PH moczu w ciąży
Mocz jest badany wielokrotnie w czasie trwania ciąży. Pierwszy raz na samym początku. Następnie w okolicach 10-15 tygodnia i dalej – co około 5 tygodni aż do 38 tygodnia ciąży. Potem częściej, co tydzień, dwa, aż do ostatniego badania, tuż przed porodem. W sumie przeprowadza się średnio 7 tego typu badań. Dopilnować „harmonogramu” powinien lekarz prowadzący. Badanie moczu ma na celu monitorowanie pracy nerek oraz wykrycie ewentualnych schorzeń układu moczowego.
Wśród licznych parametrów oznacza się:
-
poziom białka w moczu,
-
poziom cukru,
-
poziom ciał ketonowych,
-
ilość czerwonych krwinek,
-
kolor moczu,
-
przejrzystość moczu,
-
ciężar właściwy moczu,
-
pH moczu.
W ciąży to szczególnie istotne, gdyż wszelkie infekcje mogą zagrażać bezpieczeństwu matki i płodu.
Reklama
PH moczu w ciąży – norma
PH jest wskaźnikiem określającym odczyn moczu:
-
kwaśny,
-
zasadowy,
-
neutralny.
Znana z chemii skala kwasowości-zasadowości (pH) przyjmuje wartości od 0 do 14. Im bliżej zera, tym odczyn bardziej kwasowy, im bliżej 14 – tym bardziej zasadowy. 7 to odczyn neutralny. Wartości pH moczu zazwyczaj mieszczą się na tej skali w przedziale od 4,5 do 8, przy czym za normę uznaje się wynik w granicach 6,5-7,0. To oznacza, że mocz ludzki powinien mieć odczyn lekko kwaśny. PH moczu w ciąży powinno być natomiast bardziej kwaśne i wynosić około 5,5.
Nie należy jednak do końca się sugerować tym konkretnym parametrem, a to ze względu na zróżnicowane normy w poszczególnych laboratoriach, wynikające między innymi ze stosowanego sprzętu. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz samego wyniku, laboratorium załączało zakres norm. Może się zdarzyć, że pH moczu w ciąży zostanie uznane za prawidłowe zarówno przy wyniku 5, jak i 6, a nawet 7. Dopiero pH moczu 8 w ciąży z góry można uznać za wynik nieprawidłowy, zdecydowanie za wysoki.
-
Ważne badanie moczu. Sprawdź, co oznacza bilirubina w moczu
Reklama
Wysokie ph moczu w ciąży
Wysokie pH moczu w ciąży może być powodem do zaniepokojenia. Oznacza ono, że mocz ma odczyn wyraźnie zasadowy. PH moczu 8 w ciąży może oznaczać, że doszło do zakażenia układu moczowego bakteriami rozkładającymi amoniak. Wysokie pH moczu w ciąży może też świadczyć o hiperkaliemii, czyli nadmiarze potasu w organizmie, a także być efektem stylu życia i diety ubogiej w mięso.
-
Przeczytaj, co to jest: Ciąża biochemiczna
Reklama
Ph moczu w ciąży a płeć dziecka
Na internetowych forach często można się spotkać z zapytanie: pH moczu w ciąży a płeć dziecka. Czy z pH moczu można wnioskować czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka? Pokutuje mit, że pH moczu w ciąży w granicach 5-6 wróży nadejście na świat dziewczynki, a 7-8 – chłopca. Ale właśnie... kluczowe jest słowo „wróży”. Porady tego typu eksponowane są na forach i portalach na równi z poradami, jak wywnioskować płeć dziecka korzystając z sody oczyszczonej albo przyglądając się obrotom obrączki wirującej na sznurku nad brzuchem matki. Dlatego nie warto zawierzać tego typu praktykom.
Reklama
PH moczu w ciąży - jak badamy?
PH to tylko jeden z parametrów poddanych analizie w czasie standardowego badania moczu, a więc należy postępować w sposób rutynowy. Mocz do badania oddaje się rano, ze środkowego strumienia. Należy do tego wykorzystać plastikowy, wyjałowiony kubek, dostępny w każdej aptece. Istotna jest dbałość o czystość wyników pomiaru, a więc i czystość w sensie dosłownym – kubka nie wolno zanieczyścić w żaden sposób.
Należy też pamiętać, że próbka powinna trafić do laboratorium w ciągu 2 godzin. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że nie doszło do namnożenia bakterii i uzyskaliśmy prawdziwy, rzetelny wynik badania wszystkich parametrów, w tym pH moczu w ciąży.