Czym jest piasek w nerkach?
Piasek w nerkach to nic innego jak złogi różnych substancji, które odkładają się w drogach moczowych człowieka, a powinny zostać wydalone z moczem.
Układ moczowy każdego dnia filtruje około 180 litrów krwi i wyodrębnia z niej substancje, które powinny być wydalone z organizmu razem z moczem. Niekiedy stężenie tych substancji jest tak wysokie, że nie rozpuszczają się one w moczu i dochodzi do wytrącania się drobnych złogów w moczowodach.
Powstają wtedy drobne kryształki nazywane piaskiem w nerkach. Kryształki są zbudowane z substancji takich jak:
- związki wapnia,
- fosforany,
- szczawiany,
- kwas moczowy.
Piasek w nerkach to jeden z pierwszych objawów kamicy nerkowej. Z czasem złogi w moczowodach stają się coraz większe - powstają kamienie nerkowe, które utrudniają odpływ moczu z organizmu i są przyczyną ataku kolki nerkowej.
Reklama
Przyczyny piasku w nerkach
Powstawaniu piasku w nerkach, a następnie kamieni nerkowych sprzyja:
- dieta bogata w białko odzwierzęce,
- wypijanie zbyt małej ilości płynów,
- choroby: nadczynność przytarczyc, kwasica cewkowa, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny
- przyjmowanie niektórych leków: hormonów tarczycy, witaminy D, suplementów wapnia oraz kortykosteroidów
- częste zakażenia układu moczowego
Reklama
Objawy piasku w nerkach
Piasek w nerkach można zaobserwować podczas oddawania moczu. Zwykle nie powoduje on żadnych dolegliwości dopóki nie przekształci się w kamienie nerkowe. Wtedy pojawiają się dokuczliwe objawy.
Najczęściej piasek w nerkach lub kamicę nerkową diagnozuje się, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z objawami kolki nerkowej.
Kolka nerkowa objawia się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, bolesnym parciem na mocz, pieczeniem cewki przy jego oddawaniu, częstym oddawaniem niewielkiej ilości moczu, obecnością krwi w moczu, a także nudnościami i wymiotami. Istenieje również zależność między piaskiem w nerkach a wzdęciami.
Czy piasek w nerkach widać na USG? Tak, piasek w nerkach można wykryć poprzez USG jamy brzusznej, ale także RTG jamy brzusznej i badanie moczu.Często jest wykrywany przy okazji diagnostyki innych chorób.
Reklama
Leczenie piasku w nerkach
Jak leczyć piasek w nerkach? Najlepiej spróbować go wypłukać poprzez picie dużej ilości wody mineralnej. Zaleca się picie minimum dwóch litrów wody dziennie. Wodę najlepiej pić wieczorem by wypłukać piasek w nerkach.
Jak długo schodzi piasek z nerek? To kwestia indywidualna, zależy przede wszystkim od tego, jak duże złogi powstały w moczowodach.
Niekiedy, nawet jeśli doszło już do powstania kamienia nerkowego, ale nie przekracza on 10 milimetrów, czeka się na samoczynne wydalenie złogu z moczem.
Niestety nie istnieje konkretny lek na piasek w nerkach. Lekarz przepisuje wtedy leki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne), rozkurczowe, przeciwwymiotne i zaleca picie dużej ilości płynów.
Jeśli kamień nerkowy jest większy niż 10 mm lub pacjent cierpi na zapalenie układu moczowego czy bezmocz, stosuje się bardziej inwazyjne metody.
Należy do nich kruszenie lub rozbijanie kamieni nerkowych. Możliwe jest także usunięcie kamieni metodą endoskopową.
Po przeprowadzeniu zabiegu na piasek w nerkach może wystąpić niewielki ból w brzuchu, dolegliwości przy oddawaniu moczu.
Reklama
Dieta przy piasku w nerkach
Osoby, które mają skłonność do wytrącania się złogów w moczowodach, powinny zadbać o prawidłową dietę.
Po pierwsze powinny wypijać każdego dnia minimum dwa litry wody mineralnej.
Po drugie, dieta dobra na piasek w nerkach powinna być lekkostrawna. Należy unikać spożywania zbyt dużej ilości białek pochodzenia zwierzęcego - mięso jeść nie częściej niż trzy razy w tygodniu, a także unikać bulionów i sosów na bazie mięsa.
Po trzecie, powstawaniu kamieni nerkowych sprzyja jedzenie szczawianów, które są obecne w szczawiu, szpinaku, rabarbarze, burakach, czekoladzie czy suszonych śliwkach - należy więc unikać tych produktów.
Po czwarte, trzeba unikać nadmiaru cukru w diecie, gdyż sprzyja on procesom krystalizacji moczu.
Po piąte wreszcie, zaleca się ograniczenie spożycia soli, gdyż sód zawarty w soli kuchennej nasila wydalanie wapnia z moczem.
Reklama
Domowe leczenie piasku w nerkach
Osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej, poza zmianą nawyków żywieniowych, mogą także wypróbować także leczenia domowego na piasek w nerkach.
Jak leczyć piasek w nerkach domowymi sposobami? Nasze babcie na przykład przyrządzały napar z pokrzywy, która działa antybakteryjnie i moczopędnie. Podobnie działanie ma odwar z korzeni pietruszki.
Warto też zapobiegawczo pić sok z żurawiny, która chroni układ moczowy przed infekcjami, a te często prowadzą do kamicy nerkowej.
Jest też dobra wiadomość dla piwoszy ze skłonnościami do kamicy nerkowej - picie piwa sprzyja wypłukiwaniu piasku z nerek, a to za sprawą szyszek chmielowych, które mają działanie moczopędne i rozkurczające.