Płatki jaglane - właściwości
Dzięki dużej zawartości witamin i minerałów, płatki jaglane posiadają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Płatki jaglane to przede wszystkim źródło witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza zaś układu nerwowego.
Witamina E przeciwdziała procesom starzenia się, a lecytyna korzystnie wpływa na koncentrację i reguluje poziom cholesterolu. Dzięki zawartości cynku, płatki jaglane wzmacniają włosy i paznokcie, poprawiają także stan cery. Znajdujący się w płatkach jaglanych wapń i fosfor pozytywnie wpływa na stan kości, żelazo „wzmacnia” krew, a magnez koi nerwy. Potas reguluje natomiast pracę mięśni.
Reklama
Płatki jaglane a kasza jaglana
Płatki jaglane i kasza jaglana powstają z tego samego zboża, czyli prosa. To sprawia, że posiadają bardzo podobne wartości odżywcze. Wyjątkiem są płatki jaglane błyskawiczne, które w trakcie obróbki tracą część witamin i minerałów.
Jeśli więc zależy nam na skorzystaniu z dobrodziejstw płatków jaglanych, sięgnijmy po te pełnowartościowe. Wspomogą one działanie układu pokarmowego, usprawniając trawienie. Korzystnie wpłyną także na pracę nerek.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Płatki jaglane - kalorie
Płatki jaglane posiadają bardzo zbliżoną wartość energetyczną do płatków owsianych – w 100 gramach płatków jaglanych znajduje się bowiem 361 kalorii.
Reklama
Płatki jaglane - gluten
Proso nie zawiera glutenu, dlatego płatki jaglane mogą być spożywane przez osoby zmagające się z celiakią. To sprawia, że płatki jaglane są idealnym zamiennikiem zwykłych płatków owsianych.
Reklama
Płatki jaglane - indeks glikemiczny
Płatki jaglane po ugotowaniu posiadają wysoki indeks glikemiczny (71), dlatego diabetycy powinni spożywać je bardzo rzadko i najlepiej na surowo – na przykład jako dodatek do jogurtu.
Korzystniej pod tym względem wypadają płatki owsiane, dla których wartość IG po ugotowaniu wynosi 60.
Reklama
Płatki jaglane na diecie
Płatki jaglane, tak jak większość produktów zbożowych, są dość kaloryczne. Jednak dzięki zawartości błonnika, witamin i minerałów nie warto rezygnować z nich podczas diety. Co więcej, znajdujący się w nich krzem poprawia przemianę materii.
Będąc na diecie warto sięgać po płatki jaglane rano, aby dodać sobie energii na cały dzień.
Przepis na płatki jaglane na mleku migdałowym
Składniki: Trzy czubate łyżki płatków jaglanych, szklanka mleka migdałowego, miód lub ksylitol do smaku, świeże owoce sezonowe, płatki migdałów
Przygotowanie: Mleko zagotowujemy w rondelku i dodajemy do niego płatki. Gotujemy na małym ogniu przez kilka minut, aż płatki wchłoną płyn. Tuż przed podaniem dosładzamy potrawę miodem lub ksylitolem, posypujemy płatkami migdałów i świeżymi owocami. Smacznego!
Płatki jaglane można wykorzystać również do przygotowania panierki do kotletów mięsnych lub wegetariańskich. Ze względu na ich chrupkość i twardość warto dodać je także do domowych maseczek lub peelingów do twarzy.