Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Prawoślaz - jakie ma właściwości i jak działa?

Prawoślaz od dawna był obecny w medycynie ludowej. Współcześnie stanowi ceniony surowiec leczniczy, który z powodzeniem może być stosowany na podrażnienia i stany zapalne błon śluzowych gardła, krtani, żołądka i jelit. Znane jest też jego działanie przeciwkaszlowe.
Kwiat prawoślazu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Prawoślaz jest rośliną leczniczą stosowaną na kaszel, a także ból i suchość w gardle oraz krtani.
  • Althaea officinalis mogą też przyjmować osoby cierpiące na problemy żołądkowo-jelitowe.
  • Prawoślaz lekarski jest dostępny w postaci suszonych korzeni i liści, tabletek, kapsułek i kropli.
Spis treści

Jak wygląda prawoślaz? Odmiany rośliny

Prawoślaz (Althaea L) jest rośliną zieloną należącą do rodziny ślazowatych (Malvaceae), występującą naturalnie w Europie, a także w centralnej i południowo-zachodniej Azji.

Rodzaj ten obejmuje kilkanaście gatunków, z których najbardziej znanym i najczęściej stosowanym w medycynie naturalnej jest prawoślaz lekarski (Althaea officinalis).

Dawniej do tej grupy były zaliczane różne malwy, w tym popularna malwa różowa (Alcea rosea L.), zwana też prawoślazem różowym, wysokim lub ogrodowym, dziś jednak są one uważane odrębny rodzaj (Alcea).

Prawoślaz lekarski (inne nazwy: ślaz lekarski lub ślaz prawdziwy) rośnie powszechnie w Europie środkowej, wschodniej i południowej, w tym także w Polsce.

W stanie naturalnym porasta przede wszystkim wilgotne gleby łąk i solnisk (obszary bagienne lub podmokłe o znacznym zasoleniu). Często jest też hodowany pod kątem zastosowań w ziołolecznictwie.

W uprawie preferuje podłoża piaszczysto-gliniaste, żyzne i dobrze przepuszczalne; dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych.

Jak wygląda prawoślaz? Roślina osiąga do 1,5 metra wysokości. W całości jest porośnięta charakterystycznymi szarymi włoskami. Kwitnąc w lipcu i sierpniu obradza w duże różowo-białe kwiaty wyrastające z kątów liści.

Liście mają kształt sercowaty, nieregularny, postrzępiony. Nasiona są rozłupniami rozpadającymi się na liczne i drobne rozłupki. Korzeń jest bulwiasty, gruby, włóknisty, z wieloma odgałęzieniami.

Głównym surowcem farmaceutycznym jest korzeń prawoślazu (Althaeae radix), a także jego liście (Althaeae folium), pewną aktywność biologiczną wykazują jednak także kwiaty oraz nasiona.

Zioła pozyskuje się ze specjalnych upraw. Korzenie są zbierane wiosną albo jesienią, a następnie suszone w suszarniach temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Natomiast liście zbiera się latem, w okresie kwitnienia, suszy zaś na świeżym powietrzu, układając w zacienionych i przewiewnych miejscach.

Prawoślaz lekarski jest wykorzystywany w celach leczniczych od wieków - nie sposób dziś ustalić, gdzie i kiedy odkryto jego moc.

Znajduje też zastosowanie w sztuce kulinarnej - jego sproszkowane korzenie po podgrzaniu z cukrem tworzą piankowatą masę (marshmallow).

Słodycze tego typu były znane już w starożytnym Egipcie, a w XIX wieku zyskały dużą popularność między innymi w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego sporadycznie uprawia się Althaea officinalis w charakterze roślinny ozdobnej.

Reklama

Właściwości lecznicze prawoślazu

Swoje właściwości prawoślaz zawdzięcza przede wszystkim związkom śluzowym, które w ilości około 10 procent są zawarte zarówno w korzeniu, jak też i w liściach.

Do najważniejszych składników śluzu należą kwas galakturonowy, galaktoza, glukoza, ramnoza, arabinoza, pektyny, sacharoza, skrobia, asparagina i betaina.

