Do czego służy poduszka ciążowa?
Poduszka ciążowa w żaden sposób nie przypomina tradycyjnej. Przyszłe mamy mogą wybierać wśród produktów o fantazyjnych kształtach i imponujących rozmiarach.
Zostały one zaprojektowane tak, by zapewnić maksymalne podparcie dla ciała i odciążenie jego newralgicznych struktur, czyli kręgosłupa, mięśni, narządów wewnętrznych, czy naczyń krwionośnych.
Czy warto decydować się na specjalną poduszkę ciążową, czy jest to jedynie niepotrzebny wydatek? Należy pamiętać, że w tym szczególnym okresie życia wiele kobiet uskarża się na męczące bóle kręgosłupa i kończyn.
Jest to efektem przyrostu masy oraz przesunięcia środka ciężkości ciała ku przodowi, co skutkuje zmianą postawy i zwiększeniem lordozy kręgosłupa (wygięcia) na odcinku lędźwiowym.
Dochodzi wówczas do tzw. przodopochylenia miednicy a następnie licznych napięć oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawów, mięśni i powięzi.
Dane epidemiologiczne wskazują, że bóle okolicy lędźwiowo-miedniczej występują u 45-56 procent kobiet, z reguły pojawiając się około 12-18 tygodnia ciąży i zwiększając częstotliwość między tygodniem 24 a 30 (M. Majchrzycki i inni).
Oprócz tego w ciąży ujawniają się także problemy z kręgosłupem, na wysokości odcinka piersiowego i szyjnego. Zjawiskiem częstym są bolesne obrzęki i żylaki kończyn, a także dolegliwości związane z uciskiem rozrastającej się macicy na sąsiadujące z nią narządy, mięśnie, naczynia i nerwy.
Wszystko to jest przyczyną daleko idącego dyskomfortu i nierzadko staje się powodem wyczerpującej bezsenności.
Rozwiązaniem, które pomaga minimalizować doświadczane uciążliwości, jest właśnie poduszka do spania w ciąży, dla wielu ciężarnych stanowiąca prawdziwe wybawienie.
Reklama
Rodzaje poduszek ciążowych
Istnieją bardzo różne poduszki do spania w ciąży, a grupa tych produktów jest niejednorodna. Tym co je łączy, jest ponadstandardowy rozmiar i nietypowy kształt. Wszystkie one służą bowiem podparciu nie tylko głowy, ale też tułowia i kończyn.
Dlatego mają przynajmniej 120 centymetrów, dzięki czemu mogą być układane wzdłuż ciała, przynajmniej do kolan. Poszczególne typy różnią się wyraźnie geometrią. Wyróżnić można takie rodzaje poduszek ciążowych, jak:
- Wałek – prosta, podłużna poducha, do której można się przytulić leżąc na boku. Przypomina literę I. W nieco zakrzywionej wersji nazywana jest bananem.
- Rogal, rożek - duża poduszka wygięta w łuk o zróżnicowanym profilu, kształtem może przypominać mniej lub bardziej zagiętą literę C, ewentualnie J, a w skrajnej postaci jej zawinięty kraniec zbliża się formą do cyfry 9.
- Poduchy z jednym prostym załamaniem, zbliżone kształtem do litery L lub cyfry 7.
- Wielofunkcyjna poduszka ciążowa w kształcie litery U, umożliwiająca wygodne układanie się na obu bokach i na plecach.
Niezależnie od kształtu, wypełnieniem poduszki ciążowej zazwyczaj jest granulat tudzież włókna silikonowe. Zapewnia to wygodę i elastyczność, a jednocześnie stanowi rozwiązanie antyalergiczne. Tego typu materiał nie uczula, w odróżnieniu na przykład od naturalnego puchu, czy pierza.
Reklama
Poduszka ciążowa C
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest poduszka ciążowa C, która uchodzi za klasykę gatunku.
Jest ona niezwykle wygodna do spania na wybranym boku (najczęściej na lewym, gdyż taka właśnie pozycja jest zaleca dla ciężarnych ze względu na najmniejszy ucisk na narządy wewnętrzne oraz optymalne ukrwienie łożyska).
