Reklama
Jak działa system TouchCare?
TouchCare to system CGM (z ang. continuous glucose monitoring) służący do stałego kontrolowania glikemii. W XXI wieku, czyli w czasie, kiedy cukrzyca jako pierwsza choroba niezakaźna została określona WHO mianem epidemii, zapotrzebowanie na automatyczne i bezinwazyjne mierzenie cukru znacząco wzrosło.
Jeszcze niedawno jedyną metodą na wykonywanie pomiarów w warunkach domowych było korzystanie z glukometru. TouchCare umożliwia pomiar cukru bez konieczności każdorazowego nakłuwania, co dwie minuty i przez całą dobę. Jak to działa? System składa się z trzech elementów:
- sensora umieszczanego na skórze,
- transmitera podłączanego do sensora,
- darmowej aplikacji w telefonie, odbierającej informacje o wynikach pomiarów.
Nowoczesne metody na pomiary cukru można stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Glikemia monitorowana jest dzięki nim całodobowo, również w czasie snu. Sensor zakładany na skórę bada stężenie glukozy w płynie śródtkankowym, a podłączony do niego transmiter natychmiast przesyła wszystkie informacje do aplikacji, którą trzeba zainstalować na swoim smartfonie. Aplikacja nie tylko zapisuje wyniki, ale pomaga je interpretować i analizować tendencje dobowe, a - co najważniejsze - także alarmuje pacjenta o wzrostach i spadkach poziomu glukozy, które w skrajnych przypadkach mogą zagrażać jego życiu.
Nowoczesne urządzenia dla cukrzyków zwalniają ich z obowiązku ciągłego myślenia o stanie zdrowia. Mierzenie cukru bez kłucia i używania jakichkolwiek dodatkowych sprzętów dla diabetyków odbywa się w trakcie codziennych aktywności, bez ich przerywania czy utrudniania.
Jak zacząć korzystać z systemu TouchCare?
Mierzenie poziomu cukru przy pomocy omawianej metody nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, jest łatwe i intuicyjne, a TouchCare to system przeznaczony do użytku dla pacjentów od 2 do 75 roku życia.
Aby rozpocząć ciągły pomiar glikemii, należy zakupić sensor oraz transmiter, a w telefonie zainstalować darmową aplikację Medtrum EasySense. Sensora można używać stale do 14 dni, a następnie należy wymienić go na nowy. Transmiter z kolei może być nawet zakupem na lata, ponieważ używa się go dopóki jest w pełni sprawny. Posiada gwarancję roku użytkowania, dlatego zawsze warto zachować dowód zakupu.
Systemy CGM nie są całkowicie refundowane przez NFZ, jednak niektórzy pacjenci mogą skorzystać z 70-procentowego dofinansowania. Są to osoby z rozpoznanymi chorobami:
- cukrzycą typu 1 lub 3 wymagająca intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii,
- wrodzonym hiperinsulinizmem,
- glikogenozą.
Przygodę z TouchCare najlepiej zacząć od ściągnięcia aplikacji, ponieważ wymaga ona wprowadzenia kilku indywidualnych danych w celu późniejszego analizowania wyników. Jej właściwe ustawienie ułatwia korzystanie z systemu i zwiększa komfort używania.
Pierwsze kroki z aplikacją Medtrum EasySense
Zasady pomiaru glikemii z systemem TouchCare są na tyle jasne, że mogą z niego korzystać osoby w różnym wieku, niekoniecznie biegłe w obsługiwaniu nowoczesnych technologii. Aplikację EasySense pobiera się w sklepie Google Play lub AppStore.
Aby w pełni korzystać z powiadomień oraz wszystkich jej funkcji należy:
- włączyć funkcję Bluetooth,
- wyłączyć tryb cichy lub „nie przeszkadzać”,
- umożliwić aplikacji dostęp do lokalizacji,
- ustawić poziom głośności w telefonie tak, by alarmy i powiadomienia były dobrze słyszane,
- włączyć powiadomienia dla aplikacji EasySense,
- umożliwić aplikacji korzystanie z danych mobilnych, sieci wlan, aparatu oraz zdjęć w telefonie,
- otworzyć aplikację i umożliwić jej działanie w tle (należy uruchamiać ją po każdym ponownym włączeniu telefonu).
Aby zacząć korzystać z EasySense, należy zarejestrować konto. Po pierwsze trzeba wybrać kraj, klikając ikonkę mapy w prawym górnym rogu ekranu, a następnie podać swój adres mailowy. Zostanie na niego wysłany kod weryfikacyjny, który należy wprowadzić w kolejnym kroku. Pod kodem należy wpisać imię i nazwisko oraz nowe hasło, a następnie - zaakceptować warunki korzystania z aplikacji. Po zalogowaniu wystarczy połączyć aplikację z transmiterem, by móc odczytywać wyniki pomiarów.
