Szczepionka na krztusiec - dlaczego jest tak ważna? Dowiedz się więcej
Szczepionka na krztusiec - dlaczego jest tak ważna? Dowiedz się więcej
Szczepionka na krztusiec - dlaczego jest tak ważna? Dowiedz się więcej

Jak wygląda pęknięta prezerwatywa i co zrobić, by uniknąć ciąży?

Pęknięta prezerwatywa zwiększa ryzyko niechcianej ciąży. Może też być przyczyną chorób przenoszonych drogą płciową. Zobacz, co świadczy o tym, że doszło do jej uszkodzenia. Jak zabezpieczyć się przed jej pęknięciem i co zrobić, gdy taka sytuacja już wystąpiła?
Kobieta wyciąga z opakowania pękniętą prezerwatywę.
źródło: 123RF
W skrócie
  • Prezerwatywa uchodzi za jeden z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych, ale tylko wtedy, gdy jest szczelna.
  • Do jej pęknięcia przyczynić może się nie tylko uszkodzenie mechaniczne, ale też działanie promieni słonecznych.
  • Konsekwencją stosunku z wykorzystaniem pękniętej prezerwatywy jest nie tylko wysokie ryzyko ciąży, ale też chorób wenerycznych.
Spis treści

Reklama

Jak rozpoznać, że prezerwatywa pękła?

Ochrona przed nieplanowaną ciążą oraz przed chorobami wenerycznymi - to dwie główne funkcje jakie pełni prezerwatywa. Ta forma antykoncepcji cechuje się wysoką skutecznością, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio stosowana.

Zazwyczaj pęknięcie prezerwatywy jest widoczne. Problem pojawia się wówczas, gdy do jej pęknięcia dojdzie w trakcie stosunku. Mężczyzna może nie wyczuć tego, że się ona przedziurawiła i kontynuować stosunek.

Jak wygląda pęknięta prezerwatywa? Pęknięcie powinno być widoczne. Chcąc jednak mieć pewność, że była ona szczelna, można napełnić ją po stosunku wodą.

Dlaczego prezerwatywa mogła pęknąć?

Czynników wpływających na to, że dojdzie do uszkodzenia prezerwatywy jest naprawdę sporo - znaczenie ma nie tylko sposób jej zakładania, ale również przebieg stosunku czy przechowywanie.

Wśród przyczyn pęknięcia prezerwatywy wymienić można:

  • technikę zakładania - zawsze należy zakładać ją na penisa w trakcie erekcji;
  • nieodpowiednie przechowywanie, np. wraz z kluczami prowadzącymi do uszkodzeń mechanicznych, ale też przechowywanie w zbyt wysokiej temperaturze, np. wystawienie na upał, przetrzymywanie w miejscu nasłonecznionym;
  • stosowanie prezerwatywy wraz z lubrykantem, który nie powinien być z nią łączony. Zanim para sięgnie po lubrykant, powinna upewnić się, że jest przeznaczona do łącznego użytku;
  • nieostrożne podrażnienie jej paznokciami albo innym ostrym przedmiotem;
  • nadmierną suchość pochwy;
  • stosowanie jej po terminie ważności;
  • zbyt dużą intensywność stosunku.

Reklama

Pęknięta prezerwatywa a szansa na ciążę

Ryzyko zajścia w ciążę podczas stosunku z pękniętą prezerwatywą jest takie jak w przypadku stosunku niezabezpieczonego, o ile kobieta nie stosuje dodatkowych form antykoncepcji.

Jeżeli kobieta np. przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, pęknięcie prezerwatywy nie będzie miało wpływu na ryzyko zajścia w ciążę. W zasadzie takie podwójne zabezpieczenie nie jest konieczne.

Natomiast, gdy stosunek nie był dodatkowo zabezpieczony, wówczas szansa poczęcia zależy od dnia cyklu, w którym znajduje się kobieta.

Największe ryzyko ciąży pojawia się w okresie okołoowulacyjnym - kilka dni przed owulacją i kilka dni po niej, a przede wszystkim w dzień owulacji. Zajść w ciążę można jednak praktycznie zawsze, dlatego pęknięta prezerwatywa daje taką możliwość.

Pęknięta prezerwatywa w dni niepłodne

Przyjęło się mówić o tzw. dniach niepłodnych, które przypadają na około 10 dni przed spodziewaną miesiączką. Cykl miesiączkowy kobiety nie zawsze jest na tyle precyzyjny, że można obliczyć, kiedy te dni przypadają.

Poza tym jego długość może się zmienić pod wpływem stresu, choroby, nagłych zmian temperatury. To sprawia, że jeżeli już mówimy o tzw. dniach niepłodnych, to trudno wskazać ich termin.

Dodatkowo, szanse poczęcia dziecka w dni niepłodne są niskie, ale nie są równe zeru.

Pęknięta prezerwatywa w dni niepłodne, nawet przed okresem, może więc wiązać się z ryzykiem ciąży.