Silnie zagięty kształt umożliwia położenie na podwyższeniu głowy, ramienia oraz ugiętej w kolanie nogi. Jednocześnie, w zależności od konfiguracji, do poduszki można przylgnąć brzuchem lub pozwolić się nią opleść od tyłu, gwarantując stabilne podparcie dla kręgosłupa.
Zbliżona kształtem do C jest poduszka ciążowa typu J. Jak łatwo się domyślić, jest ona mniej rozbudowana, posiadając zakrzywienie jedynie z jednej strony.
Można ją użytkować na dwa sposoby, zapewniając podwyższenie dla głowy lub układając się w odwrotną stronę – dla kolan.
Reklama
Rogal do spania w ciąży
Poduszki typu C określa się często potocznym mianem rogali ciążowych. W istocie jednak chodzi o jedno i to samo rozwiązanie, czyli poduchę wygiętą w bardzo silny łuk, z końcówkami skierowanymi ku sobie. Innym określeniem bliskoznacznym jest rożek.
Rogal do spania w ciąży jest bardzo praktyczny i chwalony przez wiele przyszłych mam. Jeśli wskazywane są jakiekolwiek wady tego rozwiązania, to najczęściej mowa jest o braku stabilnego podparcia dla całej sylwetki jednocześnie z przodu i z tyłu.
Stąd też inne, alternatywne rozwiązania, które lepiej zaspokajają tę potrzebę.
Reklama
Poduszka ciążowa U czy V?
Wiele kobiet wybiera poduszkę ciążową U. Jest ona bardzo uniwersalna. Niezależnie od tego, na którym boku ciężarna leży, poducha stabilizuje ciało od przodu i od tyłu.
Daje to nie tylko doskonałe podparcie, ale też umożliwia odwrócenie się bez przekręcania poduszki. Co więcej, można też na niej wygodnie ułożyć się na plecach, pozostając symetrycznie otulonym przez oba boki.
Bardzo podobnym rozwiązaniem jest poduszka ciążowa V, która w porównaniu z U ma ostrzej zakończony wierzchołek. Jej funkcje i walory pozostają jednak zbliżone.
Czy poduszka ciążowa w kształcie litery U lub V ma jakieś wady? Niekiedy wskazuje się, że tak ścisłe otulenie może być nieco klaustrofobiczne dla osób cierpiących na lęki związane z ograniczeniem przestrzeni. Niewątpliwie też rozwiązanie to krępuje ruchy i utrudnia wstawanie, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Do tego należy pamiętać, że poduszka typu U może powodować nadmierne przegrzewanie ciała w upalne dni.
Reklama
Poduszka ciążowa 7 i 9
Oprócz wyżej wymienionych, na rynku dostępne są też produkty kształtem przypominające cyfry. Poduszka ciążowa 7, jak sama nazwa wskazuje, przypomina kształtem siódemkę.
Jest to mocno uproszczona wersja J, gdzie wierzchołek zamiast zaoblenia, zagięty jest pod ostrym kątem. Dzięki temu, w zależności od ułożenia, możliwe jest wyniesienie na przykład głowy, ramion i kolan, ale bez podparcia z tyłu.
Produktem o podobnej konstrukcji jest poducha typu L. Różni się praktycznie jedynie kątem wygięcia zakończenia.
Innym rozwiązaniem jest poduszka ciążowa 9. Jest to de facto rozbudowana wersja C. W tym przypadku jeden z krańców rogala jest tak silnie zagięty, że tworzy niemal okrąg. W zależności od ułożenia, można na nim wesprzeć głowę lub kolano.
Reklama
Jaki kształt poduszki ciążowej wybrać?
Który z kształtów jest optymalny i jaka poduszka do spania w ciąży jest najlepsza? Czym się kierować przy wyborze? Przede wszystkim własną wygodą i potrzebami.
Nie ma w tej materii zaleceń medycznych. Niewątpliwie warto wziąć pod uwagę wspomniane wyżej zalety i wady każdego rozwiązania, takie jak choćby rodzaj i stopień zapewnianej stabilizacji.
Za najbardziej uniwersalny i najlepiej podpierający ciało uchodzi typ U, który umożliwia wygodne spadnie na lewym i prawym boku oraz na plecach. Aczkolwiek, tak jak zostało powiedziane wyżej, rozwiązanie to może krępować ruchy i powodować dyskomfort termiczny latem.
