Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Podkład do cery dojrzałej mieszanej i suchej. Jak dobrać?

Podkład do cery dojrzałej powinien odpowiadać potrzebom takiej skóry, a zatem intensywnie nawilżać, regenerować, dostarczać substancji, które organizm traci wraz z wiekiem oraz liftingować. Jeśli dodatkowo cera dojrzała wyróżnia się suchością lub jest typem mieszanym powinno się postępować z nią odpowiednio dla danego rodzaju cery.
Dojrzała kobieta maluje się
źródło:123RF
Spis treści

Jak dobrać podkład do cery dojrzałej, mieszanej i suchej?

Zastanawiając się podkład do cery dojrzałej będzie najlepszy, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie który typ cery reprezentujemy: suchy, mieszany, tłusty, czy normalny. Na tej podstawie wybierzemy produkt, który będzie posiadał oczekiwane działanie. 

Podkład dla cery suchej, dojrzałej będzie intensywnie nawilżał i działał odżywczo chroniąc skórę przed ekspansją wolnych rodników. Z pewnością nie powinno w nim zabraknąć:

  • witamin (zwłaszcza E, C i A), 
  • naturalnych olejków (np. lnianego, z kiełków pszenicy, z nasion malin), 
  • wyciągów z roślin (np. z owoców takich jak morela, czy melon lub bratka polnego), 
  • mocznika, 
  • kwasu hialuronowego

Z kolei najlepszy podkład do cery dojrzałej, mieszanej to podkład inteligentny, który na okolice tłuste działa matując je i odkażając, a nawet lecząc, natomiast na sferę suchą oddziałuje w sposób nawilżający. 

Po ustaleniu rodzaju cery powinniśmy określić odcień skóry. Jeśli jest on zimny – powinno się wybierać podkłady w tonacji zimnej (np. w kolorze beżowym, różowawym, itd.), jeśli ciepły – w barwach złotych, żółtych i wpadających w brąz, czyli ciepłych. 

Dobry podkład do cery dojrzałej to taki, który będzie „drugą skórą”, czyli idealnie dopasowany do naturalnego koloru skóry twarzy. Od takiego podkładu oczekuje się właściwości liftingujących. Kolagen, mika, algi morskie, mikroelementy (takie jak krzem, czy magnez) to komponenty, które są mile widziane w tego typu kosmetykach dla cery dojrzałej. Odpowiednio dopasowany podkład do twarzy nie uwydatnia zmarszczek, przeciwnie – kryje je i im przeciwdziała.

Reklama

Jak pielęgnować cerę dojrzałą, mieszaną i suchą?

Pielęgnacja cery dojrzałej wymaga nieco więcej czasu. Na pewno nie można zapominać o regularnym oczyszczaniu skóry twarzy: rano i wieczorem. Dokładnie zmywamy z twarzy brud i makijaż przy użyciu dobranego do cery dojrzałej mleczka oczyszczającego skórę. Omijamy przy tym okolice oczu, które należy zmyć płynem do demakijażu (najlepiej z dodatkiem naturalnego oleju). 

Potem tonizujemy twarzdopasowanym do rodzaju cery preparatem tonizującym. Jeszcze w wilgotną po toniku twarz wmasowujemy krem o działaniu odżywczym i nawilżającym, innym na dzień i na noc. 

Cera dojrzała lubi rozpieszczanie, zatem stosownie do rodzaju cery powinniśmy jej fundować przynajmniej raz w tygodniu maseczki na twarz, regularnie aplikować sera do twarzy oraz kremy pod oczy. Dodatkowo zwłaszcza cera mieszana, dojrzała w strefie „T” powinna być systematycznie złuszczana przy zastosowaniu peelingów.

Reklama

Czym charakteryzuje się cera dojrzała?

Osiągnięcie 40-tego roku życia nie jest tożsame z automatycznym przejściem do kategorii „cera dojrzała”. Często po 40. roku życia procesy starzeniowe zaczynają przyspieszać, jednak to bardzo indywidualna kwestia. Niektóre panie będą mogły określać swoją cerę jako dojrzałą mając 50 lat, inne – już w wieku 38 lat.