Pęknięta prezerwatywa w dni płodne

Największe ryzyko zajścia w ciążę przypada na dzień owulacji i kilka dni przed i po tym terminie. Pęknięta prezerwatywa w dzień owulacji nie jest jednak równoznaczna z zajściem w ciążę.

Ostatecznie to od organizmu kobiety oraz jakości nasienia zależy, czy do zapłodnienia dojdzie. Podobnie, niezabezpieczony stosunek w dzień owulacji nie musi od razu wiązać się z zapłodnieniem.

Wiele par latami stara się o potomstwo i pomimo podejmowania współżycia w dni płodne, nie osiąga upragnionego rezultatu. Miłość fizyczna w dni płodne daje po prostu największe szanse na poczęcie. To dużo, lecz nie na tyle, by mieć absolutną pewność, że dojdzie do zapłodnienia.

Podobnie pęknięta prezerwatywa w dni płodne wcale nie musi od razu oznaczać ciąży. Znaczenie ma też to, czy doszło do wytrysku. Jeżeli nie było go jeszcze, możliwość ciąży spada. Nie jest jednak zerowa. W preejakulacie również obecne są plemniki, co może wiązać się z ewentualnym ryzykiem zajścia w ciążę.

Reklama

Co robić, gdy pęknie prezerwatywa?

Aby uniknąć takich konsekwencji, gdy tylko zauważymy pęknięcie, należy niezwłocznie przerwać stosunek. Mężczyzna powinien ostrożnie wyjąć penis z pochwy. Chcąc pozbyć się ejakulatu, mężczyzna powinien oddać mocz.

W przypadku, gdy para nie stosowała żadnej innej metody antykoncepcyjnej i nie planuje potomstwa, można skorzystać z tzw. antykoncepcji awaryjnej, czyli tabletki dzień po.

Jeżeli do stosunku doszło z osobą nieznaną albo para na co dzień nie współżyje bez prezerwatywy, należy wykonać testy pod kątem chorób wenerycznych. Oprócz infekcji bakteryjnych, grzybiczych czy szeregu innych chorób, niezabezpieczony seks z potencjalnie zakażoną osobą to także ryzyko zakażenia się wirusem HIV. W ramach profilaktyki poekspozycyjnej należy maksymalnie w ciągu 48 godzin przyjąć leki antyretrowirusowe.
Jednocześnie należy pamiętać, że ani przyjęcie tabletki po nie gwarantuje ochrony przed poczęciem, ani też zażycie leków antyretrowirusowych nie da pewności, że do zakażenia wirusem HIV nie dojdzie.

Niewłaściwą reakcją jest natomiast podejmowanie prób irygacji, intensywnego podmywania się czy też silnego parcia na stolec w celu pozbycia się potencjalnego nasienia z pochwy. Takie zachowania nie zabezpieczą przed ciążą czy zakażeniem, a mogą doprowadzić do podrażnień, zwiększyć ryzyko infekcji pochwy, ponieważ wypłukana zostaje warstwa ochronna z pochwy.

Reklama

Jak zapobiegać pęknięciu prezerwatywy?

Aby ograniczyć ryzyko pęknięcia prezerwatywy, należy wybierać produkty najwyższej jakości, od sprawdzonych producentów i dostawców. Istotne jest też zwrócenie uwagi na datę ważności - najlepiej zrezygnować z prezerwatyw przeterminowanych.

Poza tym prezerwatywy powinny być:

  • przechowywane w odpowiednim miejscu - należy unikać nadmiernego nasłonecznienia prezerwatywy, a także nie wolno przechowywać jej z ostrymi przedmiotami, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Prezerwatyw nie nosimy wraz z kluczami czy w portfelu;
  • właściwie zakładane - nakłada się ją na penisa w trakcie wzwodu. Brak erekcji może sprawić, że gumka zostanie nieodpowiednio nałożona, co będzie skutkować jej przerwaniem;
  • dopasowane do stosowanego lubrykantu - przed zastosowaniem warto upewnić się, że lubrykant współgra z prezerwatywą.

Należy zadbać o właściwe nawilżenie pochwy, ponieważ jej nadmierna suchość może przyczynić się do większego tarcia.

Co istotne, zawsze warto dokładnie czytać ulotki, ponieważ tam znajdują się szczegółowe wytyczne związane z użytkowaniem prezerwatyw.

Czytaj również

Bibliografia

  • Z. Zdrojewicz, E. Świerczyńska, Prezerwatywy - historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1, 28-34, Via Medica, ISSN 1731-6677.
  • Z. Zdrojewicz, Antykoncepcja u progu XXI w. W: Steciwko A., Mastalerz-Migas A. (red.). Wybrane zagadnienia z praktyki lekarza rodzinnego. Wyd. Continuo, Wrocław 2007; 10: 171–181.
  • Antykoncepcja awaryjna, Wytyczne postępowania klinicznego dla lekarzy i położników ginekologów, Ginekologia po dyplomie, lipiec 2010.
  • CDC. Condoms and their use in preventing HIV infection and other STDs. Atlanta, GA: CDC, 1999.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Prezerwatywy smakowe - po co są? Zastosowanie i smaki
Prezerwatywy smakowe w różnych kolorach
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!