Należy pamiętać, że poduszki ciążowe posiadają różne rozmiary. Niektóre z nich mają długość 120 cm, inne 140 czy 160. Z oczywistych względów dla kobiet wysokich polecane są te większe.
Poduszka ciążowa i do karmienia
Produkty tego typu przydają się także po porodzie i są cenione przez młode mamy przystawiające dziecko do piersi. Za najbardziej uniwersalną poduszkę ciążową do karmienia uchodzi typ U.
Możliwe jest bowiem wygodne ułożenie się na boku i ulokowanie dziecka na podwyższeniu, które stanowi jeden z boków. Buzia malucha znajduje wówczas na wprost brodawki. Po karmieniu zaś można wygodnie położyć się na plecach, bezpiecznie przytulając niemowlę do piersi.
Poduszką ciążową i do karmienia może być też jeden z modeli przypominających literę C, a nawet w kształcie J, L lub 7. Także wtedy dziecko może zostać ułożone na podwyższeniu, jednak brak drugiego pełnego ramienia oznacza mniejszą stabilizację dla pleców.
Poduszka ciążowa ortopedyczna
Częste jest zapytanie o poduszki ciążowe ortopedyczne. W istocie mianem tym potocznie określa się wszystkie wyżej wymienione produkty do spania dla ciężarnych.
Są one bowiem zaprojektowane w taki sposób, by skutecznie wspierać układ szkieletowo-mięśniowy.
Oprócz specjalnie wyprofilowanego kształtu, który pozwala zminimalizować wolne przestrzenie między ciałem a podłożem, posiadają one też syntetyczne, elastyczne wypełnienie typowe dla produktów ortopedycznych.
Jaka poduszka ciążowa jest najlepsza?
Wybierając najlepszą poduszkę ciążową, można posiłkować się opiniami użytkowniczek na internetowych forach, tudzież dostępnymi w sieci rankingami. Należy jednak pamiętać, że tego typu zestawienia mogą nie być wolne od działań marketingowych producentów i dystrybutorów.
Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady bezpośrednio u specjalisty – ginekologa, ortopedy lub fizjoterapeuty. Niewątpliwie wyboru nie ułatwia brak specjalistycznych rekomendacji opartych na badaniach i opisanych w literaturze naukowej.
Dostępne pozycje w zdecydowanej większości mają charakter co najwyżej popularno-naukowy lub poradnikowy, a nierzadko czysto sprzedażowy.
Stojąc przed dylematem, jaką poduszkę ciążową wybrać, warto zwrócić uwagę na wypełnienie. Większość produktów posiada w środku granulat, kulki lub włókna silikonowe.
Materiał ten nie ma właściwości alergizujących, dlatego jest w pełni bezpieczny dla osób wykazujących predyspozycje do niepożądanych reakcji układu odpornościowego na czynniki uczulające.
Jeśli natomiast chodzi o warstwę wierzchnią, zdecydowanie lepiej, by była to naturalna i przewiewna bawełna, niż włókna syntetyczne. Poszewka powinna też być zdejmowana, tak by można ją było bezproblemowo wyprać.
Jak spać z poduszką ciążową?
Aby poduszka ciążowa mogła w pełni spełniać swoje funkcje optymalnym ułożeniem ciała jest pozycja na boku, z podkurczonym kolanem ułożonym na podwyższeniu lub dwoma kolanami obejmującymi poduchę.
Jest to szczególnie wskazane w trzecim trymestrze ciąży, gdy zdecydowanie nie powinno się już spać na brzuchu, a nie jest też szczególnie zalecany wypoczynek na plecach.
Mając do wyboru pozycję na boku lewym bądź prawym, lepiej jest wybrać tę pierwszą. W takiej konfiguracji macica nie uciska wątroby, kręgosłupa, czy żyły głównej dolnej. Układ krążenia pozostaje wydolny, łożysko jest dobrze ukrwione.
Minimalizowane jest zatem ryzyko niedotlenienia dziecka. Dodatkowo rozdzielenie nóg poduszką zapobiega powstawaniu zakrzepów, żylaków i obrzęków. Korzystnie też wpływa to na mięśnie dolnych partii tułowia.
