Peeling solny
Peeling to zabieg polegający na złuszczeniu martwego naskórka. Określenie to stosuje się także w odniesieniu do kosmetyków o działaniu złuszczającym. Dermatolodzy oraz kosmetolodzy wyróżniają kilkadziesiąt rodzajów peelingów. Klasyfikują je pod względem metody oraz głębokości działania.
Ze względu na mechanizm działania peelingi dzieli się na:
- mechaniczne, które wykorzystują cząsteczki ścierne,
- chemiczne, w których substancje chemiczne odpowiadają za złuszczanie,
- fizyczne– do złuszczania wykorzystuje się m.in. laser,
- mieszane– połączenie co najmniej dwóch z wyżej wymienionych metod.
Peeling solny jest tym mechanicznym. Swoje działanie zawdzięcza cząsteczkom ściernym, a konkretnie kryształkom soli. To właśnie drobinki soli złuszczają warstwę rogową naskórka, oczyszczając w ten sposób skórę.
Peeling solny można kupić w aptece czy drogerii lub przyrządzić samodzielnie w domu. Do jego wyprodukowania możemy użyć różnych rodzajów soli. Głównie stosuje się morską, aczkolwiek zastosowanie znajduje też sól kamienna, a nawet kuchenna (warzona). To cztery podstawowe rodzaje występujące w Polsce, jednak w ostatnim latach coraz większą popularnością cieszą się sole importowane z różnych zakątków świata – m.in. himalajska, hawajska, indyjska, peruwiańska czy francuska.
Reklama
Peeling z soli morskiej
Sól morska powstaje poprzez odparowywanie wody morskiej. Jest znacznie zdrowsza niż bardzo popularna na polskich stołach kuchenna, gdyż zawiera cenne składniki odżywcze – m.in. magnez, potas, jod oraz selen, których nie znajdziemy ich w soli kuchennej. Różnica pomiędzy kuchenną a morską zasadza się także w wielkości kryształków. Drobinki soli kuchennej są z reguły mniejsze, aczkolwiek w sklepach można kupić sól morską drobnoziarnistą.
Peelingi także dzieli się pod względem wielkości cząsteczek ściernych - na drobno i gruboziarniste. Peeling z soli morskiej będzie się zaliczał do tych drugich. Gruboziarniste stosuje się raczej do ciała, natomiast drobnoziarniste – do twarzy. W aptekach i drogeriach znajdziemy całe mnóstwo peelingów z soli morskiej. Hitem kosmetycznym ostatnich lat są te zawierające w składzie sól z Morza Martwego.
Jakie efekty można uzyskać po wykonaniu peelingu z soli morskiej? Po zabiegu polegającym na usunięciu martwego naskórka, cera będzie oczyszczona i wygładzona. Peeling poprawi także mikrokrążenie w naczyniach włosowatych, co wpłynie na dotlenienie komórek i lepsze ukrwienie skóry. Ponadto sól wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Co warto podkreślić, w składzie kosmetyków drogeryjnych, poza solą oraz olejkiem bazowym, znajdziemy też składniki o działaniu odżywczym – m.in. olejki eteryczne i witaminy.
Reklama
Peeling solny domowy
Peeling solny możemy też zrobić samodzielnie w domu. Do jego wykonania będziemy potrzebować składników wykorzystywanych na co dzień w kuchni. Będzie nam potrzebny olej bazowy. Może to być oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Kolejny składnik to oczywiście sól. Przygotowując domowy peeling możemy użyć dowolnej soli – kuchennej, kamiennej czy himalajskiej. Bez problemu kupimy także tą z Morza Martwego.
Wystarczy, że zmieszamy olej z solą w proporcji 1:2 i dodamy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Olejek nada kosmetykowi ładny zapach, jednak to nie jedyny powód, dla którego warto go dodać do domowego peelingu. Olejki zawierają bowiem wiele cennych składników, które pielęgnują skórę. Przykładowo, olejek pomarańczowy znany jest z działania ujędrniającego, dlatego warto go dodać do peelingu, jeśli chcemy pozbyć się cellulitu.
Reklama
Peeling z soli kuchennej
W domowym zaciszu możemy też wyprodukować peeling solny do twarzy. Do jego wykonania będziemy potrzebować soli o mniejszych kryształkach. Możemy wykorzystać morską drobnoziarnistą lub zwykłą sól kuchenną. Podobnie jak w przypadku peelingu do ciała, będziemy potrzebować olejku bazowego. W tej roli świetnie sprawdzi się olej jojoba, który jest składem chemicznym zbliżony do ludzkiego sebum, dzięki temu będzie neutralny dla skóry i nie wywoła reakcji alergicznej. Do przygotowania domowego peelingu solnego do twarzy wystarczą te dwa składniki, które należy połączyć w odpowiednich proporcjach.
Peeling z soli jest przede wszystkim zalecany do twarzy tłustej, która jest odporna na ścieranie. Zdziała na cerę podobnie jak na ciało – oczyści ją, wygładzi, dotleni oraz wyrówna koloryt. Zabiegi peelingujące powinno się przeprowadzać raz lub dwa razy w tygodniu.
Należy jednak pamiętać, by nie stosować peelingu solnego przy drobnych rankach lub zadrapaniach na twarzy.