Pierwsze objawy menopauzy
Pierwsze objawy menopauzy są dla wielu kobiet zaskoczeniem. Z reguły pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie.W jakim wieku pojawia się menopauza? Statystycznie kobiety w Polsce przestają miesiączkować między 45. a 55. rokiem życia. Średnio w wieku 51 lat. Zdarza się jednak, że menopauza przychodzi przedwcześnie – między 40. a 45. rokiem życia. Wczesna menopauza nie jest stanem chorobowym. Szacuje się, że u około 10 proc. kobiet czynność hormonalna jajników zaczyna wygasać po ukończeniu 40 roku życia.
Natomiast brak miesiączki przed 40. urodzinami nie ma związku z klimakterium, będącym naturalnym procesem fizjologicznym, lecz jest oznaką przedwczesnej niewydolności jajników lub innego stanu chorobowego, który wymaga leczenia.
Menopauza to określenie na ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu dojrzałej kobiety. Lekarz stwierdza, że kobieta przeszła menopauzę, jeśli przez 12 miesięcy nie wystąpiło u niej żadne krwawienie miesiączkowe, a brak okresu nie ma związku z chorobą. Zanim jednak kobieta przestaje miesiączkować wchodzi w okres premenopauzy, który charakteryzuje się występowaniem różnych dolegliwości - przede wszystkim zaburzeń miesiączkowania.
Pierwsze oznaki menopauzy to:
- uderzenia gorąca,
- poty nocne,
- kołatania serca,
- nerwowość,
- labilność emocjonalna,
- uczucie zmęczenia,
- zaburzenia koncentracji i zapamiętywania,
- bezsenność,
- mrowienia i drętwienie kończyn.
Reklama
Jak rozpoznać menopauzę?
Jak rozpoznać objawy menopauzy? Z badań epidemiologicznych wynika, że jednym z najczęściej odczuwanych przez kobiety objawów zbliżającej się menopauzy są uderzenia gorąca. Odczuwa je 65-80 proc. kobiet. Przez większość pacjentek uderzenia gorąca są opisywane, jako fala ciepła rozchodzącą się od klatki piersiowej do twarzy, której często towarzyszy zaczerwienienie cery, uczucie gorąca, duszność i nadmierna potliwość. Uderzenia gorąca mogą występować nawet kilkanaście razy na dobę. Kolejnym objawem charakterystycznym dla menopauzy jest niestabilność emocjonalna, którą także obserwuje się u siebie większość pacjentek.
Reklama
Pierwsze objawy menopauzy a objawy późne
Uderzenia gorąca, zimne poty oraz labilność emocjonalna to pierwsze oznaki menopauzy. Jednakże pojawienie się ostatniej miesiączki nie oznacza, że kobieta przestanie odczuwać objawy klimakterium. Czynność hormonalna jajników wygasa powoli, a symptomy przekwitania mogą występować do końca życia.
Do tzw. późnych objawów menopauzy zaliczają się:
- dyslipidemia,
- insulinooporność,
- otyłość brzuszna,
- osteopenia,
- osteoporoza,
- atrofia urogenitalna,
- ścieńczenie skóry,
- wypadanie włosów,
- zespół suchego oka,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów.
Reklama
Pierwsze objawy menopauzy przed 40-tką
U niektórych kobiet objawy wygasania czynności hormonalnej jajników występują znacznie wcześniej. Szacuje się, że około 1 proc. kobiet między 30. a 40. rokiem życia zapada na przedwczesną niewydolność jajników (POI- premature ovarian insufficiency), której nie należy mylić z menopauzą.
Symptomy niewydolności jajników są łudząco podobne do tych występujących w okresie przekwitania. Jednakże pierwsze objawy klimakterium przed 40. urodzinami są z reguły bardziej nasilone niż fizjologicznej menopauzy.
Wśród przyczyn przedwczesnej niewydolności jajników wymienia się:
- usunięcie macicy i/lub jajników,
- czynniki genetyczne (m.in. zespół Turnera),
- choroby autoimmunologiczne (m.in. chorobę Addisona, Hashimoto, RZS, SLE),
- zaburzenia metaboliczne (galaktozemia),
- zakażenia (HIV, malaria, gruźlica),
- przebyte choroby nowotworowe leczone chemioterapią lub radioterapią.
Co bardzo istotne niewydolność jajników jest chorobą, która bezwzględnie wymaga leczenia. Menopauza natomiast jest stanem fizjologicznym, który dotyka wszystkie kobiety i nie zawsze jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia.
Hormonalna terapia zastępcza jest zaleca głównie kobietom, które odczuwają bardzo nasilone objawy, utrudniające codzienne funkcjonowanie.
W przypadku wystąpienia objawów wczesnej menopauzy w większości przypadków kobiety rozpoczynają hormonalną terapię zastępczą, której głównym celem jest przywrócenie kobiecie płodności i opóźnienie klimakterium, ale o skuteczności HTZ decyduje jak najszybsze rozpoczęcie terapii.