Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Piasek w nerkach - objawy. Czy widać go na USG?

Piasek w nerkach to potoczne określenie na substancje, które odkładają się w postaci kryształków w moczowodach. Piasek w nerkach prowadzi do kamicy nerkowej, aby temu zapobiec, trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Warto też spróbować domowych sposobów, by wyleczyć piasek w nerkach. Jak długo schodzi piasek z nerek? To kwestia indywidualna, zależy bowiem od wielu czynników.
Nerki u człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Gromadzący się piasek w nerkach to nic innego jak złogi różnych substancji, które odkładają się w drogach moczowych człowieka, zamiast być wydalone wraz z moczem.
  • Do przyczyn gromadzenia się piasku w nerkach należą, m.in. dieta bogata w białko odzwierzęce, wypijanie zbyt małych ilości płynów czy częste zakażenia dróg moczowych.
  • Leczenie piasku w nerkach polega przede wszystkim na wypłukiwaniu go przez spożywanie dużej ilości wody. Czasem stosuje się też leki lub (gdy to niezbędne) sięga się po bardziej inwazyjne metody.
SPRAWDŹ TEŻ: Kamienie w nerkach - jak się pozbyć, jak długo schodzi?
Spis treści

Czym jest piasek w nerkach?

Piasek w nerkach to nic innego jak złogi różnych substancji, które odkładają się w drogach moczowych człowieka, a powinny zostać wydalone z moczem.

Układ moczowy każdego dnia filtruje około 180 litrów krwi i wyodrębnia z niej substancje, które powinny być wydalone z organizmu razem z moczem. Niekiedy stężenie tych substancji jest tak wysokie, że nie rozpuszczają się one w moczu i dochodzi do wytrącania się drobnych złogów w moczowodach.

Powstają wtedy drobne kryształki nazywane piaskiem w nerkach. Kryształki są zbudowane z substancji takich jak:

  • związki wapnia,
  • fosforany,
  • szczawiany,
  • kwas moczowy.

Piasek w nerkach to jeden z pierwszych objawów kamicy nerkowej. Z czasem złogi w moczowodach stają się coraz większe - powstają kamienie nerkowe, które utrudniają odpływ moczu z organizmu i są przyczyną ataku kolki nerkowej.

Reklama

Przyczyny piasku w nerkach

Powstawaniu piasku w nerkach, a następnie kamieni nerkowych sprzyja:

  • dieta bogata w białko odzwierzęce,
  • wypijanie zbyt małej ilości płynów,
  • choroby: nadczynność przytarczyc, kwasica cewkowa, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny
  • przyjmowanie niektórych leków: hormonów tarczycy, witaminy D, suplementów wapnia oraz kortykosteroidów
  • częste zakażenia układu moczowego

Reklama

Objawy piasku w nerkach

Piasek w nerkach można zaobserwować podczas oddawania moczu. Zwykle nie powoduje on żadnych dolegliwości dopóki nie przekształci się w kamienie nerkowe. Wtedy pojawiają się dokuczliwe objawy. 

Najczęściej piasek w nerkach lub kamicę nerkową diagnozuje się, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z objawami kolki nerkowej.

Kolka nerkowa objawia się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, bolesnym parciem na mocz, pieczeniem cewki przy jego oddawaniu, częstym oddawaniem niewielkiej ilości moczu, obecnością krwi w moczu, a także nudnościami i wymiotami. Istenieje również zależność między piaskiem w nerkach wzdęciami.

Czy piasek w nerkach widać na USG? Tak, piasek w nerkach można wykryć poprzez USG jamy brzusznej, ale także RTG jamy brzusznej i badanie moczu.Często jest wykrywany przy okazji diagnostyki innych chorób.

Reklama

Leczenie piasku w nerkach

Jak leczyć piasek w nerkach? Najlepiej spróbować go wypłukać poprzez picie dużej ilości wody mineralnej. Zaleca się picie minimum dwóch litrów wody dziennie. Wodę najlepiej pić wieczorem by wypłukać piasek w nerkach.

Jak długo schodzi piasek z nerek? To kwestia indywidualna, zależy przede wszystkim od tego, jak duże złogi powstały w moczowodach.

Niekiedy, nawet jeśli doszło już do powstania kamienia nerkowego, ale nie przekracza on 10 milimetrów, czeka się na samoczynne wydalenie złogu z moczem.