Uzyskane w ten sposób zmniejszenie napięcia skóry brzucha hamuje również proces powstawania rozstępów.
Zalecenia te można wdrażać w życie stosując każdy z opisanych typów poduszki ciążowej – C (rogal), J, U, 7, 9. Różnice między poszczególnymi rodzajami będą dotyczyć podparcia pleców i ramion.
W razie wątpliwości o to, jak używać poduszkę ciążową, można zapytać swojego ginekologa lub ortopedę bądź fizjoterapeutę, którzy zalecą najbardziej adekwatne ułożenie do snu.
Od kiedy poduszka do spania w ciąży?
Od kiedy poduszka do spania w ciąży jest potrzebna? Nie ma sztywno wytyczonych ram, w przybliżeniu przyjmuje się, że granicą jest początek trzeciego trymestru, gdy brzuch przyjmuje okazałe rozmiary, stanowiąc duże obciążenie dla kręgosłupa i utrudniając znalezienie wygodnej pozycji do snu oraz powodując inne komplikacje.
Jest to zbieżne z przytoczonymi na wstępie danymi wskazującymi, iż nasilenie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa następuje w 24-30 tygodniu ciąży. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować poduszki ciążowe do spania już wcześniej.
Dla wielu kobiet okazują się one bardzo wygodne same w sobie. Tym bardziej, że problemy z kręgosłupem są jedną z powszechnych chorób cywilizacyjnych, a doświadczany ból nie musi być związany z rozwojem ciąży, lecz ogólnym stanem układu szkieletowo-mięśniowego.
Podobnie nie ma ostro zarysowanych wytycznych w kwestii tego, jak długo znajduje poduszka ciążowa zastosowanie po porodzie. Niewątpliwie może ona jednak być rekwizytem wygodnym dla matki i dziecka w całym okresie karmienia.
Gdzie kupić poduszkę ciążową i ile kosztuje?
Gdzie kupić poduszkę ciążową? Produkty tego typu stanowią na polskim rynku novum. Jeszcze kilka lat temu były rzadko spotykane i trudno dostępne.
Dziś można je nabyć przede wszystkim w sklepach oferujących:
- akcesoria dla ciężarnych, mam i dzieci;
- asortyment do spania (kołdry, poduszki, materace);
- wyroby medyczne i ortopedyczne.
Ceny poduszek ciążowych różnią się w zależności od wielkości, modelu, jakości wykonania, renomy producenta, polityki cenowej dystrybutora etc.
Należy się liczyć z wydatkiem rzędu 70-200 złotych, rzadziej pojawiają się oferty tańsze lub droższe. Są to więc koszty zbliżone do tych, które wiążą się z zakupem bardziej klasycznych poduszek ortopedycznych do spania, czy zwykłych poduszek puchowych.
Jak uszyć poduszkę ciążową?
Poduchę można też oczywiście wykonać samodzielnie. Jak uszyć poduszkę ciążową? Niezbędne do tego celu jest posiadanie odpowiednich umiejętności i maszyny do szycia.
Potrzebny jest też wykrój, który osoby posiadające doświadczenie mogą przygotować samodzielnie (należy przy tym mieć dokładną wiedzę, jakie wymiary i kształt ma mieć poduszka).
Łatwiejszym wyjściem jest skorzystanie z gotowców udostępnianych niekiedy przez inne użytkowniczki w Internecie.
Niezbędny jest oczywiście materiał - około 2 metrów bieżących tkaniny lub dzianiny na samą poduchę oraz podobna skala na zdejmowaną poszewkę.
Kupić trzeba też wypełnienie. Mogą nim być kulki silikonowe używane w profesjonalnych wyrobach. Do tego potrzebny będzie zamek błyskawiczny do poszwy.
Biorąc pod uwagę nakłady pracy i poświęcony czas, a także koszty zakupu materiałów, inwestycja taka w praktyce może być mało opłacalna i celowa.
Tym bardziej, że ceny poduszek w sklepach nie są wygórowane. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że produkty uchodzące za ortopedyczne lub quasi-ortopedyczne są projektowane przez specjalistów z uwzględnieniem różnego typu czynników anatomicznych i zdrowotnych.