Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci
Nawet regularne szczotkowanie zębów z użyciem najlepszej pasty nie zapobiega wszystkim przyczynom powstawania płytki nazębnej i będącej jej następstwem próchnicy. Bakterie odpowiedzialne za postawanie osadu znajdują się bowiem nie tylko na powierzchni zębów, ale też w trudno dostępnych przestrzeniach międzyzębowych, na języku, na dziąsłach czy na błonach śluzowych pokrywających policzki od wewnątrz.
Początek treści sponsorowanej
Dbając o właściwą higienę jamy ustnej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych. Aby ochronić dzieci przed demineralizacją, warto już od 3. roku życia podawać im codziennie suplement diety wspierający zdrowie zębów. Preparat jest dostępny w postaci tabletek do ssania o smaku truskawkowym. Tabletka dzięki unikalnemu połączeniu opatentowanego, inaktywowanego termicznie liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus salivarius HM6 Paradens z ksylitolem i witaminą D, obniża ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się jak chronić zęby u dzieci.
Koniec treści sponsorowanejJak się ich pozbyć? Oprócz szczoteczki do zębów, pasty oraz nici dentystycznych, niezbędny jest specjalny płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci. Na czym polega działanie tego typu preparatów? Jakie zawierają składniki? Jak je stosować?
Reklama
Zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej
Płyn do płukania jamy ustnej zastosowanieznajduje wielorakie, w zależności od tego, z jakim preparatem mamy do czynienia.
Na rynku dostępne są takie środki, jak:
- płyn do płukania jamy ustnej z fluorem dla dzieci, czyli substancją wzmacniającą szkliwo i przeciwdziałąjącą rozwojowi próchnicy. Do codziennego użytku w ramach rutynowej profilaktyki,
- płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci– barwiący. Środek, który nadaje osadzonej płytce nazębnej lekko niebeski odcień, ułatwiając maluchom precyzyjne szczotkowanie miejsc szczególnie narażonych na rozwój próchnicy,
- płyn do płukania jamy ustnej z aparatem ortodontycznym. Przeznaczony do pielęgnacji miejsc trudno dostępnych, schowanych za mocowaniami aparatu, co jest nieodzowne do utrzymania higieny w ustach małych pacjentów poddanych rocznemu albo dwuletniemu leczeniu ortodontycznemu, zwłaszcza z użyciem aparatów stałych,
- odświeżający płyn do higieny jamy ustnej– redukuje nieprzyjemny zapach z buzi, działa antybakteryjnie. Zawierać może takie substancje jak mentol, olejek ekaliptusowy, szałwia, ale też chlorheksydyna czy chlorek cetyolopirydyniowy. Przeznaczony głównie dla osób dorosłych, ale teoretycznie dozwolony od 6. roku życia,
- antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej, zawierający przede wszystkim chlorheksedynę, czyli środek o silnym działaniu bakteriobójczym, a także przeciwgrzybiczym. Stosowany w przypadku zakażeń, jak również po zabiegach stomatologicznych. Nie do użytku dla małych dzieci.
Reklama
Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci barwiący
Jednym z najczęściej stosowanych preparatów jest płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci barwiący. Środek ten ma na celu wskazanie miejsc wymagających doczyszczenia szczoteczką. Działa doraźnie – po dokładnym wyszczotkowaniu, osad znika wraz z wybarwieniem. Dodatkowo, mechanizm usuwania barwnika z zębów stanowi swego rodzaju atrakcję dla dzieci i zachęca je do regularnego stosowania szczoteczki. Uczy też właściwej techniki poprzez wskazywanie miejsc, do których na co dzień szczoteczka nie docierała.
Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci barwiący używamy codziennie, nakładając dwie krople na język, a następnie rozprowadzając w buzi za pomocą wody. W dalszej kolejności dziecko powinno wypluć płyn, a następnie – umyć zęby szczoteczką i pastą.
Reklama
Płyn do płukania jamy ustnej z aparatem ortodontycznym
Płyn do płukania jamy ustnej z aparatem ortodontycznym ma zadanie wnikać w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, w szczególności zaś w te miejsca, które zakryte są przez mechanizm utrzymujący aparat. Preparaty tego typu nie mogą mieć właściwości barwiących, nie mogą też w żaden sposób oddziaływać chemicznie na materiały, z których wykonane są urządzenia ortodontyczne.
Mają jednak silne działanie przeciwpróchnicze, a także przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy przeciwgrzybicze. Działają kojąco, obniżają uczucie dyskomfortu związanego z noszeniem aparatu, pozwalają utrzymać świeży oddech.
Reklama
Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci – od jakiego wieku?
Rodzice maluchów, profilaktycznie lub w reakcji na pierwsze objawy próchnicy, poszukują płynów już dla dzieci w wieku 4, 3, a nawet 2 lat. Teoretycznie 3-latki mogą używać płynu barwiącego płytkę nazębną, pod jednym wszakże warunkiem – że mają dobrze opanowane odruchy płukania (bez połykania) i wypluwania, co bynajmniej nie jest zjawiskiem częstym. Wiedzieć należy, że większość płynów do płukania jamy ustnej dla dzieci nie powinna być stosowana poniżej 6 lub 7 roku życia, takie wskazania dotyczą między innymi popularnych i powszechnie stosowanych środków z fluorem.
Płyny do płukania są bowiem preparatami przeznaczonymi do użytku zewnętrznego, których nie należy połykać. Dotyczy to zarówno podstawowych substancji czynnych, takich jak fluor jak też innych związków znajdujących się w składzie, choćby konserwantów (benzoesan sodu). Uznaje się bowiem, że dopiero dzieci 6-letnie są w stanie efektywnie wypłukać usta, nie połykając płynu, ani nie zachłystując się nim. Co więcej, są środki, których stosowanie dopuszczone jest dopiero w wieku nastoletnim, tak jest choćby z płynami antybakteryjnymi, opartymi na chlorheksedynie, które są dozwolone od czternastego roku życia.