Reklama
Na czym polega post Daniela?
Modelowy post Daniela trwa 40 dni, można go jednak stosować także krócej przez 7 lub 14 dni. Ten rodzaj głodówki opiera się na posiłkach bazujących na warzywach i owocach oraz wypijaniu odpowiedniej ilości wody.
Post Daniela jest bardziej restrykcyjnym odpowiednikiem diety dr Dąbrowskiej, bazującym na surówkach, zupach i sokach. Z uwagi na niskokaloryczne produkty w diecie, dostarcza mało kalorii, a jednocześnie jest sycący. Pozwala to na redukcję kilogramów, ale przede wszystkim utratę wody.
Post Daniela według autora ma za zadanie oczyścić organizm. Jednak przeprowadzanie detoksów nie jest niezbędne. Organizm każdego dnia pozbywa się toksyn i metabolitów wykorzystując do tego wątrobę, nerki czy płuca więc nie ma konieczności stosować tak restrykcyjnej głodówki.
By wspierać te procesy warto dodawać warzywa i owoce do diety na co dzień, a nie jedynie okresowo. Post Daniela dostarcza około 600 kcal, co nie pokrywa podstawowego zapotrzebowania człowieka dorosłego, niezbędnego do zapewnienia prawidłowej pracy organizmu.
Dieta Daniela polega na spożywaniu wybranych warzyw i owoców. Należą do nich między innymi: marchew, burak, seler, rzodkiew, pietruszka, jabłka, cytryny. Dopuszcza korzystanie z przypraw i ziół. Oprócz wspomnianej wody, można spożywać w trakcie postu Daniela zieloną oraz owocową herbatę i rozcieńczone soki. Inne produkty, napoje i używki nie są dozwolone.
Reklama
Dla kogo post Daniela jest odpowiedni?
Dieta Daniela znacznie odbiega od zasad prawidłowego. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby młode, starsze oraz chore (np. z wrzodami, kamicą, chorobami serca i układu krążenia). Ten sposób odżwiania jest zdecydowanie niewskazany kobietom w ciąży i karmiącym, a także cukrzykom.
Chociaż opinie na temat postu Daniela zachęcają do stosowania, to z medycznego punktu widzenia dieta ta może przynieść więcej negatywnych skutków niż korzyści. Przed rozpoczęciem postu warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Efekty postu Daniela
Z uwagi na bardzo niską kaloryczność planu, efekty na poście Daniela są szybkie i spektakularne. Stosujący widzą na wadze utratę kilogramów, jednak nie jest to utrata tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim ubytek wody. Po tygodniu na takiej diecie można schudnąć ponad 1 kilogram. Nie jest to jednak zdrowa redukcja. Przy długotrwałym stosowaniu postu istnieje duże ryzyko niedoborów pokarmowych.
Dodatkowo spożywanie zbyt niskiej liczby kalorii w stosunku do zapotrzebowania może spowodować utratę masy mięśniowej, co przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania kalorycznego i szybkiego efektu jo-jo po powrocie do starych zwyczajów żywieniowych.
Ponadto po zakończonym poście wzrost masy ciała będzie wynikał z przywrócenia odpowiedniego nawodnienia organizmu. Stosowanie postu Daniela może spowodować również osłabienie, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność, omdlenia, problemy trawienne, a także pogorszenie pamięci i koncentracji oraz problemy hormonalne.
Reklama
Jadłospis postu Daniela
Post Daniela zakłada bardzo mało urozmaicony jadłospis. Dieta ta nie dostarcza wystarczającej liczby kalorii, a także makroskładników - białka, tłuszczów i węglowodanów. Dieta Daniela jest również niedoborowa w składniki mineralne i witaminy. Można jeść na niej jedynie warzywa i owoce. Produkty dozwolone należy spożywać na surowo, duszone bądź gotowane.
Przykładowy jadłospis może wyglądać następująco:
- śniadanie: zielony koktajl (jarmuż, cytryna, jabłko),
- obiad: zupa krem z dyni, surówka z cukinii, sok marchwiowy,
- kolacja: sałatka (cebula, pomidor, rukola), sok z buraka.
Reklama
Przepisy na dania postu Daniela
Post Daniela zawiera mało skomplikowane przepisy, ale wymagają one nieco fantazji i otwartości na nowe smaki. Pomimo, że bazuje jedynie na warzywach i owocach asortyment produktów dozwolonych jest szeroki.
Sok z marchwi, jabłka i buraka
Składniki:
- burak - 1,5 sztuki,
- marchew - 1 sztuka,
- jabłko - 1 sztuka.
Przepis: owoce i warzywa dokładnie myjemy. Buraka i marchew obieramy. Składniki kroimy na mniejsze części. Do wyciskarki wkładamy kolejno buraka i cząstki marchewki, a następnie jabłka.
Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka
Składniki:
- kiszona kapusta - 250 g,
- marchew - ½ sztuki,
- jabłko - ½ sztuki,
- kmin rzymski - ½ łyżeczki.
Przepis: kiszoną kapustę odciśnij z nadmiaru wody i poszatkuj. Jabłko oraz marchewkę obierz i zetrzyj na tarce z dużymi oczkami, a następnie dodaj do kapusty, przypraw kminkiem i wymieszaj. Odstaw do lodówki.
Chcąc zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stałe stosowanie dobrze zbilansowanej diety, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych. Pomocna w tym jest aplikacja dietetyczna, w ramach której możemy wybrać dietę, dostosowaną do naszej sytuacji zdrowotnej i korzystać nie tylko z setek smacznych przepisów, ale również wsparcia dietetyków.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Artykuł zawiera lokowanie produktu