Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Peeling solny - do twarzy, do ciała. Jak często stosować?

Peeling solny możemy kupić w drogerii lub przygotować samodzielnie w domu. Domowy peeling solny to prawdopodobnie najtańszy kosmetyk, jaki możemy zrobić z produktów wykorzystywanych na co dzień w kuchni. Sprawdź, jak go przygotować, jakich efektów można się po nim spodziewać, a także jak często go stosować.
Peeling solny i inne kosmetyki na wannie
źródło:123RF
W skrócie
  • Peeling solny, dostępny w drogeriach lub możliwy do przygotowania w domu, służy do złuszczania martwego naskórka. Jest rodzajem peelingu mechanicznego, wykorzystującego drobinki soli do oczyszczania skóry.
  • Można użyć różnych rodzajów soli, takich jak morska, kamienna, kuchenna, czy sole importowane (np. himalajska, hawajska). Sól morska jest szczególnie ceniona ze względu na zawartość składników odżywczych.
  • Peeling z soli morskiej poprawia mikrokrążenie, wygładza cerę i ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. W peelingu drogeryjnym, oprócz soli, znajdują się także olejki eteryczne i witaminy.
  • Domowy peeling solny można przygotować z oleju bazowego i dowolnego rodzaju soli, dodając olejki eteryczne. Zaleca się stosowanie peelingu 1-2 razy w tygodniu, unikając jego użycia na skórę z drobnymi ranami czy zadrapaniami.
SPRAWDŹ TEŻ: Peeling do twarzy - naturalny, domowy. Jak stosować?
Spis treści

Peeling solny

Peeling to zabieg polegający na złuszczeniu martwego naskórka. Określenie to stosuje się także w odniesieniu do kosmetyków o działaniu złuszczającym. Dermatolodzy oraz kosmetolodzy wyróżniają kilkadziesiąt rodzajów peelingów. Klasyfikują je pod względem metody oraz głębokości działania. 

Ze względu na mechanizm działania peelingi dzieli się na:

  • mechaniczne, które wykorzystują cząsteczki ścierne,
  • chemiczne, w których substancje chemiczne odpowiadają za złuszczanie,
  • fizyczne– do złuszczania wykorzystuje się m.in. laser,
  • mieszane– połączenie co najmniej dwóch z wyżej wymienionych metod. 

Peeling solny jest tym mechanicznym. Swoje działanie zawdzięcza cząsteczkom ściernym, a konkretnie kryształkom soli. To właśnie drobinki soli złuszczają warstwę rogową naskórka, oczyszczając w ten sposób skórę. 

Peeling solny można kupić w aptece czy drogerii lub przyrządzić samodzielnie w domu. Do jego wyprodukowania możemy użyć różnych rodzajów soli. Głównie stosuje się morską, aczkolwiek zastosowanie znajduje też sól kamienna, a nawet kuchenna (warzona). To cztery podstawowe rodzaje występujące w Polsce, jednak w ostatnim latach coraz większą popularnością cieszą się sole importowane z różnych zakątków świata – m.in. himalajska, hawajska, indyjska, peruwiańska czy francuska. 

Reklama

Peeling z soli morskiej

Sól morska powstaje poprzez odparowywanie wody morskiej. Jest znacznie zdrowsza niż bardzo popularna na polskich stołach kuchenna, gdyż zawiera cenne składniki odżywcze – m.in. magnez, potas, jod oraz selen, których nie znajdziemy ich w soli kuchennej. Różnica pomiędzy kuchenną a morską zasadza się także w wielkości kryształków. Drobinki soli kuchennej są z reguły mniejsze, aczkolwiek w sklepach można kupić sól morską drobnoziarnistą.

Peelingi także dzieli się pod względem wielkości cząsteczek ściernych - na drobno i gruboziarniste. Peeling z soli morskiej będzie się zaliczał do tych drugich. Gruboziarniste stosuje się raczej do ciała, natomiast drobnoziarniste – do twarzy. W aptekach i drogeriach znajdziemy całe mnóstwo peelingów z soli morskiej. Hitem kosmetycznym ostatnich lat są te zawierające w składzie sól z Morza Martwego. 

Jakie efekty można uzyskać po wykonaniu peelingu z soli morskiej? Po zabiegu polegającym na usunięciu martwego naskórka, cera będzie oczyszczona i wygładzona. Peeling poprawi także mikrokrążenie w naczyniach włosowatych, co wpłynie na dotlenienie komórek i lepsze ukrwienie skóry. Ponadto sól wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Co warto podkreślić, w składzie kosmetyków drogeryjnych, poza solą oraz olejkiem bazowym, znajdziemy też składniki o działaniu odżywczym – m.in. olejki eteryczne i witaminy.

Reklama

Peeling solny domowy

Peeling solny możemy też zrobić samodzielnie w domu. Do jego wykonania będziemy potrzebować składników wykorzystywanych na co dzień w kuchni. Będzie nam potrzebny olej bazowy. Może to być oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Kolejny składnik to oczywiście sól. Przygotowując domowy peeling możemy użyć dowolnej soli – kuchennej, kamiennej czy himalajskiej. Bez problemu kupimy także tą z Morza Martwego. 

Wystarczy, że zmieszamy olej z solą w proporcji 1:2 i dodamy kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Olejek nada kosmetykowi ładny zapach, jednak to nie jedyny powód, dla którego warto go dodać do domowego peelingu. Olejki zawierają bowiem wiele cennych składników, które pielęgnują skórę. Przykładowo, olejek pomarańczowy znany jest z działania ujędrniającego, dlatego warto go dodać do peelingu, jeśli chcemy pozbyć się cellulitu.  

Reklama

Peeling z soli kuchennej

W domowym zaciszu możemy też wyprodukować peeling solny do twarzy. Do jego wykonania będziemy potrzebować soli o mniejszych kryształkach. Możemy wykorzystać morską drobnoziarnistą lub zwykłą sól kuchenną. Podobnie jak w przypadku peelingu do ciała, będziemy potrzebować olejku bazowego. W tej roli świetnie sprawdzi się olej jojoba, który jest składem chemicznym zbliżony do ludzkiego sebum, dzięki temu będzie neutralny dla skóry i nie wywoła reakcji alergicznej. Do przygotowania domowego peelingu solnego do twarzy wystarczą te dwa składniki, które należy połączyć w odpowiednich proporcjach. 

Peeling z soli jest przede wszystkim zalecany do twarzy tłustej, która jest odporna na ścieranie. Zdziała na cerę podobnie jak na ciało – oczyści ją, wygładzi, dotleni oraz wyrówna koloryt. Zabiegi peelingujące powinno się przeprowadzać raz lub dwa razy w tygodniu. 

Należy jednak pamiętać, by nie stosować peelingu solnego przy drobnych rankach lub zadrapaniach na twarzy. 

Bibliografia

  • Ratz-Łyko A., Surowce pochodzenia morskiego jako składniki kosmetyków, Cosmetology Today: Patents and Inventions 4/2013.
  • Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Borgis - Nowa Medycyna 2/2005.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!