Oprócz tego w liściach obecne są też między innymi ksyloza, flawonoidy, kwasy fenolowe, kumaryny oraz związki mineralne.

Wiele z wymienionych substancji, to cukry proste (monosacharydy) i złożone (polisacharydy) oraz ich pochodne.

Właściwości lecznicze prawoślazu to:

  • ochrona błon śluzowych gardła i krtani oraz żołądka i jelit, a także skóry. Zawarty w prawoślazie śluz tworzy lepką ochronna warstwę, która zabezpiecza przed podrażnieniami, zmniejsza uczucie suchości oraz łagodzi ból,
  • działanie przeciwkaszlowe - najprawdopodobniej jest ono związane z oddziaływaniem polisacharydów na receptor serotoninergiczny 5-HT (2).

Oprócz tego wyniki różnych badań wskazują na właściwości przeciwzapalne, immunostymulujące (stymulujące aktywność układu odpornościowego), antyoksydacyjne (neutralizujące aktywność szkodliwych wolnych rodników), przeciwbakteryjne (wyciągi metanolowe i chloroformowe z korzenia hamują aktywność gronkowca złocistego i wielu innych drobnoustrojów bytujących w jamie ustnej).

W ostatnich latach prowadzi się też badania na zwierzętach pod kątem potencjalnych działań neuroprotekcyjnych (ochrona układu nerwowego).

Reklama

Na co pomaga prawoślaz? Działanie

Korzeń oraz liść prawoślazu są stosowane przede wszystkim jako leki przeciwkaszlowe, a także środki powlekające, osłonowe i łagodzące podrażnienia oraz stany zapalne błon śluzowych gardła, krtani, układu pokarmowego.

Preparaty zawierające Althaeae radix lub Althaeae folium przyjmuje się na takie dolegliwości, jak:

  • infekcje, w przebiegu których występuje stan zapalny oraz podrażnienie gardła i krtani,
  • kaszel, zarówno infekcyjny, jak też będący następstwem przesuszenia śluzówki,
  • suchość w gardle na tle chorobowym, ale też związana z przyjmowaniem leków, niedostateczną produkcją śliny oraz niewystarczającą wilgotnością powietrza,
  • refluks żołądkowo-przełykowy, wraz z towarzysząca mu zgagą,
  • nadkwaśność żołądka, wrzody żołądka i jelit,
  • stany zapalne układu pokarmowego,
  • zaparcia (pęczniejący śluz pobudza perystaltykę jelit),
  • biegunki (śluzy mają zdolność wchłaniania wody).

Prawoślaz znajduje też zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Znany jest jako środek zmiękczający skórę oraz zmniejszający jej szorstkość.

Łagodzi świąd i podrażnienia. Wspiera też leczenie stanów zapalnych zewnętrznych powłok ciała, dlatego może być używany do pielęgnacji skóry suchej oraz podatnej na egzemę.

Łagodzi również oparzenia słoneczne oraz spowodowane opalaniem w solarium. Używa się go również na owrzodzenia ciała, odczyny po ukąszeniach owadów oraz trudno gojące się rany.

Ze względu na właściwości antyoksydacyjne, może spowalniać starzenie się skóry. Nałożony na włosy, nadaje pasmom miękkości, wygładza je, nawilża i odżywia, łagodzi też podrażnienia skóry głowy.

Reklama

Preparaty z prawoślazem. W jakiej formie występuje?

Prawoślaz może być stosowany w różnych formach, zarówno wewnętrznie, jak też zewnętrznie (na skórę).

Dostępny jest suszony korzeń oraz suszony liść, które są przeznaczone do parzenia.

Popularnym produktem niezmiennie od lat jest syrop prawoślazowy.

Są też preparaty w tabletkach oraz kapsułkach. Nie są to leki w ścisłym tego słowa znaczeniu, zwykle mają one status suplementów diety bądź produktów medycznych.

Oprócz tego ekstrakt z prawoślazu jest często stosowanym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i zniszczonej. Natomiast w sklepach ogrodniczych kupić można nasiona, jeśli ktoś chce hodować tę roślinę we własnym zakresie.

