Co oznacza poród po terminie?
Większość kobiet rodzi dzieci po terminie. To niegroźne zjawisko, ale wymaga kontroli ze strony lekarzy. Jak obliczyć termin porodu? Ciąża powinna trwać 40 tygodni od daty ostatniej miesiączki.
Nie jest możliwe ustalenie bardzo dokładnej i precyzyjnej daty porodu, ale można skorzystać z kalkulatorów porodu, które po wprowadzeniu odpowiednich danych wyliczają prawdopodobny czas narodzin.
Jedną z metod jest Reguła Naegelego, która sprawdza się w przypadkach regularnych cyklów miesiączkowych (średnio co 28 dni). Za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Obliczenia dokonywane są na podstawie następującego wzoru:
- pierwszy dzień ostatniej miesiączki +7 dni-3 miesiące + 1 rok
Termin może także ustalić lekarz na podstawie badania, w trakcie którego mierzy długość pęcherzyka ciążowego i dziecka.
Poród po terminie dotyczy ciąży po 42 tygodniu. Taka ciąża jest traktowana przez lekarzy jako przenoszona. Poród o czasie następuje pomiędzy 38 a 42 tygodniem, ale zawsze jest to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników, jak cykl menstruacyjny kobiety, wiek czy stan zdrowia.
Rodzenie po terminie zdarza się dość często, ale kobieta musi być zawsze w takich sytuacjach w stałym kontakcie ze swoim lekarzem.
Reklama
Ile dni po terminie wywołuje się poród?
Wywoływanie porodu po terminie następuje po 42 tygodniu ciąży, pod warunkiem dobrego stanu zdrowia dziecka i prawidłowego rozwarcia szyjki macicy.
Z reguły lekarze czekają maksymalnie do 10 – 14 dni po terminie, obserwując i monitorując matkę z dzieckiem. W tym czasie podejmowane są próby w celu pobudzenia naturalnego porodu. Jeśli nie przynoszą rezultatów dochodzi do indukcji, czyli wywołania porodu.
W sytuacjach przekroczenia 42 tygodnia ciąży i niepokojącego stanu dziecka każda przyszła mama zgłasza się do szpitala. W tym czasie wymaga już stałej obserwacji medycznej i profesjonalnej opieki.
To lekarze decydują, kiedy wywołują poród po terminie i w jakiej formie. Do głównych metody indukcji porodu, czyli wywołania porodu po terminie należy
- podanie oksytocyny,
- zastosowanie żelu z prostaglandyną,
- przebicie pęcherza płodowego, masaż szyjki macicy,
- odklejenie dolnej części pęcherza płodowego.
Ostatecznym rozwiązaniem w sytuacjach przekroczenia terminu porodu jest cesarskie cięcie.
Reklama
Czym grozi ciąża przenoszona?
Ciąża przenoszona i ciąża po terminie to dwa różne pojęcia, które są dość często mylone. Ciąża przeterminowana to taka, która charakteryzuje się tylko przekroczeniem właściwego czasu.
Ciąża przenoszona najczęściej łączy się z niewydolnością łożyska, które już od początku ciąży dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Jest także źródłem tlenu dla płodu. Po 42 tygodniu ciąży funkcje łożyska ulegają osłabieniu.
Dla dziecka skutki przenoszonej ciąży są bardzo poważne, a przede wszystkim może dojść do:
- niedotlenienia płodu,
- niedożywienia dziecka,
- wad rozwojowych,
- przedostania się wody płodowej ze smółką do płuc dziecka (zespół aspiracji smółki),
- sytuacji śmierci okołoporodowej noworodka.
Przenoszenie ciąży zagraża nie tylko dziecku, ale również matce. Zdecydowanie zwiększa się ryzyko krwotoku poporodowego, przerwania krocza, zapalenia błon płodowych i wystąpienia endometriozy oraz większe prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia.
Po 40 tygodniu ciąży kobieta powinna być już w ścisłym kontakcie z lekarzem, a w niektórych przypadkach trafia już do szpitala, aby zapobiec powikłaniom.
Czas, w jakim konkretna ciąża może być przenoszona zależy od diagnozy lekarza i oceny stanu zdrowia. Każda, nawet najdłużej przenoszona ciąża jest dokładnie monitorowana, a w sytuacji pozytywnych wyników oczekuje się na poród samoistny.
Jeśli badania wykazują nawet najmniejsze nieprawidłowości personel medyczny rozważa zakończenie ciąży.
Reklama
Przyczyny porodu po terminie
Brak oznak akcji porodowej już po terminie porodu zawsze wzbudza obawy i niepokój.