Jak rozpoznać, że skóra twarzy potrzebuje innego typu ochrony, nastawionego na napinanie twarzy, nawilżanie jej, regenerację i dostarczanie jej odmładzających składników? Skóra dojrzała charakteryzuje się tym, że przybywa jej coraz więcej zmarszczek (pierwsze pojawiają się w okolicach oczu i ust, kolejne – w obrębie czoła i policzków), cera staje się obwisła, sucha, matowieje i szarzeje. Kąciki ust oraz oczu opadają, podobnie dzieje się z górną powieką. Na twarzy pojawiają się przebarwienia, owal twarzy przestaje być regularny. Jest to spowodowane utratą wody, elastyny i kolagenu przez organizm, co dzieje się naturalnie wraz z wiekiem. Jeśli dodatkowo jesteśmy posiadaczkami cery suchej, zmarszczki i inne objawy starzenia się skóry pojawią się szybciej niż np. u pań z cerą tłustą.

To wszystko powoduje, że należy inaczej niż dotychczas podejść do pielęgnacji oraz malowania twarzy. To czas na podkład do cery dojrzałej, nawilżające oraz odżywiające kremy, sera, emulsje i maseczki, a także inne kosmetyki kładące nacisk na właściwości liftingujące. 

Reklama

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Cera mieszana stanowi jeden z najtrudniejszych w pielęgnacji typów cery, ponieważ łączy w sobie dwa rodzaje skóry: tłustą i suchą. Tłusty obszar skóry dominuje w tzw. strefie „T” (czyli zazwyczaj na czole, nosie i jego okolicach oraz na brodzie), natomiast skóra sucha pojawia się najczęściej na policzkach, skroniach, a także w górnej części czoła. Tłusta skóra często usiana jest trądzikiem, wypryskami, zaskórnikami oraz rozszerzonymi porami. Na suchej części twarzy zaś nie rzadko pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienie oraz szorstkie, łuszczące się placki. 

Oznacza to, że taką cerę należy traktować dualistycznie i na obszary tłuste działać preparatami antybakteryjnymi, matującymi i nie zapychającymi porów, a na sferę suchą aplikować produkty nawilżające i delikatne. Nawilżenie skóry działa korzystnie na oba typy skóry. 

Jeszcze trudniejsza droga w kontekście pielęgnacji i nakładania make-up’u spotyka kobiety z cerą mieszaną, które osiągają wiek kiedy oznaki starzenia się skóry na dobre zagoszczą na twarzy. Ważne jest wówczas aby stosować kosmetyki dedykowane temu typowi cery. Jednym z nich jest np. podkład do cery dojrzałej, mieszanej oraz kosmetyki inteligentne. Kolejną istotną sprawą jest odpowiednie postępowanie z konkretnym obszarem skóry, w zależności czy jest on tłusty, czy suchy.

Reklama

Czym wyróżnia się cera sucha?

Cera sucha wyróżnia się brakiem odpowiedniego nawilżenia, za co odpowiada zachwianie gospodarki wodnej w ustroju. Skóra jest napięta, wyraźnie odczuwa się ciągnięcie naskórka. Taki rodzaj skóry ma skłonności do pojawiania się podrażnień, zaczerwienienia, prześwitywania naczynek, itp. Najczęściej za taki stan rzeczy odpowiadają geny. Jednak niejednokrotnie sami przyczyniamy się do pogłębiania problemu przez niewłaściwe odżywianie się, nadużywanie alkoholu, czy palenie papierosów. Niestety ten typ cery szybciej się starzeje. Taka skóra jest cieńsza, bardziej wiotka, wraz z wodą wyparowuje z niej napięcie i sprężystość. Zatem przedstawicielki cery suchej zazwyczaj szybciej zaczynają nazywać swoją skórę dojrzałą.

Na cerę suchą należy działać nawilżająco i odżywiająco. Na rynku aptecznym i drogeryjnym nie brakuje kosmetyków dedykowanych temu typowi skóry, które mają na celu efekt antystarzeniowy, regenerujący skórę oraz dostarczający jej substancji odmładzających i przeciwdziałających wysuszaniu się naskórka. Warto więc zainwestować w podkład do cery dojrzałej, suchej oraz inne preparaty makijażowe oraz pielęgnacyjne do tego typu skóry.

Czytaj również

Bibliografia

  • Kwiatkowska Barbara, Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku, Pascal, 2017, ISBN 9788376429458.
  • Społowicz Bożenia, Skin Coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, I, Wydawnictwo Otwarte, 2016, ISBN 20037697.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Różnokolorowe kosmyki włosów
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!