Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Pierwsze ruchy dziecka - na jakiej wysokości je czuć i w którym dokładnie miejscu?

Pierwsze ruchy dziecka to odczucie, które zostaje z mamą na resztę życia. Wspomnienie ruchów maleństwa może też być udziałem taty, jednak w nieco późniejszym okresie ciąży. Zresztą, początkowo nawet mama może pomylić sygnały wysyłane przez z dziecko... z dolegliwościami pokarmowymi. Zobacz, czym charakteryzują się pierwsze ruchy płodu i kiedy się pojawiają.
Kobieta w ciąży sprawdzająca ruchu swojego dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ruchy dziecka w ciąży to niezwykłe doświadczenie, które zostaje z kobietą na zawsze. Dlaczego mamy, które już rodziły zwykle wyczuwają szybciej pierwsze ruchy dziecka przy kolejnej ciąży?
  • Nieznaczne ruchy dziecka nie zawsze powinny być powodem do niepokoju. Jak sprawdzić w warunkach domowych, czy liczba ruchów jest prawidłowa?
  • Pierwsze ruchy dziecka nie przypominają kopniaków to raczej objawy kojarzone z dolegliwościami pokarmowymi. Zobacz, czym się charakteryzują.
Spis treści

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka i jakie to uczucie?

Ciąża i oczekiwanie na narodziny dziecka to wiele wyrzeczeń, ale też magia - oto w organizmie kobiety rozwija się nowe życie. Przyszli rodzice czerpią radość z obserwowania rozwoju maluszka na USG, a także z niecierpliwością czekają na pierwsze ruchy dziecka w brzuchu.

Obserwując różne relacje kobiet w ciąży, dzielących się w mediach społecznościowych swoimi przeżyciami związanymi z ciążą, można stwierdzić, że pierwsze ruchy dziecka to jedno z ważniejszych etapów ciąży dla przyszłych mam.

Ustalmy więc, kiedy można poczuć pierwsze ruchy dziecka. Literatura medyczna wskazuje, że dzieje się to zazwyczaj między 16 a 21 tygodniem ciąży, a więc pomiędzy 4 a 5 miesiącem ciąży.

Ostatecznie, to, w którym tygodniu czuć ruchy dziecka, zależy od indywidualnych cech każdego organizmu.

Jakie to uczucie, gdy dziecko zaczyna dawać znać o swoim istnieniu? Co czuje mama, kiedy dziecko zaczyna kopać? Skupmy się tu nie tylko na aspekcie emocjonalnym, ale również fizjologicznym.

Pierwsze ruchy dziecka w ciąży są nieznaczne, mogą przypominać:

  • muśnięcia,
  • łaskotanie,
  • przelewanie się w brzuchu,
  • bulgotanie,
  • uczucie pękających bąbelków powietrza w brzuchu,
  • motylki w brzuchu.

Takie znaki obecności dziecka można jednak początkowo pomylić z dolegliwościami układu pokarmowego. Mamy, które liczyły na mocne kopniaki muszą jeszcze trochę poczekać. Ruchy dziecka przybierają na sile dopiero około 32 tygodnia ciąży, jednak pomimo większej intensywności niż na początku, występują rzadziej.

Dziecko jest już na tyle duże, że jego ruchy są bez trudu wyczuwalne przez mamę, a jednocześnie ma wciąż wiele przestrzeni do tego, by obracać się w jej brzuchu. Pod koniec ciąży ruchy dziecka stają się delikatniejsze, jednak ich obecność wskazuje na to, że jest z nim wszystko w porządku.

Przyszły ojciec odczuje jednak ruchu dziecka nieco później, gdy staną się silniejsze, np. między 24 a 28 tygodniem ciąży. To dla mężczyzny takie urealnienie obecności potomka - przyszły tata może pogładzić kobietę po brzuchu. Wiele uśmiechów z pewnością wywoła odbicie małych stópek na brzuchu - warto mieć przy sobie aparat, by uwiecznić ten moment.

Reklama

Na jakiej wysokości czuć pierwsze ruchy dziecka?

Jak już wiesz, kobieta debiutująca w roli przyszłej mamy, może pierwsze kopnięcia dziecka zignorować i skojarzyć raczej z dolegliwościami trawiennymi. Nie ma w tym niczego złego. Warto jednak wiedzieć, na jakiej wysokości czuć pierwsze ruchy dziecka, by nie przegapić tego wyjątkowego momentu.

Może się wydawać, że tego rodzaju ruchy dziecka w brzuchu ujawniają się najpierw w podbrzuszu, na wysokości linii majtek.

