Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Podrażniona skóra głowy - które sposoby pomagają?

Podrażniona skóra głowy to problem, który może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Gdy podrażnieniu towarzyszy ból, swędzenie albo pieczenie nierzadko świadczy to o rozwoju stanu zapalnego albo nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Czasem przyczyna podrażnienia jest mniej skomplikowana - okazuje się, że za tą dolegliwością stoi niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy. Zobacz, co możesz zrobić, by pozbyć się podrażnienia skóry głowy.
Kobieta z podrażnieniami skóry głowy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Podrażniona skóra głowy to nie tylko nieestetyczne zmiany, ale przede wszystkim nieprzyjemne doznania związane ze swędzeniem, pieczeniem czy napięciem skóry.
  • Podrażnienie skóry głowy może wynikać z uszkodzeń mechanicznych, np. nadmiernego drapania, ale też być objawem choroby albo łupieżu.
  • Podrażniona skóra głowy wymaga szczególnej troski i pielęgnacji, a gdy to konieczne - specjalistycznej konsultacji u trychologa lub dermatologa.
Spis treści

Przyczyny podrażnionej skóry głowy

Skóra głowy jest wrażliwa na wszelkiego rodzaju bodźce i czynniki zewnętrzne. U niektórych osób ta podatność może być większa niż u innych - nierzadko ma to związek np. ze skłonnością do alergii albo atopii.

Czasem jednak przyczyna może być prozaiczna i związana ze stosowaniem nieodpowiedniego w stosunku do potrzeb skórnych szamponu i innych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry, które zawierają zbyt silne substancje myjące albo zapychające, np. parafinę albo silikony.

Wówczas wystarczy zmiana nawyków higienicznych, by pozbyć się dolegliwości.

Można postawić na szampon pozbawiony tego typu składników i poszukać bardziej naturalnych rozwiązań. Niestety, w wielu przypadkach problem jest bardziej skomplikowany i tego typu wyjście nie pomaga.

Co jeszcze stoi za podrażnioną skórą głowy? Czynniki zwiększające ryzyko powstania tego typu zmian na skórze to m.in.:

  • schorzenia o podłożu łojotokowym, np. atopowe zapalenie skóry głowy, nadpotliwość, łuszczyca;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nazbyt częsta koloryzacja włosów - podrażnienie skóry głowy po farbowaniu może mieć też związek z uczuleniem na składnik farby;
  • nadmierne rozjaśnianie włosów - podrażniona skóra głowy po rozjaśnianiu to efekt działania zbyt mocnych preparatów w stosunku do możliwości skóry;
  • nieprawidłowa praca gruczołów łojowych - problem o podłożu genetycznym;
  • poparzenie słoneczne;
  • grzybica;
  • podrażnienia mechaniczne związane z obecnością gnid i wszy lub tuż po leczeniu wszawicy - podrażniona skóra głowy po wszach może wynikać z pogryzienia przez te pasożyty i pojawienia się stanów zapalnych skóry;
  • golenie skóry głowy - podrażniona skóra głowy po goleniu to nierzadko konsekwencja tzw. golenia na sucho albo w sposób nadmiernie agresywny czy stępionymi narzędziami. Podrażnienie przybiera wówczas formę wysypki.

Nieodpowiednio zbilansowana dieta czy stosowanie używek także może zwiększyć ryzyko różnego rodzaju podrażnień skórnych, nie tylko na głowie.

Reklama

Objawy podrażnionej skóry głowy

Czym charakteryzuje się podrażnienie skóry głowy? Podstawowym symptomem wskazującym na ten problem jest swędzenie. Pozostałe objawy to m.in.:

  • zaczerwienienie,
  • suchość,
  • uczucie ściągnięcia,
  • krostki, wysypka,
  • pieczenie,
  • obrzęk,
  • bolesność.

Nierzadko podrażniona skóra głowy idzie w parze z łupieżem. Wówczas mamy dwie odrębne dolegliwości, powiązane ze sobą, z którymi należy się zmierzyć.

Sucha, czerwona podrażniona skóra głowy może być czynnikiem prowadzącym do szybszego przetłuszczania się włosów.

Być może dla niektórych brzmi to paradoksalnie, ale już wyjaśniamy skąd bierze się przetłuszczenie włosów. Nadmiernie przesuszona, swędząca i podrażniona skóra głowy zaczyna się bronić i tym samym wydzielać więcej sebum - w konsekwencji włosy przetłuszczają się szybciej.

Sucha i podrażniona skóra głowy to także większe ryzyko wypadania dużych ilości włosów. Choć samo zjawisko utraty włosów jest czymś naturalnym i dziennie tracimy ich sporo, to jednak w przypadku podrażnienia skóry wypadanie włosów staje się naprawdę problematyczne.

Podrażniona i swędząca skóra głowy to dolegliwość, nad którą można zapanować i trzeba to uczynić czym prędzej, stosując specjalne preparaty. Inaczej problem może się zaognić i prowadzić do silnych stanów zapalnych oraz bólu.

Reklama

Co stosować na podrażnioną skórę głowy?

Jak wyleczyć podrażnioną skórę głowy? Gdy zauważamy u siebie podrażnienie skóry głowy, zazwyczaj najpierw chcemy poradzić sobie samodzielnie. Zastanawiamy się, jaki stosować szampon na podrażnioną skórę głowy i co powinien zawierać w swoim składzie.

Dopiero, gdy tzw. domowe sposoby, np. szampon łagodzący podrażnienia skóry głowy, nie przynoszą efektów, wówczas udajemy się po pomoc do dermatologa lub trychologa.

Każdy z tych specjalistów ma swoje indywidualne metody na to, co stosować na podrażnioną skórę głowy. Zazwyczaj zleca szampon leczniczy na podrażnioną skórę głowy oraz wizytę kontrolną za jakiś czas, by ocenić efekty.

Często polecane przez takiego specjalistę środki są zbieżne z tym, co możemy zakupić we własnym zakresie.

Jeżeli problem nie jest bardzo poważny, warto na własną rękę lub w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty zastosować np. preparaty apteczne.

Czym myć podrażnioną skórę głowy? Jaki szampon sprawdzi się najlepiej? Szukajmy szamponów posiadających substancje o dwojakim działaniu.

Dlaczego? Z jednej strony niszczy grzyby oraz łupież, a z drugiej strony łagodzi podrażnienia skórne. Zastosowanie takiego szamponu może więc:

  • po pierwsze pomóc pozbyć się przyczyny swędzenia, np. zakażenia grzybiczego albo łupieżu;
  • po drugie - zniwelować samą dolegliwość.

Dobierając szampon zwróć również uwagę na to, by w składzie zawierał substancje nawilżające, korzystnie wpływające na włosy i skórę głowy, np. witaminy A i E.

Reklama

Podrażniona skóra głowy u dzieci. Co robić?

Problem podrażnienia skóry głowy to nie tylko domena dorosłych, ale też dzieci. Szczególnie narażone są te najmłodsze pociechy, z uwagi na delikatną skórę. Podrażniona skóra głowy u niemowlaka może być przyczyną:

  • niepokoju,
  • trudności z zasypianiem,
  • płaczliwości,
  • marudzenia.

Z kolei starsze dziecko może skarżyć się na odczuwane dolegliwości i nadmiernie drapać skórę, co jeszcze dodatkowo pogłębia stany zapalne.

Co robić z podrażnioną skórą głowy u dziecka? Przede wszystkim warto znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, np. wykonując badania hormonalne albo pod kątem różnych chorób.

Ponadto, dobrze jest zastosować szampon łagodzący podrażnienia przeznaczony dla grupy wiekowej, w której znajduje się Twoje dziecko. Sprawdźmy, czy np. szampon dla dorosłych domowników może być stosowany w przypadku dzieci. Jeżeli producent na to pozwoli, można zastosować odpowiednią ilość preparatu na włosy i skórę głowy pociechy. W ostateczności należy udać się do lekarza.

Reklama

Domowe sposoby na podrażnioną skórę głowy

Zanim sięgniemy po preparaty apteczne szukamy domowych sposobów na podrażnioną skórę głowy. Niektórzy posiłkują się takimi metodami jak:

  • wcierka,
  • zioła,
  • olejowanie skóry głowy - substancje nawilżające wnikają tu w głąb skóry, sprawiając, że staje się wyraźnie nawilżona. Olejowanie pozytywnie wpływa nie tylko na powierzchnię skóry, ale również poprawia kondycję włosów, które stają się bardziej nawilżone, a ich łuski mocniej domknięte, przez co odporniejsze na działanie zmiennych temperatur,
  • peeling do skóry głowy - ma na celu usunięcie martwego naskórka, który może blokować mieszki włosowe i prowadzić do stanów zapalnych, a w konsekwencji do swędzenia.

Jednocześnie, aby mieć pewność, że wybrane domowe sposoby przyniosą rezultat, należy przede wszystkim odkryć przyczynę dolegliwości. Być może stoi za nią niewłaściwa dieta albo choroba.

Domowe metody mają tę wadę, że zwalczają objawy, ale zwykle nie oddziałują na przyczynę, czyli np. stosując domową wcierkę do skóry głowy łagodzimy problem, ale nie eliminujemy go całkowicie, bo przyczyna nadal nie została uchwycona.

Z kolei, gdy decydujemy się na olejowanie skóry głowy, to ją nawilżamy, ale za jakiś czas suchość i podrażnienie mogą powrócić.

Zamiast więc stawiać na domowe rozwiązania, które nierzadko mają wątpliwą sławę, lepiej postawić na preparaty, które zawierają składniki działające na przyczynę problemu.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Bednarek, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego - choroby skóry głowy, Kosmetologia estetyczna, 2019, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/06/ke2019.3-7.pdf, [data dostępu: 07.02.2024].
  • A. Buczek, D. Wcisło-Dziadecka i inni, Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Postępy Nauk Medycznych, 2018; XXXI(1A): 49-54, http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2018/07/pnm_2018_01A_049-054.pdf, [data dostępu: 07.02.2024].
  • M. Czarnecka-Operacz, Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny, Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 2: 49-56.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Włosy i skóra głowy
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Kobieta z łupieżem na wizycie u specjalisty
Podrażniona skóra głowy - które sposoby pomagają?
Kobieta z podrażnieniami skóry głowy
Czym jest łojotok oraz jak go zlikwidować?
Łojotok skóry głowy
Podobne artykuły
Mężczyzna pokazuje krosty na głowie
Krosty na głowie - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Przyczyny i leczenie
Kobieta odczuwa ból skóry głowy
Ból skóry głowy – skąd się bierze. Jak łagodzić objawy?
Łupież skórny o łagodnym przebiegu
Łupież różowy Giberta - przyczyny i domowe sposoby. Czy można się nim zarazić?
Mężczyzna z łupieżem białym
Łupież biały – jakie ma przyczyny oraz jak można go leczyć?
Kobieta drapiąca się w głowę z powodu łuszczącej się skóry
Łuszcząca się skóra głowy - jakie sposoby pomagają?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!