Amerykańscy naukowcy badali metody produkcji piwa i ich wpływ na zawartość krzemu w tym alkoholu. Stwierdzili przy tym, że piwo jest naprawdę bogatym źródłem krzemu w diecie człowieka. Badania opublikowano w Journal of the Science of Food and Agriculture.
Krzem występuje w piwie w postaci łatwo przyswajalnego kwasu ortokrzemowego.
Wpływ krzemu na kości
Krzem odgrywa w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji. Znajduje się w tarczycy, nadnerczach, przysadce, włosach i paznokciach. Jest też składową kolagenu, czyli podstawowego białka w tkance łącznej. Jest niezbędnym składnikiem przy budowie kości.
Niedobór krzemu w organizmie człowieka może powodować m.in. choroby kości (np. osteomalacji – rozmiękanie kości) oraz opóźnienia wzrostu u dzieci. W przypadku złamań kości, niski poziom krzemu utrudnia zrastanie.
Do tej pory wiedzieliśmy, że krzem występuje w skrzypach, pokrzywie, podbiale, perzu, poziomce, konopiach i – co najważniejsze - w mleku. Dzięki badaniom wiemy także, że jego bogatym źródłem jest piwo.
Reklama
Objawy niedoboru
Skoro krzem jest tak ważnym składnikiem naszego organizmu, warto zadbać o jego prawidłowy poziom. Sugerujemy to zgłasza osobom zmagającym się z chorobami kości w tym osteoporozą. Jakie są objawy niedoboru krzemu? Oto one:
- choroby kości
- choroby więzadeł
- osteoporoza
- paradontoza
- artroza
- odkładanie się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych
- wysoki cholesterol
- sucha, wrażliwa skóra
- łamanie się paznokci
- obniżenie odporności organizmu
- choroby dróg oddechowych.