Czym jest gluten?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy płatki owsiane są produktem bezglutenowym, najpierw trzeba zrozumieć czym jest gluten. To nic innego jak mieszanka białek roślinnych zawierających gluteniny
i gliadyny. Naturalnie występują one w ziarnach zbóż takich, jak pszenica, żyto i jęczmień. Znajdują się także we wszystkich przetworach i produktach je zawierających. Co ciekawe, to właśnie gluten nadaje elastyczność i lepkość ciastom i innym wypiekom.
Reklama
Płatki owsiane a gluten
Owies jest zbożem, które glutenu nie zawiera, jednak osoby chorujące na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, nie powinny go spożywać. Wszystko dlatego, że owies może zostać „zanieczyszczony” glutenem wskutek kontaktu z innymi zbożami, do którego może dojść podczas zbiorów, transportu lub przechowywania.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Płatki owsiane - właściwości
Płatki owsiane posiadają bardzo dużo wartości odżywczych. To źródło błonnika, białka, aminokwasów, witamin z grupy B oraz witaminy E. Płatki owsiane są również bogate w żelazo, magnez, cynk, potas, fosfor, wapń, selen, miedź oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Duża zawartość błonnika sprawia, że płatki owsiane dają uczucie sytości, oczyszczają przewód pokarmowy i regulują przemianę materii. Osobom z problemami z przewodem pokarmowym zaleca się spożywanie płatków błyskawicznych, gdyż są one lekkostrawne.
Osoby zdrowe powinny spożywać płatki górskie lub zwykłe, ponieważ w procesie ich produkcji nie dochodzi do utraty witamin i minerałów.
Reklama
Płatki owsiane - kalorie
W 100 g płatków owsianych znajduje się 366 kalorii. Do przygotowania dużej porcji owsianki potrzeba około pół szklanki płatków – taka ilość produktu zawiera zaledwie 180 kcal. Płatki owsiane posiadają średnią wartość indeksu glikemicznego, czyli 40.
Osoby przestrzegające diety z niskim IG mogą więc włączyć je do swojego jadłospisu, jednak nie powinny jeść ich zbyt często i w dużych ilościach.
Reklama
Gluten w płatkach owsianych
Ze względu na bogactwo witamin i minerałów znajdujących się w płatkach owsianych, osoby, które ograniczają gluten w diecie z własnego wyboru nie powinny rezygnować ze spożywania owsa.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób zmagających się z celiakią, bowiem już niewielka ilość glutenu może wywołać u nich nieprzyjemne objawy. Z tego względu chorzy muszą bezwzględnie wyeliminować z diety wszystkie produkty zawierające gluten oraz te, które mogą być nim zanieczyszczone.
Spożywanie zwykłych płatków owsianych jest więc niewskazane.
Reklama
Płatki owsiane bezglutenowe
W sklepach ze zdrową żywnością od niedawna można znaleźć bezglutenowe płatki owsiane. Ich cena jest zwykle aż czterokrotnie wyższa od zwykłych płatków. Warto dodać, że zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 41/2009 dotyczącym składu i etykietowania produktów spożywczych „produkt bezglutenowy” to taki, w którym zawartość glutenu nie przekracza 2 mg/100g.
Należy pamiętać, że produkty bezglutenowe są oznaczone symbolem przekreślonego kłosa.