne złuszczające naskórek,
  • enzymatyczny, który ma w składzie enzymy rozpuszczające martwy naskórek,
  • gommage,
  • peel-off. 

Peeling gommage jest połączeniem dwóch pierwszych, gdyż nosi w sobie cechy peelingu enzymatycznego oraz scrubu. W jego składzie znajdziemy enzymy roślinne, które rozpuszczają warstwę rogową naskórka oraz bardzo drobne kryształki złuszczające. 

Reklama

Peeling gommage do twarzy

Większość z wymienionych wyżej peelingów nadaje się do innego typu cery. Ziarniste przeznaczone się dla osób z cerą tłustą lub mieszaną. Z enzymatycznych powinny korzystać osoby o cerze wrażliwej, suchej i naczynkowej. Peeling peel-off jest adresowany do cery normalnej lub mieszanej. Wyjątek stanowi gommage – nadaje się bowiem do każdego typu cery, gdyż łączy w sobie cechy peelingu ziarnistego i enzymatycznego. Jego drobinki ścierne oczyszczą cerę tłustą i mieszaną z zalegającego łoju i mas rogowych, ale są tak małych rozmiarów, że nie podrażnią cery wrażliwej i naczynkowej. Resztę oczyszczania wykonają enzymy, które rozpuszczą martwy naskórek, eliminując ryzyko podrażnienia skóry. 

Reklama

Peeling gommage – efekty 

Jakich efektów można się spodziewać po peelingu gommage? Pozbycie się warstwy rogowej naskórka sprawi, że cera będzie oczyszczona, odświeżona i wygładzona. Wyrówna się także jej koloryt, gdyż zabieg złuszczający przyczyni się do równomiernego rozłożenia pigmentu w skórze. 

Peeling gommage poprawi także mikrokrążenie w naczyniach włosowatych. Dzięki temu cera zostanie dotleniona i lepiej ukrwiona. Zabieg peelingujący ma także wpływ na głębsze warstwy skóry. Po jego wykonaniu składniki aktywne kosmetyków będą mogły lepiej wniknąć w głąb skóry, a zatem będą skuteczniejsze. 

Reklama

Jak wykonać peeling gommage?

Peeling gommage nie tylko pod względem składu łączy w sobie cechy peelingu klasycznego i enzymatycznego. Również sposób jego wykonania to połączenie tych dwóch rodzajów. Jak go wykonać? Kosmetyk najpierw nakłada się na twarz niczym maseczkę. Dopiero kiedy zaschnie na twarzy, przystępujemy do zabiegu peelingującego. Opuszkami palców ścieramy preparat z cery, wykonując przy tym ruchy okrężne. Ścieranie peelingu gommage przypomina ścieranie gumką papierniczą. Nawet resztki produktu na twarzy przypominają te, które zostawia gumka na kartce papieru. Po starciu kosmetyku palcami twarz należy umyć dokładnie wodą. Taki zabieg złuszczający można wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu. 

Dla lepszego efektu pielęgnacyjnego tuż po wykonaniu peelingu dobrze jest nałożyć na twarz maseczkę. Znajdujące się w niej składniki aktywne lepiej wnikną w oczyszczoną z martwego naskórka cerę. Maseczkę należy dobrać do indywidualnych potrzeb skóry – tzn. jeśli mamy suchą cerę, po wykonaniu peelingu gommage, nałóżmy na twarz maseczkę o działaniu nawilżającym.

Bibliografia

  • Brody H., Peelingi i resurfacing skóry, pod red. W. Placka, Lublin 2001.
  • Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Borgis - Nowa Medycyna 2/2005.
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peeling-enzymatyczny,12727
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Różnokolorowe kosmyki włosów
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!