Podkład do cery trądzikowej
Jaki podkład do cery trądzikowej będzie zatem najodpowiedniejszy? Taki, który oprócz zatuszowania niedoskonałości skórnych będzie także oddziaływał na skórę leczniczo. Dobry podkład do cery trądzikowej można znaleźć zarówno w ofercie aptecznych marek, jak i w drogeriach.
Taki kosmetyk powinien zakryć wypryski, działać lekko matująco na skórę oraz mocno antybakteryjnie. Im bardziej naturalny podkład do cery trądzikowej znajdziemy, tym lepiej dla naszej skóry. Wystrzegajmy się zatem produktów z długą listą składników, przede wszystkim unikajmy preparatów z parabenami, sztucznymi barwnikami, alkoholem, SLS-ami, itd. Taki środek nie może zapychać porów, ani wysuszać skóry. Zasuszanie krost nie jest bowiem właściwą terapią. Przeciwnie, powoduje zaognienie problemu.
Kwestia czy podkład do cery trądzikowej ma być z apteki, czy z drogerii jest sprawą drugorzędną. Bardziej powinniśmy się skupić na indywidualnych preferencjach, składzie i przeznaczeniu produktu, niż na miejscu jego pochodzenia.
W tym jak dobrać podkład co cery trądzikowej może pomóc zarówno farmaceuta, jak i wyspecjalizowany sprzedawca w drogerii, czy obszerny opis na stronie internetowej.
Reklama
Czego nie wolno przy cerze trądzikowej?
Posiadając cerę trądzikową nie należy wyciskać pryszczy. W ten sposób możemy tylko nasilić stan zapalny wpychając łój w głąb skóry. Takim postępowaniem ryzykujemy pojawienie się blizn i przebarwień w tych miejscach. W ogóle powinniśmy jak najmniej dotykać twarzy, aby nie przenosić na nią zanieczyszczeń, które mamy na dłoniach i unikać namnażania bakterii bytujących na skórze.
Nie powinniśmy także przesuszać skóry. Zatem opalanie, czy to na słońcu, czy w solarium, nie jest dobrym pomysłem dla cery trądzikowej. Wysuszona przez słońce skóra początkowo może dać ładniejszy obraz jednak po niedługim czasie łój się zintensyfikuje, a bakterie wzmożą swoją aktywność, co nasila problem z trądzikiem.
Skóry nie powinno się też przesuszać źle dobranymi kosmetykami oraz środkami myjącymi. Dlatego mydła do mycia buzi są absolutnie niedopuszczalne. Nie wolno też traktować skóry twarzy pokrytej trądzikiem preparatami z alkoholem i innymi substancjami wysuszającymi.
Reklama
Jaka to cera trądzikowa?
Cera trądzikowa to cera trudna. Przysparza ona nie tylko problemów pielęgnacyjnych, ale też kosmetycznych i estetycznych. W każdym z wymienionych aspektów posiadaczka cery trądzikowej napotyka trudności. Nie oznacza to jednak, że niczego nie da się zrobić.
Szczęśliwie rynek drogeryjny i apteczny posiadają w swojej ofercie preparaty pielęgnacyjne oraz kosmetyki przeznaczone dla osób cierpiących na trądzik. Ważne żeby stosować preparaty dedykowane właśnie temu rodzajowi skóry, a nie jakiekolwiek produkty.
Z cerą trądzikową zmagają się przede wszystkim młode osoby, które wkraczają w okres dojrzewania, jednak sam trądzik nierzadko dotyka także osób, które ukończyły 20. rok życia, a nawet panie po 40-tce.
Jak rozpoznać u siebie cerę trądzikową? Skóra z trądzikiem jest naszpikowana krostkami, zmianami ropnymi, wypryskami i poszerzonymi porami, które nie mijają wraz z pojawieniem się menstruacji, a utrzymują się na okrągło przez co najmniej trzy miesiące. Pryszcze niejednokrotnie pozostawiają na twarzy blizny, mogą się też pojawiać na plecach i dekolcie.
Reklama
Co powoduje występowanie cery trądzikowej?
Trądzik to wyzwanie nie tylko dla medycyny ale także dla kosmetologii. Krosty, zaskórniki i pryszcze bardzo często pojawiają się w czasie dojrzewania, kiedy w młodym organizmie toczy się burza hormonalna. Ustrój produkuje zwiększoną ilość łoju, co prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych i do namnażania się bakterii na skórze.
Trądzik może się również pojawić po 40. roku życia u kobiet, które przechodzą menopauzę. W tym przypadku także dotyczy to zmian hormonalnych dziejących się w organizmie.
Trądzik może pojawić się oraz nasilić pod wpływem działania pewnych czynników. Jednym z nich jest dieta. Jeśli nasz jadłospis jest bogaty np. w wysoko przetworzoną żywność, w tym słodkie i słone przekąski oraz w potrawy o wysokim indeksie glikemicznym (takie jak m.in. białe pieczywo, jasny makaron, czy ryż), nasza cera będzie usiana irytującymi wypryskami.
Na cerę trądzikową wpływa również higiena. Jeśli nie dbamy o czystość rąk, którymi dotykamy twarzy oraz czystość przedmiotów, które przykładamy do buzi (takich jak np. telefon, poduszka, ręcznik, itp.), nie powinniśmy się dziwić, że wyskakują nam niechciane pryszcze.
Reklama
Jakie kosmetyki można stosować przy cerze trądzikowej?
Zarówno kosmetyki kolorowe do makijażu, a w tym podkład do cery trądzikowej, jak i środki służące do oczyszczania skóry twarzy powinny być przeznaczone do wymagającej cery z trądzikiem. Nie należy się tutaj zdawać na przypadek.
Bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest dokładne lecz delikatne oczyszczanie twarzy dobrym, nie przesuszającym płynem do demakijażu oraz żelem do mycia twarzy (albo płynem micelarnym). Kropkę nad „i” powinien tu postawić dobrany do cery trądzikowej tonik do twarzy. Po przemyciu nim buzi w jeszcze wilgotną skórę należy lekko wmasować krem antybakteryjny na noc lub krem nawilżający na dzień.
Nie należy zapominać o peelingu, który w przypadku cery trądzikowej powinien być jak najbardziej naturalny. Warto zapytać o taki produkt w aptece, czy poszukać na stronach internetowych. Można teżwykonać taki peeling z produktów, które znajdują się w kuchni, np. z kawy, a z jogurtu można zrobić sobie maseczkę.
Preparaty dla osób z cerą trądzikową nie powinny zawierać alkoholu, SLS-u oraz substancji przesadnie matujących skórę. Powinny natomiast mieć w składzie komponenty nawilżające, odkażające i odżywiające skórę.