Reklama
Właściwości pomarańczy. Czy są zdrowe?
Pomarańcza to źródło witaminy C, błonnika i potasu, od wieków ceniona w Europie - trafiły tu już w X wieku. Dziś Hiszpania przoduje w ich produkcji na kontynencie, a światowymi liderami są Brazylia i Chiny, łącznie zbierając miliony ton tych owoców rocznie.
Pomarańcze składają się w około 85-90% z wody, co sprawia, że są jednym z najbardziej orzeźwiających owoców. Ponadto białe błonki, które otaczają owoc to nic innego jak błonnik, który jest korzystny dla zdrowia jelit, dlatego nie warto całkowicie się ich pozbywać podczas obierania. Oprócz tego w pomarańczy znajdują się takie witaminy i składniki mineralne jak np.:
- potas,
- fosfor,
- foliany,
- magnez,
- witamina C.
Znajdują się w nich też związki o właściwościach antyoksydacyjnych. Są to:
- antocyjany,
- olejki eteryczne,
- kwasy fenolowe,
- karotenoidy np. likopen,
- flawonole np. kwercetyna,
- flawonoidy np. hesperydyna, naringenina.
Czy pomarańcze są zdrowe? Oczywiście, że tak. Wysoka zawartość błonnika, witamin, składników mineralnych i antyoksydantów sprawia, że uchodzą za jedne z bardziej prozdrowotnych i zalecanych przez dietetyków owoców. Oto ich właściwości:
- wspierają zdrowie serca, obniżając poziom cholesterolu LDL,
- obecny w nich błonnik poprawia perystaltykę jelit i zwiększa sytość,
- zmniejszają stany zapalne organizmu dzięki wysokiej zawartości flawonoidów,
- antyoksydanty zwalczają wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniem,
- zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy i pomagają obniżyć poziom cukru we krwi,
- chronią przed niektórymi typami nowotworów m.in. płuc, układu pokarmowego i głowy.
Reklama
Pomarańcze a odchudzanie
Osoby będące na diecie odchudzającej często zastanawiają się, czy pomarańcze tuczą, ponieważ w sieci można spotkać się z informacją, że zawierają dużo cukru. Ile więc kalorii mają pomarańcze i czy rzeczywiście mogą wpłynąć na masę ciała?
Okazuje się, że zawierają one stosunkowo niewiele kalorii w porównaniu do innych owoców - w 100 g, czyli w połowie pomarańczy, znajduje się jedynie ok. 50 kcal.
Ze względu na niską kaloryczność warto jeść je, będąc na diecie odchudzającej, bez obawy o przyrost dodatkowych kilogramów. Ponadto mają one wysoki indeks sytości, co oznacza, że skutecznie tłumią głód i zmniejszają chęć na podjadanie.
Reklama
Pomarańcze a cukrzyca
W diecie osób z cukrzycą warto ograniczyć spożycie cukrów, szczególnie pochodzących ze słodyczy, białego pieczywa, ryżu, makaronów i niektórych owoców. Wobec tego, czy cukrzyk może jeść pomarańcze i czy te owoce podnoszą cukier? Świeże pomarańcze mają niski indeks glikemiczny (IG) wynoszący 45. Oznacza to, że owoce te nie przyczyniają się do znacznego wzrostu poziomu glukozy we krwi i są uznawane za bezpieczne i polecane przy cukrzycy owoce.
Wiadomo już, że pomarańcze dla cukrzyka mogą być zdrowym wyborem. A co z sokiem? Sok z pomarańczy również jest dozwolony, ponieważ, podobnie jak same owoce, ma niski IG wynoszący 50. Ważne jest jednak, aby sok pochodził ze świeżo wyciśniętych owoców. Należy unikać gotowych soków dostępnych w sklepach, które często zawierają dodane cukry.
Reklama
Uczulenie na pomarańcze
Wśród owoców, które najczęściej powodują uczulenie, dominują cytrusy m.in. grejpfruty, cytryny i pomarańcze. Alergia na pomarańcze może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych, choć zdecydowanie częściej pojawia się u najmłodszych. Symptomy alergii mogą pojawić się już po kilku chwilach od zjedzenia pomarańczy lub wypicia soku - czasem wystarczy nawet niewielka ich ilość. W niektórych sytuacjach może wystąpić także wstrząs anafilaktyczny.
Objawy kontaktowe uczulenia na pomarańcze:
- pokrzywka,
- obrzęki warg i języka,
- świąd i zaczerwienienie skóry,
- mrowienie w okolicy jamy ustnej.