Niestety nie istnieje konkretny lek na piasek w nerkach. Lekarz przepisuje wtedy leki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne), rozkurczowe, przeciwwymiotne i zaleca picie dużej ilości płynów.

Jeśli kamień nerkowy jest większy niż 10 mm lub pacjent cierpi na zapalenie układu moczowego czy bezmocz, stosuje się bardziej inwazyjne metody.

Należy do nich kruszenie lub rozbijanie kamieni nerkowych. Możliwe jest także usunięcie kamieni metodą endoskopową.

Po przeprowadzeniu zabiegu na piasek w nerkach może wystąpić niewielki ból w brzuchu, dolegliwości przy oddawaniu moczu.

Reklama

Dieta przy piasku w nerkach

Osoby, które mają skłonność do wytrącania się złogów w moczowodach, powinny zadbać o prawidłową dietę.

Po pierwsze powinny wypijać każdego dnia minimum dwa litry wody mineralnej.

Po drugie, dieta dobra na piasek w nerkach powinna być lekkostrawna. Należy unikać spożywania zbyt dużej ilości białek pochodzenia zwierzęcego - mięso jeść nie częściej niż trzy razy w tygodniu, a także unikać bulionów i sosów na bazie mięsa.

Po trzecie, powstawaniu kamieni nerkowych sprzyja jedzenie szczawianów, które są obecne w szczawiu, szpinaku, rabarbarze, burakach, czekoladzie czy suszonych śliwkach - należy więc unikać tych produktów.

Po czwarte, trzeba unikać nadmiaru cukru w diecie, gdyż sprzyja on procesom krystalizacji moczu.

Po piąte wreszcie, zaleca się ograniczenie spożycia soli, gdyż sód zawarty w soli kuchennej nasila wydalanie wapnia z moczem.

Reklama

Domowe leczenie piasku w nerkach

Osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej, poza zmianą nawyków żywieniowych, mogą także wypróbować także leczenia domowego na piasek w nerkach.

Jak leczyć piasek w nerkach domowymi sposobami? Nasze babcie na przykład przyrządzały napar z pokrzywy, która działa antybakteryjnie i moczopędnie. Podobnie działanie ma odwar z korzeni pietruszki.

Warto też zapobiegawczo pić sok z żurawiny, która chroni układ moczowy przed infekcjami, a te często prowadzą do kamicy nerkowej.

Jest też dobra wiadomość dla piwoszy ze skłonnościami do kamicy nerkowej - picie piwa sprzyja wypłukiwaniu piasku z nerek, a to za sprawą szyszek chmielowych, które mają działanie moczopędne i rozkurczające.

Czytaj również

Bibliografia

  • Tkocz M, Szkodny G, Duda W. Endourologiczne leczenie w przypadkach kamicy nerki podkowiastej. Doświadczenia własne. Urol Pol 2005; 58: 264.
  • Bar K, Szkodny A, Noga A, Prajsner A. Modyfikacje i usprawnienia w usuwaniu kamieni droga przezskórną — PCNL. Urol Pol 1993; 46: 352.
  • Kirejczyk JK, Porowski T, Filonowicz R et al.: An association between kidney stone composition and urinary metabolic disturbances in children. J Pediatr Urol 2014; 10: 130–135.
  • Cases A, Cigarrán-Guldrís S, Mas S.Vegetable-Based Diets for Chronic Kidney Disease? It Is Time to Reconsider. Nutrients. 2019 Jun 4;11(6). pii: E1263
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Nerki
Co to jest dializa nerek i na czym polega?
Osoba w czasie filtrowania krwi z toksyn
Niewydolność nerek – typy i objawy. Na czym polega leczenie?
Sprzęt do dializy niewydolnych nerek
Piasek w nerkach - objawy. Czy widać go na USG?
Nerki u człowieka
Podobne artykuły
Nerka z torbielem
Torbiele nerki: prosta i korowa - przyczyny, objawy, leczenie
Badanie kreatyniny
Kreatynina podwyższona - czy to powód do niepokoju? O czym świadczy zbyt wysoki poziom kreatyniny?
Kamień z nerki
Kamienie w nerkach - jak się pozbyć, jak długo schodzi?
Syndrom zespołu Cushinga
Zespół Cushinga - objawy, dieta, leczenie
Bolące nerki
Ból nerek - gdzie bolą i co przynosi ulgę?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial