Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci - zastosowanie

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci działa przeciwbakteryjnie, zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i próchnicy, spełnia też rolę edukacyjną, pomagając w nauce właściwych technik szczotkowania. Zobacz, czemu służy płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci barwiący, a także z fluorem, antybakteryjny i inne. Od jakiego wieku można je stosować?
Dziecko płucze jamę ustną po myciu zębów
Źródło:123RF
Spis treści

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci

Nawet regularne szczotkowanie zębów z użyciem najlepszej pasty nie zapobiega wszystkim przyczynom powstawania płytki nazębnej i będącej jej następstwem próchnicy. Bakterie odpowiedzialne za postawanie osadu znajdują się bowiem nie tylko na powierzchni zębów, ale też w trudno dostępnych przestrzeniach międzyzębowych, na języku, na dziąsłach czy na błonach śluzowych pokrywających policzki od wewnątrz.

Jak się ich pozbyć? Oprócz szczoteczki do zębów, pasty oraz nici dentystycznych, niezbędny jest specjalny płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci. Na czym polega działanie tego typu preparatów? Jakie zawierają składniki? Jak je stosować?

Reklama

Zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej zastosowanieznajduje wielorakie, w zależności od tego, z jakim preparatem mamy do czynienia. 

Na rynku dostępne są takie środki, jak:

  • płyn do płukania jamy ustnej z fluorem dla dzieci, czyli substancją wzmacniającą szkliwo i przeciwdziałąjącą rozwojowi próchnicy. Do codziennego użytku w ramach rutynowej profilaktyki, 
  • płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci– barwiący. Środek, który nadaje osadzonej płytce nazębnej lekko niebeski odcień, ułatwiając maluchom precyzyjne szczotkowanie miejsc szczególnie narażonych na rozwój próchnicy,
  • płyn do płukania jamy ustnej z aparatem ortodontycznym. Przeznaczony do pielęgnacji miejsc trudno dostępnych, schowanych za mocowaniami aparatu, co jest nieodzowne do utrzymania higieny w ustach małych pacjentów poddanych rocznemu albo dwuletniemu leczeniu ortodontycznemu, zwłaszcza z użyciem aparatów stałych,
  • odświeżający płyn do higieny jamy ustnej– redukuje nieprzyjemny zapach z buzi, działa antybakteryjnie. Zawierać może takie substancje jak mentol, olejek ekaliptusowy, szałwia, ale też chlorheksydyna czy chlorek cetyolopirydyniowy. Przeznaczony głównie dla osób dorosłych, ale teoretycznie dozwolony od 6. roku życia,
  • antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej, zawierający przede wszystkim chlorheksedynę, czyli środek o silnym działaniu bakteriobójczym, a także przeciwgrzybiczym. Stosowany w przypadku zakażeń, jak również po zabiegach stomatologicznych. Nie do użytku dla małych dzieci. 

Reklama

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci barwiący

Jednym z najczęściej stosowanych preparatów jest płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci barwiący. Środek ten ma na celu wskazanie miejsc wymagających doczyszczenia szczoteczką. Działa doraźnie – po dokładnym wyszczotkowaniu, osad znika wraz z wybarwieniem. Dodatkowo, mechanizm usuwania barwnika z zębów stanowi swego rodzaju atrakcję dla dzieci i zachęca je do regularnego stosowania szczoteczki. Uczy też właściwej techniki poprzez wskazywanie miejsc, do których na co dzień szczoteczka nie docierała. 

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci barwiący używamy codziennie, nakładając dwie krople na język, a następnie rozprowadzając w buzi za pomocą wody. W dalszej kolejności dziecko powinno wypluć płyn, a następnie – umyć zęby szczoteczką i pastą.

Reklama

Płyn do płukania jamy ustnej z aparatem ortodontycznym

Płyn do płukania jamy ustnej z aparatem ortodontycznym ma zadanie wnikać w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, w szczególności zaś w te miejsca, które zakryte są przez mechanizm utrzymujący aparat. Preparaty tego typu nie mogą mieć właściwości barwiących, nie mogą też w żaden sposób oddziaływać chemicznie na materiały, z których wykonane są urządzenia ortodontyczne. 

Mają jednak silne działanie przeciwpróchnicze, a także przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy przeciwgrzybicze. Działają kojąco, obniżają uczucie dyskomfortu związanego z noszeniem aparatu, pozwalają utrzymać świeży oddech. 

Reklama

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci – od jakiego wieku?

Rodzice maluchów, profilaktycznie lub w reakcji na pierwsze objawy próchnicy, poszukują płynów już dla dzieci w wieku 4, 3, a nawet 2 lat. Teoretycznie 3-latki mogą używać płynu barwiącego płytkę nazębną, pod jednym wszakże warunkiem – że mają dobrze opanowane odruchy płukania (bez połykania) i wypluwania, co bynajmniej nie jest zjawiskiem częstym. Wiedzieć należy, że większość płynów do płukania jamy ustnej dla dzieci nie powinna być stosowana poniżej 6 lub 7 roku życia, takie wskazania dotyczą między innymi popularnych i powszechnie stosowanych środków z fluorem. 

Płyny do płukania są bowiem preparatami przeznaczonymi do użytku zewnętrznego, których nie należy połykać. Dotyczy to zarówno podstawowych substancji czynnych, takich jak fluor jak też innych związków znajdujących się w składzie, choćby konserwantów (benzoesan sodu). Uznaje się bowiem, że dopiero dzieci 6-letnie są w stanie efektywnie wypłukać usta, nie połykając płynu, ani nie zachłystując się nim. Co więcej, są środki, których stosowanie dopuszczone jest dopiero w wieku nastoletnim, tak jest choćby z płynami antybakteryjnymi, opartymi na chlorheksedynie, które są dozwolone od czternastego roku życia.  

Czytaj również

Bibliografia

  • Joanna Szczepańska, Aleksandra Hilt, Małgorzata Daszkowska, Grażyna Marczuk-Kolada, Zalecenia w zakresie higieny jamy ustne dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej
  • Irena Karłowska: Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów, wydanie III, Warszawa 2012, wydawnictwo PZWL
  • Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski: Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Warszawa 2014, PZWL
  • Zbigniew Jańczuk: Próchnica zębów: zapobieganie, klinika i leczenie. Warszawa 1996, Wyd. Lekarskie PZWL
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?
Kobieta z córką myją zęby
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Szczoteczka soniczna
Higiena jamy ustnej u dzieci i dorosłych - zasady. Jak czyścić zęby?
Mycie zębów u dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Nić dentystyczna
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial