Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak powstają piegi na twarzy, rękach i nogach i w jaki sposób się ich pozbyć?

Piegi na twarzy, rękach, nogach, czy plecach występują głównie u dzieci i nastolatków. Ich pojawienie się na ciele jest spowodowane działaniem genów lub zbyt długą i ekspansywną ekspozycją na słońce. Czy da się usunąć ten rodzaj przebarwień skórnych, a jeśli tak, to jak to zrobić?
Kobieta z piegami na twarzy
źródło:123RF
W skrócie
  • Piegi zazwyczaj występują na odsłoniętych obszarach ciała, czyli np. na twarzy, szyi i dekolcie. Nie ma ich za to na podeszwach stóp i wewnętrznych częściach dłoni. Pojawiają się przede wszystkim u dzieci i młodzieży.
  • Przebarwienia skórne są spowodowane niewłaściwie gromadzącymi się skupiskami pigmentu skórnego. Przyczyny plam na skórze tkwią w genach albo w zbyt częstym opalaniu się.
  • Plamki na ciele można usunąć u kosmetyczki, a także wybielić specjalistycznymi maściami i kremami. Ponadto dla długotrwałego efektu zabiegu należy unikać słońca.
SPRAWDŹ TEŻ: Brązowe plamy na skórze - przyczyny. Co mogą oznaczać?
Spis treści

Jak powstają piegi?

Piegi są niewielkimi ciemniejszymi plamami występującymi najczęściej na skórze:

  • twarzy, 
  • szyi, 
  • dekoltu, 
  • ramion, 
  • nóg. 

Te przebarwienia skórne pojawiają się głównie u młodszych dzieci i u nastolatków, rzadziej u dorosłych. Co ciekawe, nie odnotowuje się ich u niemowląt i malutkich dzieci. Tymi specyficznymi punkcikami na cerze wyróżniają się przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, posiadające rude lub blond włosy. Mogą mieć barwę od rudej przez jasnobrązową aż po ciemny brąz, a nawet czerń. Zdarza się, że mogą przypominać czerwone pieprzyki.

Przyczyny piegów zwykle mają związek z genetyką, co oznacza, że zazwyczaj dziedziczy się je po rodzicach i innych krewnych. Drugim powodem występowania ciemniejszych plamek od naturalnego pigmentu skóry jest częsta i długotrwała ekspozycja na słońce.

Warto wiedzieć, skąd się biorą piegi. Otóż wynikają one z defektu polegającego na błędnym rozłożeniu barwnika na skórze. Kiedy pigment skóry o nazwie melanina nierówno i nadmiernie kumuluje się w jakimś obszarze skóry, dochodzi do produkcji piegów.

Reklama

Piegi od słońca

Plamy po opalaniu pojawiają się zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy częściej i chętniej wystawia się odkryte części ciała na ekspozycję słońca i światła. Promienie słoneczne wnikają przez skórę i pobudzają melanocyty, co z kolei prowadzi do pojawienia się przebarwień skórnych, ich zwiększenia i/lub pociemnienia. Małe plamki zdobią głównie te rejony ciała, które są najbardziej odsłonięte, a zatem twarz, szyję, dekolt, ramiona, czy górną część pleców.

Warto wiedzieć, że osoby o jasnej karnacji, czyli posiadające skłonność do przebarwień skórnych są bardziej podatne na wystąpienie poparzeń słonecznych oraz zachorowania na raka kolczystokomórkowego lub podstawnokomórkowego skóry.

Piegi od słońca mogą zniknąć samoistnie nawet kilka-kilkanaście tygodni po zakończeniu sezonu wakacyjnego, czyli ekspozycji ciała na słońce. Niekiedy jednak jedynie zbledną, jednak będą stałą ozdobą twarzy, czy innych części ciała, na których się pojawiły. 

Okazuje się, że piegi po opalaniu wcale nie muszą się pojawić. Wystarczy wprowadzić w życie odpowiednią profilaktykę. 

Polega ona m.in. na:

  • unikaniu przebywania na zewnątrz w godzinach najwyższej emisji słońca (czyli latem w godzinach między 10 a 16:00),
  • kremowaniu ciała preparatami z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (o faktorze o wartości co najmniej 30),
  • okrywaniu ciała ubraniami z jasnych, przewiewnych tkanin, kiedy przebywa się na słońcu.

Reklama

Gdzie występują piegi na ciele?

Pigmentowe plamki mogą występować w różnych rejonach ciała, jednak zwykle obsypana jest nimi przede wszystkim twarz. Piegi na twarzy są widoczne głównie na nosie, ale także na policzkach i czole. Ponadto mogą również występować na rękach i plecach oraz na szyi i dekolcie, czyli w rejonach, które są najczęściej eksponowane w ciepłych miesiącach roku.