Przyczyn takiego stanu jest bardzo dużo, ale najczęściej występujące to:
- niedojrzałość dziecka do życia poza ciałem matki,
- brak reakcji macicy, wskazujących na początek akcji porodowej, potocznie określany jako brak skurczy po terminie porodu,
- nieprawidłowości w pracy układu nerwowego ciężarnej kobiety,
- zaburzenia neurologiczne,
- błędnie obliczona data porodu,
- strach kobiety przed porodem, który potrafi skutecznie wstrzymać akcję skurczowa macicy,
- choroby rodzącej, jak cukrzyca ciążowa, wysokie ciśnienie krwi czy cholestaza ciążowa,
- niewydolność łożyska.
Opóźnienie terminu porodu to sprawa indywidualna. Dokładne wskazanie daty porodu nie jest proste. Często termin ten opóźnia się z przyczyn naturalnych, ale najczęstszym powodem są kwestie chorobowe. To główne wskazanie do stałego monitorowania kobiety i dziecka po 42 tygodniu ciąży.
Reklama
Ile dni po terminie do szpitala?
W przypadku ciąży rozwijającej się prawidłowo lekarz przed zbliżającym się terminem narodzin ustala plan działania i moment hospitalizacji. Wyznaczony termin porodu nie jest datą bezwzględną i w tym dniu nie trzeba jechać do szpitala, jeśli nie pojawiły się oznaki akcji porodowej.
Każda kobieta w ciąży musi pamiętać, iż zasadą bezwzględną jest zawsze ścisły kontakt z lekarzem. Kiedy jechać do szpitala po terminie porodu?
Oto najczęstszy schemat działania:
- 4 dni po terminie to jeszcze za wcześnie, a ciężarna nie musi jechać do szpitala, jeśli czuje się dobrze i odczuwa zmiany w położeniu dziecka. Lekarze zalecają przyszłym mamom obserwacje ruchów dziecka, a przede wszystkim czy nie stają się coraz słabsze,
- 7 dni po terminie kobieta powinna być zbadana z jednoczesnym przeprowadzeniem badania USG i KTG, zgodnie z określonymi standardami opieki okołoporodowej. Jeśli wyniki są prawidłowe można jeszcze na moment pozostać w domu,
- 10 dni po terminie to czas kolejnej kontroli i lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. Z reguły już w tym okresie jest wypisywane skierowanie do szpitala. Jeśli stan dziecka i matki nie budzi obaw to z wywołaniem porodu czeka się do 42 tygodnia, dając szansę naturalnej akcji porodowej.
Personel medyczny podejmuje decyzję o ewentualnym przyspieszeniu porodu, jeśli zachodzą wskazania medyczne. Odpowiedź na pytanie, ile po terminie do szpitala jest sprawą indywidualną, ale zalecenia opieki okołoporodowej traktują 10-14 dni jako termin graniczny.
Reklama
Jak przyspieszyć poród po terminie?
Po 42 tygodniu ciąży lekarz może skierować ciężarną kobietę na oddział patologii ciąży. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej każda rodząca ma prawo do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z porodem.
Medycyna rozróżnia wiele metod przyspieszenia porodu. Łożysko ciężarnej kobiety po 42 tygodniu przestaje już prawidłowo funkcjonować i konieczne wprowadzenie odpowiedniego postępowania medycznego.
Jak naturalnie przyspieszyć poród? Do tych sposobów zaliczane są spacery po oddziale, chodzenie po schodach czy delikatne robienie przysiadów, trzymając się łóżka. Lekarze niekiedy zalecają ciepły prysznic, stymulację brodawek wspomagającą wydzielanie oksytocyny czy akupresurę, czyli uciskanie odpowiednich punktów na ciele kobiety.
Jak wywołać poród po terminie? Indukcja porodu następuje poprzez
- podanie oksytocyny, czyli hormonu, który wywołuje skurcze macicy,
- balonikowanie przy użyciu specjalnego balonika, nazywanego cewnikiem Foleya. To niewielkie urządzenie, które ma stymulować szyjkę macicy do rozwarcia. Warunkiem niezbędnym przy tej metodzie jest co najmniej jednocentymetrowe rozwarcie,
- użycie żelu z prostaglandynami, który podawany jest bezpośrednio do kanału szyjki macicy.
- masaż szyjki macicy.
Lekarz ocenia, które sposoby na poród po terminie są najbezpieczniejsze w danym przypadku i jednocześnie najbardziej skuteczne. Poród powinien być zainicjowany we właściwym czasie, przy stałej kontroli tętna płodu, zmian macicy i rozwarcia.