Objawy uczulenia na pomarańcze po spożyciu alergenu:
- wymioty,
- kichanie,
- zaparcia,
- biegunka,
- nieżyt nosa,
- wodnisty katar.
Uczulenie na pomarańcze może występować także u osób, które mają alergie np. na pyłki brzozy czy brzoskwinie. To zjawisko nazywamy alergią krzyżową. Występuje, gdy układ odpornościowy reaguje na białka różnych alergenów, które mają podobną strukturę chemiczną.
Reklama
Czy można jeść pomarańcze w ciąży?
Pomarańcze zawierają wiele składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia matki i dziecka. Jednak podczas ich spożywania należy zachować ostrożność. Jedzenie pomarańczy w ciąży wiąże się z potencjalnym ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej. Wobec tego, jeśli kobieta ma wątpliwości, czy może je spożywać, powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem.
Kobieta w ciąży, która ma ochotę na pomarańcze, powinna też pamiętać, że mogą one wywoływać zgagę, dlatego lepiej jej jeść w niewielkich ilościach lub łączyć z innymi naturalnymi składnikami np. jogurtem naturalnym czy migdałami.
Czy można jeść pomarańcze, karmiąc piersią? Tak, jeśli kobieta nie jest na nie uczulona. Wówczas nie ma potrzeby rezygnować z ich spożycia. Jeśli obawa przed alergią u dziecka skłania matkę do unikania pomarańczy, warto wiedzieć, że takie działanie nie zapewni pełnej ochrony przed rozwojem alergii u malucha.
Reklama
Rodzaje pomarańczy
Wśród dostępnych na rynku pomarańczy należy wyróżnić:
- Pomarańczę słodką (chińską) - nazywana też pomarańczą deserową. Bogata w witaminę C, błonnik i flawonoidy. Występuje w kilku odmianach m.in. Valencia, soczysta i o słodko-kwaśnym smaku czy Navel, nadająca się jako przekąska ze względu na intensywną słodycz. Do tego gatunku należy także czerwona pomarańcza. Jest słodsza niż tradycyjne odmiany, z lekką kwaskowatością i subtelnymi nutami jagodowymi.
- Pomarańczę bergamotę - ma żółtawo-zieloną skórkę i gorzki smak. Wykorzystywana do produkcji olejków eterycznych.
- Pomarańczę gorzką (kwaśną) - zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, A oraz żelazo, magnez, fosfor i błonnik. Niepolecana do jedzenia na surowo. Sprawdzi się do przygotowania dżemów i konfitur.
Reklama
Jak jeść pomarańcze? Przepisy
Najwięcej wartości odżywczych dostarczają świeże i surowe pomarańcze, które można potraktować jako przekąskę lub dodatek do owsianki czy sałatki. Oprócz tego sprawdzą się też jako składnik deserów, soków, syropów czy sosów do mięs.
Pomarańcze można też suszyć. W takiej formie można ją dodać np. do rozgrzewającej herbaty. Jak więc wysuszyć pomarańcze? Najlepiej zrobić to w piekarniku. Umyte i pokrojone w plasterki pomarańcze należy ułożyć na blasze i włożyć do rozgrzanego na ok. 90°C piekarnika. Co ok. pół godziny należy je przewracać. Suszone pomarańcze należy następnie przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Karmelizowane pomarańcze
Składniki:
- 4 duże pomarańcze,
- 100 g cukru,
- 30 g masła,
- 2 łyżki wody,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- sok z ½ cytryny.
Przygotowanie:
- Obrać pomarańcze, usunąć błonki i pokroić w plastry.
- Na patelni skarmelizować cukier.
- Dodać masło, cynamon, sok z cytryny i wodę, a następnie wymieszać.
- Dodać pomarańcze i smażyć przez 2-3 minuty, delikatnie mieszając.
Pomarańcze w syropie
Składniki:
- 4 pomarańcze,
- 2 łyżki miodu,
- 200 ml wody,
- sok z ½ cytryny,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 5 goździków.
Przygotowanie:
- Obrać pomarańcze, usuwając skórkę i białe błonki, a następnie pokroić w plastry.
- W rondlu zagotować wodę, dodać miód, sok z cytryny, cynamon i goździki. Gotować 2-3 minuty.
- Dodać plastry pomarańczy do syropu i podgrzewać na małym ogniu przez 5 minut.
- Gotowy syrop przelać do słoiczka. Przechowywać w lodówce.