Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Pluskwa domowa - jak wygląda i co ją przyciąga? Najlepsze sposoby zwalczania

Pluskwa domowa to pasożyt żywiący się krwią, trudny do wytępienia. To owad, którego samice produkują dziennie od dwóch do trzech jaj. Ze względu na płaski kształt ciała, mogą ukryć się niemalże wszędzie. Jak zwalczyć pluskwy? Czy są na nie domowe sposoby?
Pluskwa domowa w łózku
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Pluskwa domowa to owad który naprawdę potrafi uprzykrzyć życie. Co gorsza rozmnaża się bardzo szybko - znosi 2-3 jaja dziennie, a żyje kilka miesięcy.
  • Pluskwy odżywiają się krwią. Używając aparatu kłująco-ssącego by znieczulić miejsce ugryzienia a podczas karmienia potrafią wypić więcej krwi niż wynosi ich waga.
  • Zwalczanie pluskwy domowej nie jest sprawą łatwą, owady są bowiem odporne na działanie substancji chemicznych. Bardzo często, jedynym wyjściem, aby się ich pozbyć jest wezwanie fachowców i profesjonalna dezynsekcja.
SPRAWDŹ TEŻ: Plaga muszek owocówek? Zobacz, jak się ich pozbyć!
Spis treści

Jak wygląda pluskwa?

Co to są pluskwy? To robaki, które mogą uprzykrzać życie wielu osobom, a dodatkowo rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Mitem jest fakt, iż biorą się one z brudu. Przyczyny ich występowania nie są do końca znane. 

Pluskwa domowa to owad o czerwono-brązowej barwie. Jest owalny i nie ma skrzydeł, a jego długość osiąga maksymalnie 7 milimetrów. Posiada trzy pary odnóży, które uposażone są w pazurki pozwalające przyczepiać się do podloża.

Dorosłe osobniki, które przez dłuży czas się nie odżywiały mają barwę blado żółto-brązową, dopiero po pobraniu krwi stają się ciemniejsze.

Głowa pluskwy jest krótka i ma parę dużych oczu, a także czułek. Jaja pluskwy są produkowane w niezwykle szybkim czasie i dużych ilościach, ponieważ samica potrafi ich wyprodukować od 2 do 3 jaj w czasie dnia.

Z racji tego, że żyją nawet kilka miesięcy, jedna samica może złożyć nawet 500 jaj. Wygląd ich jest nieco wygięty, o długości do 1 mm, w kolorze beżowym. Jaja składane są w takich miejscach, że często ciężko je zauważyć – są to np. szpary (ciemne miejsca).

Reklama

Skąd się biorą pluskwy?

Jak już wspomniano wcześniej, nie do końca poznane są przyczyny wystąpienia pluskiew, jednak pewne jest, że nie biorą się one z brudu. Jednak trzeba również pamiętać, że naturalny wróg pluskwy domowej to czystość.

O ile nie są one przyciągane przez brud, to w czystym mieszkaniu łatwiej je znaleźć i zlokalizować.

Do człowieka przyciąga je głównie ich temperatura ciała, a używając aparatu kłująco-ssącego znieczulają miejsce ugryzienia i przyczepiają się do ludzi na czas karmienia. Pluskwa domowa potrafi wypić więcej krwi niż wynosi ich waga.

Najczęstsze miejsca, w których lokują się te pasożyty to:

  • kina i teatry,
  • muzea,
  • używane meble,
  • hostele, akademiki, schroniska,
  • biura i szpitale,
  • wszelki transport miejski – autobusy, pociągi, tramwaje.

Dodatkowo, pluskwa domowa często przenoszona jest przez osoby, które mają ją w swoim mieszkaniu. Owady te potrafią przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami, a nawet mieszkaniami, poprzez różnorakie szpary.

Reklama

Gdzie szukać pluskwy domowej?

Pluskwy w domu można znaleźć głównie w zaciemnionych miejscach, a dokładniej:

  • w ubraniach,
  • pomiędzy książkami,
  • pod dywanem,
  • przy listwach podłogowych,
  • w szczelinach pod materacem łóżka,
  • w ramach obrazów,
  • w roletach,
  • w kanapie,
  • za tapetą,
  • w zasłonach,
  • w gniazdkach elektrycznych,
  • w lustrach ściennych.

