Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Pomiar stanu ketozy - czym go dokonać i jak odczytać wyniki?

Ketoza otwiera drzwi do szeregu korzyści zdrowotnych. Jeśli chcesz sprawdzić, czy została przez ciebie osiągnięta lub czy jest bezpieczna dla twojego zdrowia, nie musisz wykonywać specjalistycznych badań. Z powodzeniem wykonasz je w warunkach domowych, dzięki czemu zyskasz stały dostęp do wiedzy o swoim stanie. Chcesz poznać metody i znaleźć odpowiedni sposób dla siebie? Czytaj dalej, by dowiedzieć się wszystkiego, co warto wiedzieć.
Urządzenie do pomiaru stanu ketozy
źródło: pixabay.com
Spis treści

Dlaczego warto mierzyć ketony?

Pomiar ciał ketonowych to skuteczny sposób, który pozwala sprawdzić efektywność stosowanej diety ketogennej oraz zoptymalizować ją. Poznaj główne powody, dla których warto go przeprowadzać:

  • Weryfikacja twojego stanu metabolicznego - oznaczenie ilości ciał ketonowych jest ważne szczególnie na samym początku, ponieważ pozwala określić osiągnięcie stanu ketozy.
  • Lepsze dostosowanie diety - każdy organizm jest inny, a to, co sprawdza się u innych, niekoniecznie może być odpowiednie dla ciebie. Dzięki pomiarom możesz dostosować dietę do swoich indywidualnych potrzeb.
  • Maksymalizacja efektów - dzięki utrzymywaniu optymalnego poziomu ciał ketonowych twoja dieta przyniesie ci najlepsze korzyści zdrowotne.
  • Zapobieganie kwasicy ketonowej - zbyt duża ilość ketonów może być niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z cukrzycą typu 1. Dzięki ich monitorowaniu nie dopuścisz do jej powstania.
  • Motywacja - przyda się szczególnie wtedy, gdy pojawi się ochota na większą ilość węglowodanów, a ty zaczniesz się zastanawiać nad sensem diety ketogenicznej. Obserwacja postępów umocni cię w twoim działaniu.

Reklama

Metody pomiaru ketonów

Ciała ketonowe najlepiej zacząć sprawdzać po ok. dwóch tygodniach stosowania diety ketogenicznej. W tym czasie organizm przyzwyczaja się do nowego modelu żywieniowego. By móc kontrolować postępy swojej diety, warto to robić codziennie lub po prostu w miarę regularnie, najlepiej o tej samej porze. Pozwoli to na dokładne określenie twojego stanu i umożliwi bieżące wprowadzanie zmian w jadłospisie, które przyniosą lepsze efekty, pozwalające osiągnąć twój cel dietetyczny. Ilość ketonów możesz sprawdzić na trzy sposoby - badając mocz, krew oraz oddech.

Badanie krwi

Poziom ciał ketonowych we krwi sprawdzisz za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest ketometr. Potrafi on badać także poziom glukozy, dzięki czemu kompleksowo zadbasz o swoje zdrowie. Wracając jednak do pomiaru ciał ketonowych - ketometrem możesz zbadać ilość beta-hydroksymaślanu (BHB) w próbce swojej krwi. Będzie ci potrzebny do tego odpowiedni pasek, który należy umieścić w urządzeniu. Następnie należy nakłuć palec i nanieść na niego krew. Po chwili na wyświetlaczu zobaczysz wynik. Taki pomiar najlepiej wykonywać wieczorem po ostatnim posiłku, ponieważ u większości osób ilość ciał ketonowych o tej porze dnia jest największa.

Ta metoda oferuje najbardziej wiarygodne wyniki, jest niezwykle dokładna i szybka. Jej wadą, poza nieprzyjemną koniecznością nakłucia, może być także cena. Zaawansowane urządzenie, jakim jest ketometr oraz dostosowane do niego paski testowe wiążą się z większym wydatkiem niż w przypadku pozostałych badań.

Badanie moczu

Pomiar ciał ketonowych w moczu można przeprowadzić za pomocą odpowiednich pasków testowych. Dostępne są np. tutaj: https://beketo.pl/keto-testy-paskowe/ W tym celu należy rano, najlepiej od razu po przebudzeniu, zebrać mocz w pojemniczku, a następnie zanurzyć w nim końcówkę paska. Poczekaj przez określony na opakowaniu czas i porównaj kolor z dołączoną skalą.

Jest to metoda stosunkowo prosta i tania. Nie wymaga posiadania drogiego, specjalistycznego sprzętu, a wykorzystywane do niej paski są szeroko dostępne i niewiele kosztują. Do jej wad zaliczyć można przede wszystkim mniejszą dokładność pomiaru poziomu ciał ketonowych, ponieważ może nie przedstawiać ich bieżącego stanu. Taka sytuacja może wystąpić u osób, które już od dłuższego czasu stosują dietę ketogeniczną. Twój stan nawodnienia także potrafi wpływać na błędną ocenę ketonów.

Norma ciał ketonowych we krwi

Stan ketozy jest istotą stosowania diety ketogenicznej. Dzięki regularnym pomiarom dowiesz się, czy został on przez ciebie osiągnięty lub czy nadal go utrzymujesz. W ten sposób zapobiegniesz także wystąpieniu stanu niebezpiecznego dla zdrowia, jakim jest kwasica ketonowa. Optymalny poziom, który przynosi korzyści dla organizmu to 1,5-3,0 mmol/l.

Biorąc pod uwagę poziom ciał ketonowych, można wyróżnić:

  • Stan lekkiej ketozy - 0,5-1,5 mmol/l
  • Stan umiarkowanej ketozy - 1,5-3,0 mmol/l
  • Stan głębokiej ketozy - od 3,0 mmol/l

Badanie oddechu

Jak jeszcze mierzyć poziom ketonów? Można sprawdzić poziom acetonu w wydychanym powietrzu. W tym celu będzie ci potrzebny specjalny analizator, który zbada jego skład chemiczny wraz z zawartością acetonu. Im wyższy będzie jego wynik, tym lepiej.

To badanie może również dawać zafałszowane wyniki, a jego wiarygodność jest dyskusyjna. Samo urządzenie jest dość drogie, ale można je wielokrotnie używać i nie wymaga zakupu pasków testowych.

Reklama

Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo bilansujesz swoją dietę ketogeniczną i czerpiesz z niej maksymalne korzyści, pomiar ciał ketonowych jest niezbędnym narzędziem. Wśród opisanych metod z pewnością znajdziesz odpowiednią dla siebie. Pamiętaj, by utrzymywać optymalny poziom stanu ketozy, który nie tylko pomoże ci zrealizować cele dietetyczne, ale przede wszystkim zapewni zdrowie i bezpieczeństwo.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.  

Podmiotem odpowiedzialnym za dystrubucje prowadzącym reklamę jest: BEKETO SP. Z O.O.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!