Pękające naczynka na nogach
Pękające naczynka na nogach to efekt wcześniejszego ich trwałego rozszerzenia. Zaburzenie to w medycznej terminologii funkcjonuje pod pojęciem teleangiektazji lub wenulektazji. Głównym jego objawem jest powstawanie nieestetycznych „pajączków”, czyli silnie rozgałęzionej sieci szkarłatnych przebarwień, wyraźnie widocznych przez powłoki skórne. Dla wielu osób, w szczególności kobiet, stanowi to defekt estetyczny.
Należy jednak pamiętać, iż pękające naczynka włosowate na nogach są też problemem zdrowotnym, w szczególności jeśli ulokowane są w tak zwanych dołach podkolanowych – powodować mogą wówczas nasilającą się z czasem bolesność.
Warto też wiedzieć, że teleangiektazje stanową często zapowiedź znacznie groźniejszych schorzeń, w tym przede wszystkim przewlekłej niewydolności żylnej, a następnie żylaków, owrzodzeń i stanów zapalnych kończyn. Dlatego obserwując pierwsze pękające naczynka na udach, łydkach czy pod kolanami, warto profilaktycznie poddać się badaniu USG metodą Dopplera.
Reklama
Przyczyny pękania naczynek na nogach
Przyczyny pękania naczynek na nogach nie zostały do końca poznane. Etiopatogeneza pozostaje niewyjaśniona zwłaszcza w przypadku często występujących teleangiektazji samoistnych, które różnicuje się z izolowanymi, powstającymi w przebiegu niewydolności żylnej oraz wtórnymi (będącymi następstwem urazów lub zabiegów chirurgicznych).
Dlaczego pękają naczynka na nogach? Wiadomym jest, że istnieje pewna liczba czynników predestynujących do występowania pajączków, a są to:
- uwarunkowania genetyczne – wrodzona słabość i cienkość naczyń włosowatych;
- nadwaga lub otyłość, zwłaszcza przy niewłaściwej diecie i braku aktywności fizycznej;
- zaburzenia hormonalne i w obrębie układu sercowo-naczyniowego, powodujące zwiększone bądź utrudnione przepływy krwi;
- niektóre choroby przewlekłe i ogólnoustrojowe, jak cukrzyca czy nadciśnienie;
- noszenie obcisłych spodni, chodzenie w butach na wysokim obcasie;
- częsta ekspozycja na wysokie lub niskie temperatury;
- palenie papierosów, picie alkoholu;
- naturalne procesy starzenia się organizmu.
Zdecydowanie częściej wenulektazje obserwowane są u kobiet niż u mężczyzn, zwłaszcza po 40 roku życia.
Reklama
Leczenie pękających naczynek na nogach
Leczenie pękających naczynek na nogach uznawane jest za wyjątkowo trudne i często nie przynoszące satysfakcjonujących efektów, zwłaszcza jeśli teleangiektazje są postępujące, a pękające naczynka łączą się w większe całości, umiejscowione bardzo płytko pod skórą, lecz obejmujące znaczną powierzchnię.
Terapia pajączków ma charakter przede wszystkim objawowy, a jej celem jest efekt estetyczny. Dopiero wystąpienie niewydolności żylnej jest wskazaniem do podjęcia leczenia przyczynowego.
Co na pękające naczynka na nogach? Dostępnych jest kilka metod:
- laseroterapia przezskórna, najmniej inwazyjna, nie naruszająca zewnętrznych powłok ciała;
- obliteracja farmakologiczna, zwana też skleroterapią, czyli iniekcyjne podanie środka leczniczego powodujące zamykanie się rozszerzonych naczyń. Najbardziej rozpowszechniona ze wszystkim technik leczenia pajączków;
- koagulacja za pomocą tzw. diatermii, czyli urządzenia elektrochirurgicznego generującego prąd powodujący ścinanie się białek komórkowych;
- koagulacja przegrzaną parą wodną SVS o temperaturze 110-120 stopni Celsjusza, wtłaczaną do naczyń krwionośnych;
- ablacja termiczna prądem o częstotliwości radiowej;
- mikroflebektomia – stosunkowo małoinwazyjny zabieg chirurgiczny polegający na precyzyjnym usunięciu chorobowo zmienionych naczyń.
Reklama
Leki na pękające naczynka na nogach
Wykaz dostępnych metod oraz zastrzeżenie o ich umiarkowanej skuteczności stanowią wystarczającą przesłankę do stwierdzenia, że pajączkom zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć.
Jeżeli chodzi o farmakologię nieinwazyjną, dostępne w aptekach leki na pękające naczynka na nogach przydatne są jedynie w pierwszej, mało zaawansowanej fazie choroby, stosować je można także profilaktycznie.
Ze wszystkich substancji leczniczych najbardziej upowszechniona jest diosmina. Jest to glikozyd flawonowy o udowodnionym działaniu wzmacniającym ściany naczyń krwionośnych oraz zwiększającym ich elastyczność, a zarazem napięcie. Dzięki temu zmniejsza ciśnienie krwi i zapobiega jej zastojowi w żyłach. W leczeniu pajączków zastosowanie znajduje też szeroka grupa leków flebotropowych, zarówno syntetycznych, jak też ziołowych.
Należą do nich takie substancje czynne, jak:
- hesperydyna;
- rutyna;
- escyna;
- kwas askorbowy;
Reklama
Domowe sposoby na pękające naczynka na nogach
Domowe sposoby na pękające naczynka na nogach cechują się niewielką skutecznością leczniczą, ale z powodzeniem mogą być stosowane w celach profilaktycznych.
Wymienić w tym kontekście można takie działania, jak:
- zmniejszenie masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, zmiana diety, ograniczenie używek, rezygnacja z obcisłych ubrań i butów na szpilkach, unikanie sauny oraz długotrwałego opalania;
- przyjmowanie witamin zwiększających wytrzymałość naczyń krwionośnych, w tym między innymi C, B3, E, PP;
- stosowanie kremów i maści, zawierających w swoim składzie witaminy, diosminę, hesperydynę, czy wyciąg z kasztanowca.
Czytaj też: