Pochwa po porodzie - tematem tabu?
Pochwa po porodzie bywa tematem tabu. U wielu kobiet w czasie porodu dochodzi do urazów kanału rodnego i struktur dna miednicy. Szacuje się, że problem ten dotyczy prawie 23 proc. pań.
Wiele z nich wstydzi się opowiedzieć o swoim problemie partnerowi, co ma swoje negatywne konsekwencje w sferze emocjonalnej i seksualnej.
Zdarza się także, że kobiety wstydzą się porozmawiać o urazie krocza i jego konsekwencjach z lekarzem lub położną.
Co więcej, w celu zapobiegania urazom śródporodowym wykonuje się różnego rodzaju zabiegi położnicze, które także mogą być dla kobiety źródłem dolegliwości zdrowotnych oraz kompleksów. Do takich zabiegów należy nacięcie krocza, które ma z jednej strony chronić kanał rodny przed pęknięciem, a z drugiej przeciwdziałać urazom główki dziecka.
Zabieg w wielu szpitalach wykonuje się rutynowo, jednak nie zapobiega on dolegliwościom bólowym po porodzie ani innym powikłaniom, które występują przy naturalnych urazach. Często wiąże się on także z dolegliwościami natury estetycznej.
Reklama
Jak wygląda pochwa po porodzie?
Wygląd pochwy po porodzie jest uzależniony w dużej mierze od rodzaju urazu śródporodowego. Najczęściej występującym jest pęknięcie krocza.
W większości kobiet obserwuje się delikatne naderwanie krocza, ale uraz może być znacznie bardziej rozległy. Wyróżnia się 4 stopnie rozległości:
- I stopień oznacza pęknięcie pochwy i skóry krocza, ale bez naruszenia mięśni i powięzi;
- II stopień obejmuje dodatkowo uraz mięśni dna miednicy;
- III stopień to pęknięcie zwieracza zewnętrznego odbytu, jednakże bez uszkodzenia jego śluzówki;
- IV stopień określa się wtedy, gdy pęknięcie dotyczy także ściany odbytnicy.
Urazy II, III i IV stopnia oraz nacięcie krocza wymagają założenia szwów, które znikają samoistnie.
Reklama
Suchość pochwy po porodzie
Urazy śródporodowe wiążą się nie tylko ze zmianą wyglądu narządów rodnych kobiety. Mają także swoje negatywne konsekwencje zdrowotne, do których należy między innymi suchość pochwy po porodzie.
Stan ten jest spowodowany zazwyczaj hormonami, a konkretnie naturalnym spadkiem poziomu estrogenu oraz wzrostem prolaktyny. Co warto zaznaczyć, jeśli kobieta karmi piersią, stężenie tych hormonów w organizmie wolniej wraca do normy.
Poporodowa suchość pochwy często wiąże się z większą podatnością na infekcje miejsc intymnych oraz dyspareunią (bólem podczas stosunku).
Reklama
Czym jeszcze się różni pochwa przed i po porodzie?
Niezależnie od tego, czy poród będzie skutkować urazem czy nie, u każdej kobiety w czasie połogu występuje ból i obrzęk pochwy, powodujący problemy z siedzeniem oraz poruszaniem się. Ponadto pochwa w okresie połogu jest znacznie luźniejsza niż przed porodem, co jest nie tylko efektem przejścia dziecka przez kanał rodny, ale także ma związek ze stężeniem hormonów w organizmie.
Są to typowe dolegliwości poporodowe, które będą się zmniejszać z każdym dniem, a po upływie 6-8 tygodni powinny całkowicie ustąpić.
Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują lub wpływają negatywnie na jakość życia, należy zgłosić się do lekarza.
Niepokojące są szczególnie następujące objawy:
- nieprzyjemny zapach z pochwy i inne symptomy świadczące o zakażeniu rany, takie jak gorączka;
- ból podczas wypróżniania, utrudniający defekację;
- mimowolne oddawanie moczu lub kału;
- wyraźne obniżenie nastroju, które może świadczyć o depresji poporodowej.
Reklama
Czy pochwa po porodzie wraca do normy?
Wiele kobiet zastanawia się, czy pochwa po porodzie wraca do normy. W przypadku delikatnego naderwania pochwy i krocza, z całą pewnością tak. W przypadku bardziej rozległych urazów okołoporodowych trudno jednak mówić o powrocie do stanu sprzed ciąży.
Z całą pewnością odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych oraz wykonywanie ćwiczeń pomogą przyspieszyć regenerację krocza.
Po porodzie zalecane jest częste wietrzenie oraz przemywanie krocza wodą. W przypadku konieczności założenia szwów po porodzie, należy je przemywać płynem do dezynfekcji. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, to zalecane są przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla).
Osłabienie mięśni Kegla może bowiem skutkować nietrzymaniem moczu oraz wypadaniem narządów rodnych.
Zalecane są głównie ćwiczenia polegające wykonywaniu szybkich i silnych skurczów oraz na jak najdłuższym wytrzymywaniu skurczu. W celu wzmocnienia mięśni dna miednicy można także wykonywać ćwiczenia z użyciem kulek dopochwowych czy urządzeń elektrostymulacyjnych.
W tym aspekcie pomocne będą specjalistyczne sklepy erotyczne, które oferują produkty poprawiające i urozmaicające życie seksualne. Można w nich znaleźć zarówno środki farmakologiczne, jak i akcesoria erotyczne.