Co to jest ph moczu?
Czym jest ph moczu i po co się bada ten parametr? To wskaźnik określający odczyn – kwaśny, neutralny lub zasadowy. Określone ph moczu może świadczyć o takich problemach, jak:
- zaburzenia metaboliczne,
- zaburzenia hormonalne,
- niedobór lub nadmiar potasu w organizmie.
Do badania wykorzystuje się znaną z chemii skalę kwasowości-zasadowości (ph), która przyjmuje wartości od 0 do 14. Wartości ph moczu zazwyczaj są rozpięte między 4,5 do 8. Przyjrzyjmy się teraz, co oznaczają konkretne wyniki badania.
Reklama
Na czym polega badanie pH moczu?
Mocz jest nośnikiem wielu informacji o stanie zdrowia człowieka, dlatego tak powszechnie lekarze zlecają przeprowadzenie analizy jego składu w specjalistycznym laboratorium.
Badane są liczne parametry, takie jak:
- poziom białka, cukru i ciał ketonowych,
- ilość czerwonych krwinek,
- kolor moczu,
- jego przejrzystość, zapach, ciężar właściwy,
- a także ph moczu.
Reklama
Jaka jest właściwa norma pH moczu?
Jaki powinien być poziom wskaźnika? Zgodnie ze skalą kwasowości-zasadowości, ph moczu 7 oznacza odczyn neutralny. Natomiast przyjmuje się, że prawidłowe ph moczu powinno mieści się w wartościach od 4,5 do 8. Średnio przyjmuje zatem wartość 6,5.
Odczyn ph moczu u osób zdrowych może bowiem być lekko kwaśny. Odchylenia od wartości prawidłowego wskaźnika, w górę lub w dół, mogą świadczyć o rozmaitych schorzeniach, jak infekcje układu moczowego lub kamica nerkowa.
Często na ph moczu mają wpływ dlugotrwałe wymioty, biegunki, spożywanie alkoholu lub dieta.
Reklama
Wysokie pH moczu
Podwyższone ph moczu, o wartości od 7 do 8, oznacza, że mamy do czynienia z odczynem zasadowym. Ph moczu 8 może świadczyć między innymi o infekcji bakteryjnej dróg moczowo-płciowych, ale też o innych problemach, takich jak hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu w organizmie.
Wyski wskaźnik może być również efektem:
- choroby nerek,
- nadczynności przytarczyc,
- astmy.
Ph moczu 8 bywa efektem trybu życia i diety – podwyższony poziom często mają wegetarianie, a więc osoby, które wykreśliły ze swojego menu mięso.
Reklama
Niskie pH moczu
Ph w moczu o wartościach niższych niż 7 świadczy o kwaśnym odczynie. Jeśli jest to wartość zbliżona do 7, w granicach 6,5, a nawet 6, ph moczu uznaje się za prawidłowe. Jednak bardzo niski wskaźnik, przyjmujące wartości 5 czy 4,5, może być powodem do zaniepokojenia.
Niskie ph moczu może świadczyć między innymi o niewydolności nerek oraz rozedmie – poważnej chorobie płuc. Kolejnym problemem, o którym może informować niskie ph moczu jest hipokaliemia, czyli niedobór potasu. I może wreszcie mocno kwaśny odczyn ph moczu świadczyć o:
- źle kontrolowanej cukrzycy
- odwodnieniu,
- problemach jelitowych.
Ale uwaga, niskie ph moczu jest czasem wynikiem nadużywania alkoholu, a także diety bogatej w mięso i cukier, a ubogiej w warzywa.
Reklama
Paski do badania pH moczu
Badanie ph moczu przeprowadza się w specjalistycznych laboratoriach. Jednak pomiar można również przeprowadzić samodzielnie w domu, wykorzystując do tego specjalne paski do badania ph moczu. Oczywiście, należy podchodzić do tego typu badania w sposób ostrożny, traktując jego wyniki w sposób orientacyjny.
Papierki lakmusowe do badania ph moczu mają skale o zróżnicowanej rozpiętości oraz dokładności pomiaru – zazwyczaj, w praktyce – im mniejsza rozpiętość, tym większa dokładność.
Pomiarów należy dokonywać zgodnie ze wskazaniami producentów. Co do zasady, do badania ph moczu przeznacza się mocz z tzw. środkowego strumienia, oddany rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Na niektórych paskach do badania ph moczu znajdziemy zalecenie, aby takie badanie przeprowadzać przez 5-7 dni, na innych – przez 2-3 dni, ale 3 razy w ciągu doby, pamiętając, że rano ph moczu będzie nieco niższe, niż wieczorem.