Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Popularne choroby układu oddechowego

Układ oddechowy składa się z górnych i dolnych dróg oddechowych. Górne to gardło i jama nosowa, a dolne – krtań, tchawica, oskrzela i płuca. Wszystkie te elementy ulegają schorzeniom, w tym także przewlekłym. Oto bardzo popularne choroby układu oddechowego, które warto znać!
Mężczyzna w średnim wieku z grymasem bólu na twarzy, spowodowanym chorobą układu oddechowego piję herbatę.
źródło: materiały partnera
Spis treści

Zapalenie krtani - czym jest? Przyczyny

Ostre nieżytowe zapalenie krtani to bardzo częsta przypadłość u osób w różnym wieku. Choroba objawia się przede wszystkim pieczeniem gardła i bólem w jego okolicach. Stan zapalny może obejmować nawet jamę nosową. Dodatkowo u pacjentów występują:

  • kaszel;
  • chrypka;
  • podwyższona temperatura.

Przyczynę tego schorzenia stanowią różnego rodzaju wirusy, np. grypy czy adenowirusy. Czasami u chorych dochodzi do obrzęku. Niezależnie od nasilenia objawów zaleca się wizytę u lekarza, który przepisze leki. Zdarza się, że przy okazji zapalenia krtani dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, a wtedy konieczny staje się antybiotyk. Specjalista dobierze odpowiednią formę leczenia.

Reklama

Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie

Zapalenie krtani to nie wszystko. Inną chorobą  układu oddechowego jest zapalenie oskrzeli. Tę chorobę również wywołują  przede wszystkim wirusy, dlatego leczy się ją objawowo. Symptom chorych oskrzeli to przede wszystkim kaszel, który może być suchy lub mokry.

Ze względu na charakterystykę zapalenia oskrzeli wyróżnia się trzy typy schorzenia:

  • ostre - trwa krócej niż trzy tygodnie, powstaje w wyniku zakażenia wirusowego;
  • podostre - może towarzyszyć pacjentowi od trzech do ośmiu tygodni, a jedną z potencjalnych przyczyn stanowi nadreaktywności oskrzeli;
  • przewlekłe - utrzymuje się dłużej niż osiem tygodni, a za występowanie najczęściej odpowiada długotrwałe palenie tytoniu.

W celu prawidłowej diagnozy zapalenia oskrzeli należy wykluczyć u pacjenta zapalenie płuc, które może dawać podobne objawy. Lekarz wykonuje badanie osłuchowe, które pozwala zaobserwować także świsty w klatce piersiowej pacjenta. Kaszel to objaw wielu chorób, ponieważ stanowi naturalny odruch organizmu mający na celu oczyszczenie dróg oddechowych.

Reklama

Grypowe zapalenie płuc - co to?

Kolejne popularne schorzenie to grypowe zapalenie płuc. Powstaje ono wskutek infekcji wirusami grypy typu A lub B. Objawia się takimi dolegliwościami jak kaszel, nieżyt nosa czy podwyższona temperatura ciała. Do tego nierzadko pojawiają się bóle mięśni i ogólne osłabienie organizmu. Zdarzają się także przypadki, w których występuje nawet krwioplucie.

Do grypowego zapalenia płuc dochodzi wskutek rozwijającej się grypy i jej nasilających się objawów. To choroba wymagająca bezwarunkowej wizyty u lekarza, ponieważ może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia. Specjalista dobiera odpowiednie leki o działaniu niwelującym symptomy. Czasami konieczne staje się podłączenie pacjenta do tlenu, by usprawnić oddychanie.

Walka z zapaleniem płuc może trwać nawet kilka tygodni. Szczególnie narażone na trudny przebieg schorzenia są osoby w podeszłym wieku, z osłabioną odpornością lub chorobami przewlekłymi. Warto zastanowić się nad corocznymi szczepieniami przeciwko grypie, które chronią przed rozwojem zarówno grypy, jak i grypowego zapalenia płuc.

Reklama

Astma oskrzelowa - choroba przewlekła

Należy wspomnieć także o częstej chorobie przewlekłej, która dotyka układ oddechowy pacjentów w różnym wieku, a szczególnie dzieci i osób poniżej czterdziestki. W znacznej większości przypadków pierwsze symptomy schorzenia występują już w pierwszych pięciu latach życia.

Objawy astmy oskrzelowej to duszności, uporczywy kaszel czy bóle w klatce piersiowej. Chorobę mogą powodować czynniki genetyczne i środowiskowe. Jednym z badań diagnostycznych w celu zdiagnozowania schorzenia jest pomiar stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym z oskrzeli.

Astma oskrzelowa charakteryzuje się intensywnymi napadami objawów, a także okresami wycofania choroby. Należy stosować się do zaleceń lekarza, by zawsze móc szybko zainterweniować w momencie nasilenia symptomów.

Istnieje wiele popularnych chorób układu oddechowego, a zapalenie krtani to zdecydowanie jedno z najpowszechniejszych. Warto pamiętać o regularnej profilaktyce i zdrowym trybie życia, które pozwalają uniknąć dużej części schorzeń.

Bibliografia

  • Zintegrowana Platforma Edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, Układ oddechowy i jego funkcje, https://zpe.gov.pl/a/uklad-oddechowy-i-jego-funkcje/DpduCQG5g, [dostęp: 25.07.2024].
  • Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre nieżytowe zapalenie krtani, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-krtani/179702,ostre-niezytowe-zapalenie-krtani, [dostęp: 25.07.2024].
  • Mejza F., Zapalenie oskrzeli: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli-przyczyny-objawy-i-leczenie, [dostęp: 25.07.2024].
  • Witkiewicz I., Grypowe zapalenie płuc, https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/148680,grypowe-zapalenie-pluc, [dostęp: 25.07.2024].
  • Książkiewicz A., Kwilosz E., Fornal R., Dworzańska E., Astma oskrzelowa - zasady rozpoznawania i leczenia choroby u pacjentów dorosłych i małych dzieci w oparciu o najnowsze wytyczne, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=206775, [dostęp: 25.07.2024].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby układu oddechowego
Rozstrzenie oskrzeli - objawy, rokowania, rehabilitacja
Pacjent z rozstrzeniem oskrzeli
Przewlekłe zapalenie oskrzeli - przyczyny i objawy. Jak leczyć?
Osoba cierpiąca na przewlekłe zapalenie oskrzeli
Włóknienie płuc - jakie są przyczyny i objawy tej choroby? W jaki sposób ją zdiagnozować i leczyć?
Płuca ze zwłóknieniem
Podobne artykuły
Kobieta cierpi na niedodmę płuc
Niedodma płuc - objawy, RTG i rokowania. Jak wygląda leczenie?
Pacjent z obrzękiem płuc
Co wywołuje obrzęk płuc? Przyczyny, objawy i rokowania
O zapaleniu płuc - wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim
Rentgen płuc po zachłystowym zapaleniu płuc
Zachłystowe zapalenie płuc - po jakim czasie od zachłyśnięcia i jak się objawia?
Pacjenta z podejrzeniem śródmiąższowego zapalenia płuc u lekarza
Śródmiąższowe zapalenie płuc - jak się objawia u dzieci i dorosłych?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!