Piegi mogą się jednak pojawić też na nogach, wówczas ma to raczej związek z genetycznym uwarunkowań tych przebarwień skórnych. U osób, które mają w rodzinie dużo piegowatych krewnych może zdarzyć się, że te charakterystyczne punkciki pokrywają niemal każdą szczelinę ciała, nawet skórę głowy, uszu, czy narządów płciowych.

Ciemniejsze plamki na ciele dominują u ludzi rudowłosych o zielonych oczach, a także posiadających jasną karnację, jasny kolor włosów i oczu.

Ciekawostkę natomiast stanowi fakt, iż ten rodzaj plam nie pojawia się na wewnętrznej skórze dłoni ani na podeszwach stóp.

Reklama

Usuwanie piegów

Pomimo tego, że przebarwienia skórne zyskują coraz lepszą sławę nie brakuje osób, które poszukują informacji na temat tego jak pozbyć się piegów

Jedną z bezpieczniejszych metod jest regularne stosowanie profesjonalnych kosmetyków do wybielania plam na skórze, takich jak np. krem na piegi zawierający kwasy rozjaśniające oraz produkty z retinoidami, a także specjalistycznych maści na receptę. Tego typu preparaty należy jednak stosować przez dłuższy czas, co najmniej kilka miesięcy, aby efekt był widoczny. 

Jak jeszcze można wybielić piegi? Poza tym doraźnie można tuszować punkciki na cerze odpowiednim makijażem używając m.in. podkłady, fluidy, pudry, itp. środki kryjące.

Czy da się jednak usunąć piegi w sposób permanentny? Kosmetologia zna wiele sposobów, które skutecznie eliminują problem z przebarwieniami skórnymi, jednak nie u każdego sprawdzą się one w stu procentach. Zamrażanie zmian płynnym nitrogenem stanowi jedno z takich rozwiązań. 

Kolejne to np.:

  • terapia światłem, 
  • peelingi chemiczne, 
  • mikrodermabrazja, 
  • laserowe usuwanie piegów

Ta ostatnia propozycja ma wielu zwolenników m.in. ze względu na prostotę wykonania zabiegu oraz niskie ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak np. blizny.  

Ponadto bezwzględnie należy unikać słońca, a jeśli trzeba wyjść na zewnątrz w okresie największego operowania promieni słonecznych, powinno się zabezpieczyć skórę kremem z filtrem. 

Reklama

Jak mieć piegi?

Jak już wcześniej wspomniano ciekawe plamki na skórze stają się obecnie coraz bardziej modne. Co zrobić, żeby mieć piegi? Jeśli nie pojawiły się one na skórze w sposób naturalny, można wypróbować kilka metod imitujących istnienie intrygujących plamek na ciele. 

Opalanie ciała i ekspozycja wybranych jego części na słońce stanowi jedną z popularniejszych dróg zmierzających do pozyskania charakterystycznych i pożądanych przebarwień skórnych. Powinno się jednak chronić skórę właściwymi produktami do smarowania ciała niwelującymi negatywne efekty długotrwałego kontaktu z promieniami słonecznymi. 

Sztuczne piegi można też po prostu narysować. Jak to zrobić? Trzeba przygotować cień do powiek w odpowiednim odcieniu (np. ciemnobrązowym), albo eyeliner, kredkę do oczu, bądź też hennę. Wybranym kosmetykiem należy zrobić kropki w nieregularnych odstępach, tak żeby wyglądały jak najbardziej naturalnie, a następnie delikatnie rozetrzeć je opuszkami palców, by stały się mniej regularne. Całość można jeszcze utrwalić fixerem w postaci mgiełki. 

Bardziej oryginalnym sposobem na piegowatą buzię jest nasączenie porowatej gąbki farbką do makijażu i przyłożenie jej do wybranych obszarów twarzy. By efekt utrzymywał się dłużej także konieczny okazuje się utrwalacz make up’u.   

Czytaj również

Bibliografia

  • Radlanski Ralf, Wesker Karl, Twarz. Atlas anatomii klinicznej, Wydawca Kwintesencja, 2015, ISBN 978-83-85700-86-9.
  • Noszczyk Maria, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, 2010, ISBN 978-83-200-6106-2.
  • Społowicz Bożena, Skin coach. Twoja droga do pięnej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Otwarte, 2016, ISBN 9788375152753.
  • Wasiluk Marek, Medycyna estetyczna bez tajemnic, PZWL, 2020, Warszawa, ISBN 9788320050189.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Wysypka na brzuchu u dziecka
Podobne artykuły
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial