Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Wynalazek ratujący życie - polscy naukowcy stworzyli płyn, który czasowo zastępuje krew w wymianie gazowej

Polscy naukowcy stworzyli innowacyjny płyn, który czasowo zastępuje krew, transportując tlen do tkanek i odbierając dwutlenek węgla. Ten przełomowy wynalazek może uratować życie wielu osób, które nie mają dostępu do natychmiastowej transfuzji krwi. Czy zrewolucjonizuje medycynę?
Naukowiec podczas odkrywania sztucznej krwi
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Polscy naukowcy stworzyli innowacyjny płyn, który czasowo zastępuje krew, transportując tlen do tkanek i odbierając dwutlenek węgla.
  • Wynalazek ten, stworzony przez zespół z Politechniki Warszawskiej, jest kompatybilny z wszystkimi grupami krwi i może być przechowywany w temperaturze pokojowej.
  • Preparat przeszedł pomyślne testy na zwierzętach i obecnie trwa jego certyfikacja do użytku na ludziach.
Spis treści

Zapowiedź rewolucji w medycynie

Dlaczego rewolucji? Do tej pory, jeśli do szpitala trafiał wykrwawiający się pacjent - jedyną opcją ratunku była krew od dawców. Jedyną, ponieważ tylko krew zawiera erytrocyty (czerwone krwinki transportujące tlen i odbierające dwutlenek węgla), bez których osoba poszkodowana umiera z braku tlenu. Dzięki polskiemu wynalazkowi - krew nie będzie już konieczna, ponieważ będzie ją można zastąpić nowatorskim preparatem. Jak powiedział krajowy konsultant ds. transplantologii klinicznej - prof. Wojciech Lisik z UCK WUM:

Mamy do czynienia z przełomem, jeśli chodzi o przyszłość medycyny.

W praktyce oznacza to ratunek dla wielu poszkodowanych, którzy nie mogą liczyć na transfuzję, bo znajdują się poza zasięgiem placówki medycznej (np. ofiar katastrof, żołnierzy rannych w walce czy podróżników mających wypadek w odludnym terenie).

W przyszłości będzie można nasycić preparat składnikami odżywczymi, aby jeszcze bardziej naśladował krew. Jednak należy podkreślić - że to właśnie transport tlenu jest warunkiem ratowania życia osoby poszkodowanej. Teraz będzie to możliwe bez konieczności podawania krwi od dawcy. Wystarczy preparat z nanocząsteczkami NanOX 4K -  który wynaleźli pracownicy Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Tomasza Ciacha.

Polscy naukowcy wyprzedzili zagraniczne ośrodki pracujące nad podobnymi rozwiązaniami od dłuższego czasu. Obecnie trwa certyfikacja nowatorskiego preparatu do użytku na ludziach - natomiast testy na zwierzętach przyniosły bardzo pozytywne rezultaty.

Nerka pobrana od świni została podłączona do stworzonego przez naukowców urządzenia perfuzyjnego NanOX Recovery Box. Narząd był płukany preparatem zawierającym nanocząsteczki dostarczające mu O2 i odbierające CO2, tak aby utrzymać metabolizm tlenowy. Okazało się, że po kilkunastu godzinach nerka zachowała parametry biochemiczne, a po implantacji żywemu zwierzęciu - funkcjonowała bez zarzutu. Świnia normalnie oddawała mocz i utrzymywała swoje parametry życiowe, nie zdradzając oznak pogorszenia stanu zdrowia. I to pomimo faktu, że wcześniej wycięto jej drugą nerkę, aby uwiarygodnić ten eksperyment.

Reklama

Jak przechowywać nowatorski preparat?

Kolejną cechą nowatorskiego preparatu jest fakt, że można go przetrzymywać w temperaturze pokojowej, a nawet w temperaturze ciała - i przy 37 stopniach Celsjusza nie traci swoich właściwości. To przełomowy wynalazek, ponieważ do tej pory organy od dawców trzeba było zawsze przetrzymywać w niskiej temperaturze.

W hipotermii (około 4 stopni Celsjusza) zużycie tlenu spada do 5 procent wartości wyjściowej, a metabolizm komórkowy drastycznie spowalnia. Narząd jest zabezpieczony, ale nie ma jak się regenerować.

To ogromny problem, szczególnie z wątrobą. Tymczasem dzięki nowatorskiemu preparatowi, będzie można usprawniać organy (np. leczyć otłuszczoną wątrobę), tak aby biorca otrzymał je w perfekcyjnym stanie.

Reklama

Jak będzie można wykorzystać płyn zastępujący krew w przyszłości?

Jeśli preparat stwarza warunki dla regeneracji organów, jest to szansa dla osób, u których konieczna jest transplantacja narządu, a zachodzi istotne ryzyko odrzutu.

Fantastyczną opcją byłoby leczenie chorych narządów pobranych wcześniej od pacjenta. Dzięki preparatowi z nanocząsteczkami metabolizm tlenowy wyciętego organu byłby utrzymany, a dodatkowo można by było go leczyć silnymi chemioterapeutykami. Takimi, których normalnie nie można by było podać człowiekowi ze względu na ryzyko zatrucia. Wyleczony w ten sposób narząd mógłby być z powrotem wszczepiany osobie chorej. To byłaby jej własne nerka czy wątroba, więc nie byłoby ryzyka odrzutu. Brzmi utopijnie, jednak o ile certyfikacja przebiegnie pomyślnie, jest to jak najbardziej realny scenariusz, który zrewolucjonizuje oblicze transplantologii.

Tymczasem, na dzień dzisiejszy następnym etapem badań będzie weryfikacja, jak preparat metabolizuje się w organizmie - i czy jest wydalany. Testy na zwierzętach dotyczą nerek, jednak w planie są też eksperymenty z analizą funkcji wątroby. Kluczową kwestią jest też fakt, czy nowatorski płyn nie immunizuje, bo gdyby wykształcały się na niego przeciwciała, to stanowiłoby to problem u osób, które miały często przetaczaną krew, na przykład u chorych poddawanym długotrwałym dializom.

Powodzenie projektu jest zależne od przejścia certyfikacji i uzyskania funduszy na dalszy rozwój technologii. Biorąc jednak pod uwagę rewolucyjny charakter wynalazku i jego priorytetowe znaczenie dla ratowania ludzkiego życia, zakładamy jak najbardziej pozytywny scenariusz.

Czytaj również

Bibliografia

  • Warsaw-based project to develop artificial blood could deliver innovation on a global scale https://ec.europa.eu/regional_policy/en/projects/poland/warsaw-based-project-to-develop-artificial-blood-could-deliver-innovation-on-a-global-scale [data dostępu: 08.08.2024].
  • Artificial Blood from the Warsaw University of Technology https://nawa.gov.pl/en/snapy/artificial-blood-from-the-warsaw-university-of-technology [data dostępu: 08.08.2024].
  • Przełomowy wynalazek Polaków. Stworzyli sztuczną krew https://tvn24.pl/polska/przelomowy-wynalazek-polakow-stworzyli-sztuczna-krew-st8029049 [data dostępu: 08.08.2024].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Sztuczna inteligencja w medycynie: gdzie AI już się stosuje, gdzie jeszcze może być wdrożona?
Minimalistyczne i symboliczne przedstawienie sztucznej inteligencji w medycynie. Centralna część obrazu to ludzka sylwetka nakładająca się z cyfrowymi obwodami i ikonami związanymi z AI, takimi jak sieci neuronowe, punkty danych i wzorce algorytmów. Tło j
Rząd Wielkiej Brytanii zakazuje sprzedaży jednorazowych e-papierosów
Kobieca dłoń trzymająca jednorazowy e-papieros.
Podobne artykuły
biedronka azjatycka
Biedronka azjatycka - jak się jej pozbyć? Ugryzienie i zwalczanie
Przyrządy kuchenne wykonane z czarnego plastiku
Czarny plastik w kuchni. Czy przybory kuchenne mogą szkodzić zdrowiu?
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!