Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Co stosować, aby złagodzić podrażnienie pochwy?

Podrażnienie pochwy wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Główną przyczyną jest mechaniczne uszkodzenie skóry lub nabłonka. W jaki sposób objawia się ten szczególny dyskomfort?
Pacjenta z problemem podrażnienia pochwy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Podrażnienie pochwy to przykra dolegliwość okolic intymnych. Przyczyny podrażnienia są bardzo różnorodne. Najwięcej tego typu przypadków powstaje na skutek uszkodzeń mechanicznych.
  • Suchość pochwy, czyli zbyt małe nawilżenie dotyczy sporej rzeszy kobiet. Niewielka ilość śluzu znacznie przyczynia się do podrażnień okolic intymnych. Jest to główną przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości w trakcie i po stosunku.
  • Wiele środków farmaceutycznych zwalcza problemy podrażnień pochwy. Łagodne zmiany można leczyć domowymi sposobami. Pozytywne działanie wykazują zioła, ale stosowane w nadmiarze mogą zaburzyć prawidłową florę bakteryjną pochwy.
SPRAWDŹ TEŻ: Pochwa po stosunku - co oznacza ból, pieczenie lub swędzenie?
Spis treści

Objawy podrażnienia pochwy

Podrażniona pochwa to częsty powód wizyt u ginekologa. Nie zawsze pojawia się na skutek choroby, ale w każdej sytuacji dokucza i przynosi dyskomfort. Przyczyn takiego stanu jest wiele.

Pochwa stanowi początek kobiecych dróg rodnych. Posiada elastyczne ściany, a jej nabłonek jest delikatny i wrażliwy. Z uwagi na swoją budowę jest bardziej podatna na uszkodzenia niż inne części ciała.

Podrażnienia i otarcia miejsc intymnych zasadniczo różnią się od infekcji intymnych. Głównymi przyczynami infekcji tej okolicy ciała są zakażenia grzybicze i bakteryjne. Powodem mechanicznego podrażnienia pochwy są złe nawyki i niewłaściwa higiena.

Oto kilka przykładów:

  • noszenie zbyt obcisłej bielizny, mało przewiewnej, wykonanej ze sztucznych materiałów,
  • mechaniczne uszkodzenia wrażliwej skóry pochwy podczas chodzenia, biegu czy jazdy na rowerze,
  • używanie silnie zapachowego papieru toaletowego,
  • stosowanie kosmetyków do pielęgnacji intymnej, zawierających szkodliwe substancje chemiczne,
  • zaburzenia równowagi flory bakteryjnej,
  • suchość, pojawiająca się po menopauzie, a także na skutek zaburzeń hormonalnych,
  • intensywna depilacja woskiem miejsc intymnych lub częste golenie,
  • alergia na produkty do higieny osobistej, płyny lub proszki do prania,
  • alergia na lateks, zawarty w prezerwatywach,
  • uczulenie na konkretny rodzaj podpasek lub tamponów.

Podrażnienie pochwy bardzo często objawia się w dość nieprzyjemny sposób. Dyskomfort w okolicach intymnych i nawet niewielkie rany sprzyjają przenikaniu do pochwy chorobotwórczych mikroorganizmów.

Do najczęściej występujących objawów podrażnienia tego miejsca intymnego należą:

  • nieprzerwany ból, szczególnie mocno odczuwalny w trakcie stosunku,
  • pieczenie pochwy,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk śluzówki,
  • swędzenie sromu i pochwy
  • krwawienie w miejscu uszkodzenia,
  • nadkażenie,
  • stan zapalny.

Reklama

Podrażnienie pochwy po stosunku

Otarcia pochwy podczas stosunku wywołują ból i stwarzają poczucie dużego dyskomfortu. Niekiedy pojawiają się tak często, iż kobieta traci uczucie przyjemności ze zbliżenia.

Co jest przyczyną podrażnienia pochwy w trakcie i po stosunku? Winowajcą jest zbyt mała ilość śluzu, produkowanego przez organizm kobiety. Nawilżenie dość znacznie ułatwia stosunek seksualny.

Brak wilgotności w trakcie zbliżenia to przypadłość nazywana „suchością pochwy”. Najczęściej dotyczy kobiet po menopauzie, ale może też spotkać młode kobiety. Brak odpowiedniego nawilżenia zwiększa ryzyko podrażnienia wejścia do pochwy.

W jaki sposób można zapobiegać podrażnieniom lub je minimalizować? Jednym ze sposobów są specjalistyczne preparaty nawilżające, stosowane przed stosunkiem. Dbałość o prawidłową wilgotność pochwy znacznie ułatwia zbliżenia i przeciwdziała otarciom.

Dobrym rozwiązaniem są także kremy lub żele, które przywracają naturalne pH pochwy, jednocześnie ją nawilżając. Nie wolno zapominać o higienie miejsc intymnych, a także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Czasem wystarczy także zmiana tabletek antykoncepcyjnych na takie, które zawierają większe stężenie hormonów.

Reklama

Podrażnienia pochwy w ciąży

Kobiety w ciąży narażone są dolegliwości ze strony narządów intymnych. Podrażniona pochwa w ciąży to skutek zmian hormonalnych w organizmie przyszłej mamy. Poziom pH pochwy ciężarnej kobiety ulega wahaniom i zmienia się z kwaśnego na zasadowy. Zmienia się także wilgotność i temperatura miejsc intymnych.

Inny odczyn pH sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Kobieta odczuwa pieczenie i ból pochwy, pojawia się także zaczerwienienie i świąd.  Żadnego z tych objawów nie wolno bagatelizować. Podrażnienia mogą doprowadzić do silnego stanu zapalnego pochwy w ciąży, a infekcje w tym miejscu są częstą przyczyną pęknięcia pęcherzyka płodowego.

Podrażnienia pochwy w ciąży mogą pojawiać się również na skutek noszenia zbyt obcisłej bielizny, niedopasowanej do nowych kształtów ciała. Dochodzi do otarcia skóry i zwiększenia wilgotności w okolicach krocza.

Niekorzystny wpływ ma także zmiana kosmetyków do pielęgnacji. Higiena osobista ma zawsze ogromne znaczenie, ale kobiety w ciąży często zbyt przesadnie o nią dbają, podmywając się przy użyciu środków z detergentami, które zaburzają florę bakteryjną. Warto w takim momencie zachować zdrowy rozsądek.

Reklama

Co na podrażnienia pochwy?

Otarcia i podrażnienia pochwy wymagają szczególnego postępowania. To delikatne miejsce intymne powinno być odpowiednio chronione. Pochwa jest ważnym narządem płciowym, dzięki któremu rodzą się dzieci, a także przeżywana jest przyjemność, płynąca z seksu.

Jakie środki farmaceutyczne pomagają zwalczać dolegliwości podrażnienia pochwy?

Oto najbardziej popularne:

  • krem na otarcia pochwy, który przyspiesza zabliźnianie ran, wspomaga odbudowę nabłonka i przywraca naturalny proces gojenia,
     
  • maść na otarcia pochwy, której zadaniem jest regeneracja, wygładzenie i zapewnienie odpowiedniej wilgotności pochwy. Produkty tego typu dość łatwo rozprowadzają się i zapobiegają przedostawaniu się czynników chorobotwórczych,
     
  • żel na podrażnienia pochwy, służący do pielęgnacji okolic intymnych. Lekka konsystencja żelu ułatwia szybkie wchłanianie produktu, nawilżanie i uelastycznianie skóry pochwy,
     
  • produkty w sprayu, które charakteryzuje kompleksowe i szerokie oddziaływanie na podrażnienia.

Reklama

Domowe sposoby na podrażnienia pochwy

Podrażnione okolice pochwy można także wspomagać bez używania środków farmaceutycznych. Skuteczne zastosowanie posiadają zioła, które łagodzą pieczenie, świąd pochwy i mają także działanie przeciwgrzybicze.

Pozytywne efekty przynosi stosowanie aloesu, szałwii, pokrzywy i nagietka lekarskiego. Popularne „nasiadówki” z użyciem któregokolwiek ze wspomnianych ziół łagodzą podrażnienie pochwy. Preparaty ziołowe należy zalać wrzątkiem i ostudzić do temperatury 36° C.

Taka nasiadówka powinna trwać od 10 do 20 minut. Zalecane są także ziołowe okłady na okolice intymne.

Domowym sposobem na podrażnienie pochwy są również ciepłe kąpiele z dodatkiem rumianku lub pokrzywy. Działają kojąco i łagodząco na wszelkie negatywne objawy. Pozytywne zastosowanie ma także soda oczyszczona, która obniża pH pochwy. Kąpiel z jej dodatkiem znacznie łagodzi podrażnienia. 

Czytaj również

Bibliografia

  • G. Jarząbek – Bielecka, M. Pawlaczyk, M. Pawlaczyk i inni „Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Medycyna Rodzinna 2018; 21(1A):29-36
  • K. Olek-Hrab, D. Jenerowicz i inni „Wybrane dermatozy sromu”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Ginekologia Polska 2013, 84, 959-965
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Mięśniaki macicy - objawy i leczenie. Kiedy konieczna jest operacja?
Mięśniaki macicy
Rak jajnika - objawy, rokowania, przerzuty
Rak jajnika
Wyciek z sutka - przy ucisku, podczas okresu, w czasie ciąży. Co może oznaczać?
Wyciek z brodawki
Podobne artykuły
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy - objawy i leczenie. Lista badań
Kobietę boli brzuch
Endometrioza - niewidzialna choroba kobiet. Czy jest wyleczalna i czy można zajść w ciążę?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Rak sromu – objawy i wygląd. Jak szybko się rozwija?
Rak sromu, czyli podstępna i słabo rozpoznawalna choroba. Jak wygląda leczenie?
Kobieta w bieliźnie trzyma tabliczkę w dłoniach
Polipy macicy: objawy. Czy są groźne? Czy polip macicy to nowotwór?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial