Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Pozycje seksualne w ciąży - jakie są bezpieczne, a których lepiej unikać?

Pozycje seksualne w ciąży do niedawna były tematem tabu. Tymczasem współżycie nie jest zarezerwowane tylko dla par, które starają się o potomka, ale dla wszystkich, którzy mają ochotę na bliskość. Poza tym, intensywne przemiany hormonalne zachodzące w ciąży oraz szereg innych czynników, w tym brak lęku przed zajściem w ciążę sprawiają, że jej apetyt na seks rośnie wraz z wrażliwością na bodźce, co przekłada się na doznania.
Mężczyzna całujący brzuch kobiety w ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Współżycie to element spajający parę, dlatego nie należy z niego rezygnować tylko ze względu na ciążę.
  • Seks w ciąży nie jest zakazany, należy jednak troszczyć się o to, by wybrane pozycje nie oddziaływały nadmiernie na brzuch.
  • Seks w ciąży może wynieść parę na inny poziom w relacjach intymnych, z uwagi na to, że ciało kobiety staje się wrażliwsze na odczuwane bodźce. Przekłada się to na bardziej intensywne doznania.
Spis treści

Reklama

Jakie pozycje seksualne są bezpieczne w ciąży?

Bliskość fizyczna to naturalny element związku, ale też sposób na to, by wzmacniać więź między partnerami, wyrażać miłość czy po prostu rozładowywać napięcie seksualne.

Osoby uprawiające regularnie seks czują się też życiowo bardziej spełnione - o korelacji między seksem a jakością życia pisali m.in. tacy badacze jak Kuczyńska, Janowski czy Czyżowska.

Jeżeli więc seks to zdrowie, również to psychiczne, nie ma powodu, by rezygnować z niego w ciąży, zwłaszcza, gdy apetyt na niego w II trymestrze rośnie, podobnie jak przeżywane doznania.

Oczywiście, zdarzają się wyjątkowe sytuacje, gdy ze względu na dobro kobiety i/lub dziecka należy postawić na wstrzemięźliwość seksualną, jednak wówczas lekarz wprost wskazuje na konkretne zagrożenia. Zazwyczaj należy powstrzymać się ze współżyciem w przypadku:

  • nieprawidłowo umiejscowionego łożyska,
  • niewydolności szyjki macicy,
  • nadmiernego skrócenia szyjki macicy,
  • pęknięcia pęcherza płodowego,
  • wcześniejszych poronień czy przedwczesnych porodów,
  • niekiedy także w przebiegu ciąży mnogiej.

Lekarz nie pozostawia wówczas pacjentki samej, tylko wskazuje jej na konieczność powstrzymania się od współżycia.

Seks w ciąży może przebiegać nieco inaczej, bo i ciało kobiety diametralnie się zmienia, co wymaga wyboru innych pozycji seksualnych.

Bezpieczne pozycje seksualne w ciąży zmieniają się wraz z kolejnymi trymestrami. Jakie z nich warto przetestować, a na które uważać? Czy kamasutra w ciąży ma rację bytu?

Seks jest sprawą prywatną każdej pary, warto mieć jednak świadomość jakie konkretne pozycje seksualne w ciąży mogą oddziaływać nie tylko na rozwijający się płód, ale też na komfort i przyjemność partnerów.

Pozycja seksualna jest istotna nie tylko do ułatwienia poczęcia dziecka, ale też wówczas, gdy płód już jest w organizmie matki.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
dr n. med. Monika Żyła
dr n. med. Monika Żyła
specjalista położnictwa i ginekologii
01
Czy orgazm w ciąży jest bezpieczny?
Orgazm nie tylko jest bezpieczny dla matki i rozwijającego się płodu, ale wręcz pozytywnie wpływa na obojga. Poza rzadkimi przypadkami, np. takimi jak krwawienia z dróg rodnych czy ciąży zagrożonej, nie należy rezygnować z osiągania satysfakcji w okresie ciąży
02
Co czuje płód w czasie orgazmu?
Płód odczuwa skurcze macicy. Nie są one dla niego niczym nieprzyjemnym - odczuwa je jako lekkie kołysanie. Dodatkowo, wydzielane przez organizm matki endorfiny wpływają na niego uspokajająco.
03
Jakich pozycji seksualnych unikać w ciąży?
W ciąży, ale też w każdej innej sytuacji, należy unikać pozycji, które nie przynoszą przyjemności partnerom. Trzeba też uważać na te konfiguracje, które mogą sprzyjać naciskowi brzucha. Szczególnie pod koniec ciąży nie są również wskazane pozycje, gdy kobieta leży na plecach, bo prowadzi to do ryzyka zmniejszenia przepływu krwi przez żyłę główną.
04
Jak wygląda orgazm w ciąży?
Ciąża to wyjątkowy czas, gdy podatność na bodźce dotykowe rośnie. Taka zwiększona wrażliwość przekłada się na mocniejsze doznania w trakcie orgazmu. Wiele kobiet w tym czasie doświadcza nieznanej sobie wcześniej rozkoszy.
05
Czy w ciąży trzeba używać prezerwatywy?
Prezerwatywa nie tylko chroni przed poczęciem, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli istnieje ryzyko przeniesienia pomiędzy partnerami infekcji intymnej stanowiącej także ryzyko dla płodu, należy korzystać z takiej formy zabezpieczenia.

Pozycja na jeźdźca

Dozwolona w każdym trymestrze, wygodna i praktyczna - tak w skrócie można scharakteryzować pozycję seksualną na jeźdźca. Kobieta nie musi szeroko rozchylać nóg - wystarczy, że usiądzie na biodrach mężczyzny. Dużą swobodę będzie miał także jej brzuch, który naturalnie ułoży się na brzuchu mężczyzny.

Taka pozycja może sprawić pewną trudność pod koniec ciąży, gdy brzuch będzie już bardzo duży. Wówczas kobieta może spróbować klęczeć nad partnerem. Tu inicjatywę może przejąć kobieta i dostosować tempo do własnych potrzeb.

Pozycja na jeźdźca w ciąży pozwala na pełną stymulację piersi oraz narządów płciowych kobiety, co zwiększy doznania.

Pozycja na łyżeczkę

Uniwersalnym sposobem uprawiania miłości w ciąży jest pozycja seksualna na łyżeczkę, uchodząca za najbezpieczniejszą pozycję seksualną w ciąży.

Można ją praktykować przez cały okres ciąży. Partnerzy kładą się na tym samym boku, a mężczyzna kładzie się za kobietą. Wtulając się w nią, wprowadza członka do pochwy. Ma też przestrzeń do tego, by pieścić piersi kobiety oraz jej łechtaczkę.

Z tej pozycji warto korzystać przez całą ciążę, a w szczególności w III trymestrze, gdy brzuch jest już na tyle duży, że trudno o komfortowe zbliżenie się twarzami do siebie. Nie dochodzi tu do nadmiernego parcia na brzuch, przez co bezpieczny jest również płód.

Pozycja kolankowo-łokciowa

Inną, erotyczną konfiguracją jest pozycja kolankowo-łokciowa w ciąży, inaczej na pieska. Aby była ona w pełni wygodna dla przyszłej mamy, trzeba ją nieco zmienić. Klasyczne ułożenie wymaga wsparcia się na rękach, co może stanowić obciążenie, zwłaszcza wtedy, gdy ciąża jest już zaawansowana, a brzuch duży. Jak można więc zmodyfikować ten sposób zbliżenia, żeby był w pełni komfortowy na każdym etapie ciąży?

Najlepiej, by kobieta uklękła i wsparła się np. o kanapę. Pod brzuch warto podłożyć poduszkę, aby uniknąć jego ucisku np. podczas posuwistych ruchów.

Tak zmodyfikowana pozycja na pieska w ciąży sprawdzi się zwłaszcza pod jej koniec, gdy brzuch jest już na tyle duży, że mógłby utrudniać współżycie twarzami do siebie. Poza tym, brzuch ma w tej pozycji właściwe podparcie.

Pozycje na siedząco

Najlepsza pozycja seksualna w ciąży to taka, w której partnerzy czują się komfortowo, a dodatkowo nie występuje nadmierne przyciskanie płodu. Te warunki spełniają pozycje siedzące. Można z nich korzystać praktycznie przez całą ciążę.

Zaliczyć tu można pozycję na jeźdźca lub na odwróconego jeźdźca, czyli partnerka siada w tej pozycji tyłem do twarzy mężczyzny. Wskazuje się też na pozycję, gdy mężczyzna siedzi na stołku, a kobieta siada mu na kolanach.

Partnerzy mogą też siedzieć twarzami do siebie. Partnerka może przybrać ułożenie, gdy siedzi bokiem do mężczyzny.

Pozycje na stojąco

Równie bezpieczne dla ciężarnej są pozycje stojące. W takich konfiguracjach oboje lub jeden z partnerów stoi. W jednej z pozycji kobieta kładzie się na wybranym podłożu, np. na stoliku, natomiast mężczyzna penetruje ją na stojąco.

W innej pozycji seksualnej na stojąco, stoją oboje partnerzy. Kobieta może być do mężczyzny odwrócona plecami, co spowoduje, że para uniknie przyciskania kobiecego brzucha.

W takich pozycjach na stojąco nie dochodzi do nacisku na aortę oraz żyłę główną tylną, co przekłada się na bezpieczeństwo matki oraz płodu. Poza tym zaproponowana kamasutra dla kobiet w ciąży przynosi satysfakcję obojgu partnerom.

Infografika Pozycje seksualne w ciąży

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Jakich pozycji seksualnych unikać w ciąży i dlaczego?

Na początku ciąży można uprawiać seks praktycznie w każdej konfiguracji. Brzuch nie jest jeszcze widoczny, a napór na niego nie powinien stanowić żadnego zagrożenia. Zwiększa się wówczas tkliwość piersi, dlatego należy uważać na to, by ich nie podrażniać w trakcie i wybierać takie pozycje, które ograniczają takie ryzyko.

Od II trymestru warto natomiast bardziej ostrożnie podchodzić do konfiguracji seksualnych intensywnie oddziałujących na brzuch. Kamasutra dla ciężarnych uwzględnia pozycje boczne, pozycje od tyłu czy na jeźdźca. Należy uważać na pozycje, gdy kobieta leży na plecach. Lepiej wybierać konfiguracje stojące i siedzące.

Czytaj również

Bibliografia

  • Seksualność a ciąża widziane oczami kobiet, https://www.researchgate.net/publication/272294396_Seksualnosc_a_ciaza_widziane_oczami_kobiet, [dostęp: 02.06.2024].
  • M. Makara-Studzińska, Seksualność kobiet w ciąży, Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 85–90, Via Medica, ISSN 1731–6677.
  • Czy jest nadzieja na seks przy nadziei? Seksualność a ciąża w opinii kobiet, Marta Kucharska, Karolina Kossakowska, Karolina JanickaInstytut Psychologii, Uniwersytet Łódzki https://core.ac.uk/reader/268464250, [dostęp: 28.05.2024].
  • Koelman CA, Coumans AB, Nijman HW, Doxiadis II, Dekker GA, Claas FH. Correlation between oral sex and a low incidence of preeclampsia: a role for soluble HLA in seminal fluid? J Reprod Immunol. 2000 Mar;46(2):155-66. doi: 10.1016/s0165-0378(99)00062-5. PMID: 10706945.
  • Marta Makara-Studzińska, Artur Wdowiak, Izabela Plewik, Karolina Maria Kryś Wpływ aktywności seksualnej kobiet w ciąży na stan zdrowia noworodka, Seksuologia Polska 2011, 9, 2, 57-63.
  • Anna Majda, Joanna Zalewska-Puchała, Alicja Kamińska, Joanna Sklorz, Uwarunkowania seksualności kobiet ciężarnych w Polsce, Hygeia Public Health 2014, 49(4): 864-869.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
dr n. med. Monika Żyła
Autoryzacja medyczna
dr n. med. Monika Żyła
Absolwentka Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, od 2017 roku doktor nauk medycznych. Aktualnie pracuje w Klinice Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Autorka licznych publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ciąża
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Sfrustrowana para
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w  ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!