Czasem tak się dzieje, jednak bardzo często pierwsza lokalizacja jest zupełnie inna. Aby nie trzymać przyszłych rodziców w niepewności, już ujawniamy, w którym miejscu pierwsze ruchy dziecka są najlepiej odczuwalne. Zazwyczaj można je wyczuć po środku brzucha, na wysokości pępka.

Pamiętajmy jednak o tym, że każda mama jest inna, a jej dziecko wyjątkowe, dlatego ruchy mogą pojawiać się w innych miejscach. Wysokość zależy tu przede wszystkim od konkretnego położenia dziecka oraz łożyska.

Chcesz lepiej wyczuć ruchy swojego potomka już na późniejszym etapie ciąży? Połóż się na lewym boku i odpręż. Leżąc w taki sposób, wyczujesz w ciągu godziny 3 wyraźne ruchy dziecka. Podczas 12 godzin tych ruchów powinno być 10.

Reklama

Kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży?

Odrębną kwestią jest to, od kiedy czuć ruchy dziecka w przypadku pań, które już w przeszłości były w ciąży. Okazuje się, że mogą one odczuć ruchy płodu we wcześniejszym terminie niż wskazane powyżej ramy. Podobnie sytuacja wygląda u pań szczuplejszych, które z uwagi na swoją posturę, lepiej mogą wyczuć poruszanie się maleństwa.

Zatem, kiedy pierwsze ruchy dziecka w drugiej ciąży stają się odczuwalne? Pierwsze ruchy dziecka w drugiej ciąży mogą pojawić się już między 15 a 18 tygodniem ciąży. Na wcześniejszym etapie, np. około 12 tygodnia, dziecko jest także ruchliwe, jednak jest zbyt małe, by w ogóle wyczuć jego figle.

Oczywiście, pierwsze wrażenie związane z ruchami dziecka często jest mocno subiektywne i kobiety mogą po prostu łatwiej zauważyć ruchy dziecka w drugiej ciąży, ponieważ mają już doświadczenie z poprzedniej ciąży i wiedzą, czego się spodziewać.

Kobiety, które przechodzą swoją kolejną ciążę mogą szybciej zauważać sygnały, jakie daje im dziecko.

Termin tego, kiedy pojawią się pierwsze ruchy dziecka w drugiej ciąży może też być zbliżony do momentu z pierwszej ciąży. Rozwój każdej osoby jest indywidualny, a pewne dane - są tylko pewnym uśrednieniem. Jeżeli nie wyczujesz ruchów dziecka w 15 tygodniu, możesz się zbadać, jednak najczęściej nie ma tu powodów do niepokoju. Twój maluszek potrzebuje najpewniej jeszcze czasu.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
dr n. med. Monika Żyła
dr n. med. Monika Żyła
specjalistka położnictwa i ginekologii
01
Dlaczego mamy szybciej wyczuwają pierwsze ruchy dziecka przy kolejnej ciąży?
Doświadczenie zdobyte w trakcie pierwszej ciąży pozwala rozpoznać kobiecie, czy ma do czynienia z dolegliwościami żołądkowymi, czy też z ruchami dziecka, które kojarzyć się mogą z łaskotaniem czy tzw. motylkami w brzuchu. Poza tym, kobiety stają się wówczas bardziej wyczulone na ruchy dziecka i wiedzą, w którym miejscu na ciele się ich spodziewać. Wpływ mogą mieć również zmiany anatomiczne zachodzące w ciele kobiety podczas pierwszej ciąży, takie jak np. rozciągnięcie powłok brzusznych i mięśni ściany brzucha, przez co w kolejnej ciąży, szybciej i łatwiej kobieta odczuwa ruchy dziecka.
02
Jak w warunkach domowych sprawdzić, czy liczba ruchów płodu jest prawidłowa?
Jest wiele metod liczenia ruchów płodu. Najprostszym rozwiązaniem jest karta ruchu płodu według Cardiff. To narzędzie wykorzystywane przez kobiety będące w ciąży tzw. niskiego ryzyka i przeznaczone do stosowania w warunkach domowych. Taki test polega na badaniu ruchu płodu między godziną 9:00 a 21:00. Odbywa się on po 30 tygodniu ciąży. Warto wtedy położyć się i odpocząć, gdyż podczas wykonywania czynności dnia codziennego subtelne ruchy dziecka mogą zostać nie zauważone przez ciężarną. Gdy dziecko poruszyło się co najmniej 10 razy, można zakończyć liczenie, najprawdopodobniej z maluszkiem jest wszystko w porządku.
03
Jak odróżnić pierwsze ruchy płodu od dolegliwości pokarmowych?
Nierzadko ruchy płodu rozwijającego się w macicy mogą być mylone z dolegliwościami pokarmowymi. Pierwsze ruchy płodu pojawiają się pośrodku brzucha, na wysokości pępka. Wysokość zależna jest zazwyczaj od położenia łożyska. Znaczenie ma tu również czas - zwykle ruchy wyczuwalne są wieczorem, gdy kobieta położy się na boku. Mogą przypominać drobne łaskotanie i bąbelki. W przypadku dolegliwości pokarmowych, często mamy do czynienia ze znacznie silniejszymi objawami, m.in. nudnościami, skurczowymi bólami brzucha i biegunkami.
04
Jak odróżnić pierwsze ruchy płodu od dolegliwości pokarmowych?
Przyszłe mamy mogą martwić się słabszym odczuwaniem ruchów płodu, jednak nie zawsze jest to powód do niepokoju. Jeżeli przyszła mama oczekuje pojawienia się ruchów płodu w klasycznym terminie, ok. 18-20 tygodnia, a ich nie wyczuwa, niekoniecznie wskazuje to na problem rozwojowy. Czasem słabe odczuwanie ruchów płodu oznacza, że wiek ciąży został przeszacowany i - tak naprawdę - ciąża jest “młodsza”. Przeszkodą związaną z odczuwaniem ruchów dziecka może być też nadmierna masa ciała kobiety lub umiejscowienie łożyska – jeśli jest ono położone na przedniej ścianie macicy stanowi dodatkową warstwę, która może tłumić ruchy płodu.
05
Czy końcówka ciąży to czas, kiedy ruchy dziecka są rzadsze?
To zależy od konkretnego przypadku. Często, gdy ciąża zmierza ku rozwiązaniu, ruchy dziecka mogą być odbierane jako rzadsze, ale mocniejsze, w wielu przypadkach częstotliwość ruchów jednak rośnie. Obie sytuacje mogą mieć związek ze zmianą pozycji dziecka, które już nie ma miejsca na dogodne poruszanie się w macicy i albo porusza się mniej, albo liczba jego ruchów jest większa. Należy jednak pamiętać, że liczba ruchów nie może być zbyt mała. Jeżeli kobieta ciężarna to zaobserwuje, powinna czym prędzej poinformować o tym swojego lekarza.