Reklama

Zwalczanie pluskwy domowej

Jak pozbyć się pluskiew? Sposobów na wyeliminowanie ich jest co najmniej kilka, jednak niestety nie wszystkie mogą okazać się skuteczne. Zatem, jak pozbyć się pluskwy domowej? Warto wiedzieć, że pasożyty te są odporne na działanie preparatów chemicznych. Wyeliminowanie ich w jednej części mieszkania często wiąże się z pojawieniem się ich w innym pomieszczeniu.

Najczęściej, by się ich pozbyć niezbędna jest fachowa pomoc. Niekiedy konieczne może okazać się wyrzucenie poszczególnych mebli, a najbardziej skrajnych przypadkach nawet remont mieszkania.

Ze względu na to, że pluskwa domowa nie lubi temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza, ani poniżej -20 stopni, najczęściej eliminuje się ją używając środków biobójczych i ma to związek z czyszczeniem termicznym.

Najpopularniejsze metody zwalczania pluskwy domowej to:

  • oprysk ciśnieniowy – jego zadaniem jest rozprowadzenie koncentratu biobójczego o danym stężeniu w połączeniu z wodą z użyciem opryskiwaczy ciśnieniowych,
  • zamgławianie ULV – rozprowadzanie w mieszkaniu koncentratu biobójczego z wodą z użyciem generatora zimnej mgły. W tym czasie nikt z mieszkańców nie może być obecny w pomieszczeniu, a po dwóch godzinach od zastosowania tej metody, mieszkanie należy dokładnie przewietrzyć. Oprysk trzeba powtarzać kilka razy w czasie kilku tygodni.

Reklama

Domowe sposoby na pluskwy

Gdy mamy je już w domu nie jest łatwo ich się pozbyć. Czy są jakieś domowe sposoby na pluskwy? Można próbować domowych metod, lecz nie ma pewności, że zadziałają.

Przede wszystkim warto użyć odkurzacza z wąską końcówką i odkurzyć wszystkie szczeliny w meblach oraz listwach podłogowych.

Co ważne, worek należy od razu dokładnie zapakować w plastikową torbę i wynieść ją do kosza, oczywiście poza mieszkanie.

Kolejnym krokiem jest wypranie wszystkich ubrań oraz pościeli, a także wysuszyć je gorącym powietrzem przez co najmniej godzinę. Dodatkowo trzeba uszczelnić wszelkie dziury i przewody, które wchodzą do domu.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Kadej, Pluskwa domowa [Cimex lectularius Linnaeus, 1758] morfologia, biologia, ekologia, znaczenie sanitarne, profilaktyka i zwalczani, Biuletyn Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji 2010, 1.
  • A. Krzemińska, Pluskwa domowa i jej zwalczanie, Biuletyn Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji 1996, 4.
  • W. Protas, Znak naszych czasów? Zwalczanie pluskwy domowej, Biuletyn Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji, 2013, 2.
  • J. Peconek, T. Kolbuszewski, Pluskwy - powracające zagrożenie, Higiena, 2004, 3-4.
  • J. Kania, Uciążliwy współlokator. Pluskwa domowa, Biuletyn Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji, 2013, 2.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Infekcje pasożytnicze
Włośnica - objawy i leczenie. W jakiej temperaturze ginie?
Larwy włośnia krętego
Giardioza (lamblioza) - poznaj objawy skórne i neurologiczne u człowieka
Dziecko bawiące się z psem
Helicobacter pylori - czym jest i jak go leczyć?
Bakteria Helicobacter pylori
Podobne artykuły
Tak wygląda wesz odzieżowa
Wesz odzieżowa - jak zwalczać tego pasożyta?
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Wizualizacja gronkowca złocistego
Gronkowiec złocisty: leczenie naturalne i lekami. Ile trwa?
Owsik u dziecka
Jak pozbyć się owsików? Wybierz domowe sposoby lub leki
Wizualizacja pasożytów w układzie pokarmowym człowieka
Choroby pasożytnicze - jakie dają objawy i czym je leczyć?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!