Co charakteryzuje płuca palacza?
Płuca palacza są czarne i oblepione gęstą, lepką mazią. Dym papierosowy zawiera ponad 4000 tysiące substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia, w tym wiele rakotwórczych.
Drogi oddechowe ciemnieją już po wypaleniu jednej paczki papierosów. To efekt działania substancji smolistych, gorących gazów i licznych związków toksycznych, które są odpowiedzialne za upośledzenie aktywności makrofagów pęcherzykowych, czyli naturalnych rzęsek oczyszczających płuca.
Mechanizm rzęskowy u osoby niepalącej pozwala efektywnie usuwać z dróg oddechowych wszelkie toksyny. Natomiast płuco palacza w krótkim czasie przestaje być do tego zdolne. Rzęski nie pracują wydajnie lub w ogóle są nieaktywne, dlatego trujące substancje trwale osadzają się wewnątrz. Tworzą ciemną maź i istotnie zwiększają ryzyko zachorowania na:
Należy pamiętać, że także płuca biernego palacza są w ogromnym stopniu narażone na działanie szkodliwych związków zawartych w papierosowym dymie. Ma to związek z zawartością bardzo dużych ilości nikotyny i tlenku węgla w tzw. strumieniu bocznym.
Druga ważna wiadomość – płuca palacza po rzuceniu palenia mają zdolność regeneracji. Procesy naprawcze zaczynają się już po 24 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa, niemniej niektóre efekty udaje się zniwelować dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach.
Reklama
Rentgen płuc palacza
Prześwietlenie rentgenowskie (RTG) jest podstawowym badaniem profilaktycznym, któremu każda osoba paląca papierosy powinna się poddawać mniej więcej co 1,5 roku.
Wykonuje się je przede wszystkim w tzw. projekcji tylno-przedniej, to znaczy stojąc przodem do kliszy, niekiedy także w bocznej. Rentgen płuc palacza pozwala wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium, kiedy nie daje ona jeszcze widocznych i specyficznych objawów, co zwiększa szanse na zastosowanie skutecznej terapii.
Obrazowane są też inne ewentualne patologie: różnego typu zmiany w miąższu płuc, czy zbieranie się płynu w opłucnej, częste nie tylko przy raku tego narządu, ale też w pozostałych chorobach nowotworowych (np. wątroby).
Dodatkowo zdjęcie może pokazać nieprawidłowości w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Co ważne, w obrazie RTG płuca palacza są czarne, jednak nie ze względu na ich faktyczny kolor, lecz specyfikę badania, które w jasnych kolorach ukazuje kości, zaś w ciemnych tkanki miękkie.
Reklama
Płuca palacza po 30 latach
Płuca palacza po roku regularnego zaciągania się dymem tytoniowym są już zauważalnie uszkodzone, a ich barwa wyraźnie ciemniejsza, brudno-różowa. Po 3 latach zmiany są jeszcze bardziej zaawansowane – kolor przybiera jeden z odcieni brązu.
Każdy kolejny rok, każdy wypalony papieros pogarsza sytuację. Płuca palacza po 30 latach (co w praktyce przypada najczęściej na przełom piątej i szóstej dekady życia) są już praktycznie czarne.
Jak jednak podkreślają specjaliści, nawet wtedy nie jest za późno na rzucenie palenia. Tkanki układu oddechowego mają bowiem zdolność do regeneracji (więcej szczegółów na ten temat poniżej).
Reklama
Jak wyglądają płuca palacza?
Rysunek płuc palacza przedstawiający porównanie ich do całkiem zdrowych płuc nie pozostawia złudzeń. Jedne są czarne, drugie mają barwę różowo-czerwoną, tak jak większość zdrowych organów w ciele człowieka.
Jednak grafiki mają to do siebie, że skala ich odziaływania jest niewielka. Dlatego amerykańska pielęgniarka Amanda Eller podzieliła się z użytkownikami Facebooka realistycznym filmem, na którym pokazuje jak wyglądają płuca palacza z 20-letnim stażem, w porównaniu z tym samym organem u zdrowego człowieka, nigdy nie zaciągającego się dymem z papierosów.
Te pierwsze są jak zgliszcza po pożarze. Ciemne, zwęglone, pomarszczone, kompletnie pozbawione elastyczności i siły, a do tego trawione nowotworem. Eller podłączyła oba płuca do aparatury podającej powietrze, dzięki temu na filmie można zobaczyć, że płuca palacza praktycznie nie mają siły pracować, potrzebują większej dawki tlenu i zapadają się natychmiast po wdechu.
Reklama
Jak oczyścić płuca palacza?
Jak oczyścić płuca palacza? Przede wszystkim całkowicie rezygnując z nałogu. Jest to warunek niezbędny i konieczny. Wszelkie twierdzenia, że jest możliwe oczyszczanie płuc palacza i jednoczesne korzystanie z wyrobów tytoniowych, to mit, całkowicie nieprawdziwy.
Wszelkiego rodzaju zioła, składniki diety, aktywności fizyczne etc. mogą wspierać ten proces, tylko pod warunkiem, że układ oddechowy otrzyma szansę normalnej pracy, bez obciążenia działaniem substancji zwartych w dymie, upośledzających działanie naturalnych mechanizmów oczyszczających.
Natomiast faktem jest, że po rzuceniu papierosów, mechanizmy te zaczynają funkcjonować samoistnie, w perspektywie lat prowadząc do znaczącej poprawy stanu zdrowia. Jak długo oczyszczają się płuca palacza?
Reklama
Czy płuca palacza się regenerują?
Na pytanie, czy płuca palacza się regenerują można odpowiedzieć twierdząco. Proces ten zaczyna się już po 24 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa. Tyle czasu musi minąć, by z organizmu zniknął szkodliwy tlenek węgla.
Po mniej więcej 2 miesiącach narząd ten zaczyna odzyskiwać sprawność. W perspektywie mniej więcej pół roku jego wydajność wzrasta o około 10 procent, znikają też początkowe objawy związane z rzuceniem papierosów – kaszel i uczucie duszności powodowane silnym oczyszczaniem układu oddechowego.
Jednak na długofalowe dobroczynne skutki należy poczekać znacznie dłużej. Po jakim czasie regenerują się płuca palacza na tyle, by istotnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, rozedmę czy POChP? Zależy to od wielu czynników, w tym indywidualnych predyspozycji.
Przyjmuje się jednak, że po 10 latach ryzyko nowotworu spada o 50 procent. Zaś mniej więcej po 15-20 latach abstynencji maleje do poziomu porównywalnego z osobami, które nigdy nie paliły. To bardzo długi czas, dlatego decyzję o rozstaniu z nałogiem warto podjąć jak najwcześniej.