Reklama

Kiedy słabiej czuć pierwsze ruchy dziecka?

Na forach poświęconych ciąży i macierzyństwu można przeczytać różne wyznania przyszłych mam, które wskazują m.in. że:

  • w 18 tygodniu ciąży nie czują ruchów dziecka,
  • nie czują ruchów dziecka w 20 tygodniu ciąży.

Czy te sytuacje to już zagrożenie? Przede wszystkim każda ciąża jest inna i kobieta w trosce o rozwój dziecka powinna zgłosić się ze swoimi obawami do lekarza prowadzącego ciążę. Po drugie, niewyczuwanie ruchów nawet koło 18-20 tygodnia, gdy teoretycznie powinny się już pojawić może świadczyć o kilku kwestiach, niekoniecznie wskazujących na coś niebezpiecznego.

O czym konkretnie? Oto kilka możliwości:

  • wiek ciąży został przeszacowany i rozwijający się płód jest w rzeczywistości „młodszy” niż zakładano. To wyjaśnia to, że jego ruchy są jeszcze niewyczuwalne - jest po prostu za małe;
  • dziecko się porusza, ale kobieta jego ruchy utożsamia z dolegliwościami żołądkowymi;
  • nadmierna masa ciała matki - w przypadku nadwagi zwykle słabiej odczuwa się ruchy dziecka.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy brak ruchu płodu może być powodem do niepokoju. Zastanawiający powinien być brak ruchów dziecka w 22 tygodniu ciąży.

Nagłe ograniczenie ruchu dziecka w ciąży lub całkowity jego zanik to niekiedy sygnał wskazujący na choroby.

W znaczący sposób na zachowanie dziecka w brzuchu wpływać mogą dolegliwości mamy, w tym:

Brak ruchu dziecka może świadczyć również o:

  • zaplątaniu się w pępowinę;
  • niedotlenieniu;
  • obumarciu płodu (w skrajnych przypadkach).

W żadnym wypadku nie należy jednak samodzielnie stawiać diagnozy. Należy po prostu udać się do lekarza i zgłosić dziwne ruchy dziecka w brzuchu lub ich brak.

Szybka reakcja jest ważna, ponieważ jak wskazują badania dostępne w publikacji takich specjalistów jak: S. Efkarpidis, E. Alexopoulos, L. Kean, D. Liu, większość kobiet w ciąży, tj. 55%, które doświadczają wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, potrafi samodzielnie zauważyć mniejszą częstotliwość ruchów płodu w czasie poprzedzającym śmierć płodu.