Jak poprawnie zamontować system CGM TouchCare na skórze?
Aby rozpocząć pomiar glikemii bez konieczności każdorazowego kłucia ciała, na skórze należy umieścić sensor. Jak to zrobić poprawnie? Przede wszystkim trzeba wybrać miejsce jego założenia, w którym pod skórą znajduje się wystarczająca ilość tkanki tłuszczowej. Najlepiej założyć sensor na ramieniu lub brzuchu, a u dzieci ewentualnie na pośladku. U dorosłych pacjentów ważne jest, by dostęp do sensora był swobodny. Na ramię zakłada się go pionowo, natomiast na brzuchu lub pośladku - poziomo.
Sensora nie zakłada się w miejscach:
- nadmiernie owłosionych,
- umięśnionych,
- pokrytych tatuażami,
- z bliznami.
Przed przystąpieniem do zakładania urządzenia należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a miejsce, w którym chce się umieścić sensor odkazić, przecierając wacikiem lub gazą nasączoną alkoholem. Należy poczekać, aż skóra będzie słucha. To zwiększa przyczepność plastra i pomaga uniknąć infekcji.
Urządzenie należy wyjąć z opakowania, odklejając papier ochronny, a następnie oderwać od niego plastikowe zabezpieczenie. Z podstawy sensora zdejmuje się taśmy ochronne, a następnie przyciska ją do odkażonego miejsca na skórze i przytrzymuje około 10 sekund dla zwiększenia przyczepności. Na koniec trzeba energicznie wcisnąć przycisk aplikatora. Po usłyszeniu kliknięcia, aplikator należy delikatnie zdjąć.
Do przyczepionego urządzenia należy podłączyć transmiter, ustawiając go równolegle do sensora i zatrzaskując na nim, zaczynając od dłuższego boku. Jeśli zielona dioda zamiga trzykrotnie, a następnie 6 razy w ciągu minuty oznacza, że nastąpiła prawidłowa autodiagnostyka urządzenia.
Ostatnim krokiem jest naklejenie wokół urządzenia plastra ochronnego i usunięcie z niego niebieskiej folii. Pozostałą na skórze przezroczystą warstwę plastra należy docisnąć palcami w celu uszczelnienia, a wówczas system do pomiaru glikemii jest gotowy do użycia.
Jak aktywować system CGM TouchCare?
Aby rozpocząć automatyczne mierzenie poziomu cukru, wystarczy już tylko aktywować system. Aby to zrobić, na ekranie telefonu, w otwartej aplikacji EasySense, należy wybrać opcję „dodaj transmiter”, a następnie zeskanować kod QR umieszczony na tylnej ścianie urządzenia lub opakowaniu.
Istnieje też możliwość ręcznego wpisania kodu. Po potwierdzeniu wykrytego numeru seryjnego transmitera, zostanie on sparowany z aplikacją. Kolejne kroki to założenie na skórę CGM wraz z transmiterem i wybranie w aplikacji opcji „uruchom sensor”. Aby sfinalizować uruchamianie urządzenia, trzeba wpisać ręcznie jego kod lub zeskanować kod QR z opakowania.
Po potwierdzeniu kodu rozpocznie się rozgrzewanie sensora, które w przypadku TouchCare trwa jedynie 30 minut. Dla ułatwienia korzystanie z aplikacji i dostępu do niej, jej widget warto ustawić na ekranie głównym telefonu.
Reklama
Podsumowanie: łatwy start z TouchCare
Zarówno zakładanie urządzenia na skórę, jak i aktywacja całego systemu TouchCare są czynnościami prostymi, a z czasem stają się automatyczne i intuicyjne. Co ważne - połączenie transmitera jest jednorazowe.
Sama aplikacja jest bardzo czytelna. W jej centralnej części widać zawsze wynik ostatniego pomiaru, czyli aktualny poziom cukru w płynie śródtkankowym.
Pomiar glikemii bez konieczności każdorazowe nakłuwania odbywa się przy pomocy systemu aż 720 razy na dobę, czyli raz na dwie minuty. Oprócz ostatniego wyniku, w aplikacji można też zobaczyć poprzednie wyniki, a także wykresy pokazujące tendencję wahań cukru w ciągu doby oraz to, jaki procent wyników mieści się w zakresie docelowym, jaki jest poniżej czy powyżej tego zakresu oraz jaki stanowi hipoglikemię.
Te funkcje pomagają monitorować zaburzenia glikemiczne i są pomocne w leczeniu choroby. Dzięki alarmom nagłego wzrostu lub spadku poziomu cukru można także zapobiegać ich pogłębieniu i uniknąć groźnych stanów, takich jak śpiączka cukrzycowa.