Gdy lekarz nie potwierdzi zagrożenia, to nie należy nadmiernie się obawiać. Można oczywiście dodatkowo skonsultować się z innym specjalistą, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Zawsze istnieje możliwość, że lekarz nie oceni dobrze sytuacji, dlatego warto konsultować swoje obawy z różnymi specjalistami. Ma to nawet swoje naukowe uzasadnienie.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i Norwegii sugerują, że niewłaściwa reakcja lekarzy na odczucia matki była częstym czynnikiem przyczyniającym się do zgonu płodów - tego typu wnioski można przeczytać w wytycznych Guidelines Committee of the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

Jednocześnie badania tego rodzaju były przeprowadzana kilka dekad temu, a obecnie standardy opieki zdrowotnej ulegają zmianie.

Reklama

Ruchy dziecka przed porodem

Końcówka ciąży to czas, gdy przyszła mama obserwuje rzadsze ruchy dziecka, ale bardziej intensywne. Ich liczba może zwiększyć się tuż przed narodzinami.

Ruchy dziecka przed porodem mogą przybrać na sile. Nie jest to jednak reguła, ponieważ objawem zbliżającego się rozwiązania mogą być zarówno wzmożone ruchy, jak i słabe ruchy dziecka przed porodem.

Te drugie wywołują obawy mam, jednak zazwyczaj świadczą nie o zagrożeniu, ale o tym, że dziecko zmieniło ułożenie i trudniej jest mu się poruszać.

Z drugiej strony możesz spotkać się z intensywnymi ruchami dziecka przed porodem, które mogą nawet wywołać ból. Dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat, dlatego odczujesz wzmożone wiercenie się maleństwa oraz jego kopanie.

Jednocześnie dziecko nie może wykonywać zbyt małej liczby ruchów. Średnia liczba ruchów na godzinę w terminie porodu to około 31, podczas gdy na wcześniejszym etapie ciąży, między 28 a 30 tygodniem, wynosiła minimum 10.

Karta ruchów płodu

Czy można samodzielnie kontrolować stan dziecka? Ile ruchów dziecka w ciągu godziny należy wyczuć, by nie obawiać się, że z maleństwem dzieje się coś niedobrego? Z pomocą przychodzi tu karta ruchów płodu, inaczej karta ruchów płodu wg Cardiff.

Przeznaczona jest dla kobiet będących w ciąży niskiego ryzyka do stosowania w warunkach domowych.

Jak uzupełnić kartę ruchów płodu? Całe badanie polega na tym, by między godziną 9 a 21 zaznaczać i liczyć na karcie ruchy płodu. Badanie wykonuje się począwszy od 30 tygodnia ciąży. W ciągu 12 godzin dziecko powinno poruszyć się minimum 10 razy.

Karta ruchów dziecka to ważny wskaźnik stanu dziecka, z którego korzystają położnicy. Ocena ruchu płodu, np. mniejsza liczba ruchów przykładowo karta ruchów płodu wskazuje, że 3 razy dziennie pojawił się ruch, może sugerować choroby u ciężarnej.

Pierwsze ruchy płodu, które wyczuwa mama, są dla niej niezwykłym doświadczeniem. To niezapomniane emocje, ale też możliwość kontrolowania stanu zdrowia rozwijającego się dziecka. Zmiany ruchów zawsze warto zgłaszać lekarzowi, a do tego korzystać z karty ruchów płodów, by mieć pewność, że z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Czytaj również

Bibliografia

  • S. Kwiatkowski i inni, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie diagnostyki i postępowania w ciążach powikłanych ograniczeniem wzrastania płodu, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 3, strony 119-130, https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2022-01/06.2020%20Rekomendacje%20Polskiego%20Towarzystwa%20Ginekolog%C3%B3w%20i%20Po%C5%82o%C5%BCnik%C3%B3w%20w%20zakresie%20diagnostyki%20i%20post%C4%99powania%20w%20ci%C4%85%C5%BCach%20powik%C5%82anych%20ograniczeniem%20wzrastania%20p%C5%82odu.pdf, [dostęp: 30.11.2023].
  • Słabsze odczuwanie ruchów płodu, Po dyplomie, GREEN-TOP GUIDELINE Nr 57, LUTY 2011, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/971/original/68-80.pdf?1472209091, [dostęp: 30.11.2023].
  • S. Efkarpidis, E. Alexopoulos, L. Kean, D. Liu, T. Fay, Case-control study of factors associated with intrauterine fetal deaths. MedGenMed 2004;6:53
  • D. Fossen, IE. Silberg. Perinatal deaths in the county of Ostfold 1989-97. Tidsskr Nor Laegeforen 1999;119:1272-5. Article in Norwegian.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ciąża
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Sfrustrowana para
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w  ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!