Herbatka z prawoślazu

Herbatkę z prawoślazu można zaparzyć na różne sposoby. W zależności od techniki i użytego surowca, przygotowanie naparu może zająć kilka minut, a może też kilka godzin.

Herbatę z liści (Althaeae folium) przyrządza się tak, jak większość ziół. Jedną łyżeczkę (około 2 gram) rozdrobnionego, ususzonego ziela należy wsypać do filiżanki, a następnie zalać świeżo zagotowaną wodą (około 250 ml). Całość nakrywa się spodeczkiem. Czas zaparzania wynosi w zależności od preferencji od 5 do 15 minut.

Bardziej długotrwały jest proces przygotowania herbatki z korzenia prawoślazu (Althaeae radix). W tym przypadku zalecane są różne techniki. Łyżeczkę suszu (około 4 gram) można zalać wrzącą lub letnią woda (250 ml), a następnie odstawić miksturę na 1-4 godziny. Na koniec całość należy zagotować i odstawić do przestygnięcia.

Niezależnie od sposobu przygotowania, zaleca się pić jedną filiżankę naparu dziennie (bądź dwa razy po pół).

Tabletki z prawoślazem

W aptekach i sklepach z produktami leczniczymi dostępne są kapsułki oraz tabletki z prawoślazem, zawierające w swoim składzie korzeń z tej rośliny.

Kapsułki z reguły są suplementami przeznaczonymi dla osób cierpiących na opisane wyżej dolegliwości układu trawiennego, takie jak refluks, nadkwaśność, wrzody. Łagodzą one podrażnienia i stany zapalne błon śluzowych, a także działają wykrztuśnie i hamują odruch kaszlowy.

Drugą kategorię stanowią różnego rodzaju tabletki do ssania z prawoślazem. Pomagają one uporać się z takimi dolegliwościami, jak ból i suchość w gardle. Są polecane pacjentom zmagającym się z infekcjami, ale też osobom, które „pracują głosem” (nauczyciele, wykładowcy, wokaliści, lektorzy, dziennikarze radiowi i telewizyjni etc.), a także przebywają w pomieszczeniach o niskiej wilgotności.

W ich składzie zazwyczaj znajduje się większa ilość składników, których synergia zwiększa moc działania. Mogą to być między innymi ziele tymianku, sok z czarnego bzu, olejek szałwiowy, mentol czy witamina C.

Produkty tego typu również są suplementami diety, można je zatem kupić bez recepty. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zawartych na opakowaniu lub w ulotce zaleceń dotyczących dawkowania. Wskazanych ilości nie powinno się przekraczać.

Syrop z prawoślazem

Syrop z prawoślazem jest bardzo popularnym produktem leczniczym, stosowanym w celu łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych w obrębie górnych dróg oddechowych, a także łagodzącym kaszel.

Gotowy produkt można kupić w aptece (również jest dostępny bez recepty), ale też można spróbować przyrządzić samodzielnie.

Przepis na syrop podaje Farmakopea Polska:

  • 5 części grubo rozdrobnionego i przemytego korzenia zalewa się 40 częściami wody z 1 częścią etanolu, mieszaninę należy pozostawić na 3 godziny pod przykryciem w temperaturze pokojowej,
  • otrzymany macerat powinien zostać przecedzony, po czym na gorąco rozpuszcza się w nim cukier i kwas benzoesowy,
  • całość doprowadza się do wrzenia, uzupełnia zagotowaną wodą, a na koniec jeszcze raz odcedza.

Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego, zarówno produkty apteczne, jak też domowej roboty, nie powinny być używane przez pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową.

Należy też pamiętać o alkoholu. Wprawdzie jego ilość jest niewielka, nie mniej z tego powodu syrop nie jest przeznaczony dla małych dzieci, nie powinny go też stosować osoby z chorobą alkoholową oraz marskością i innymi ciężkimi schorzeniami wątroby. Przeciwwskazaniem może też być ciąża.

Reklama

Czy prawoślaz wywołuje skutki uboczne? Przeciwwskazania

Prawoślaz lekarski został wpisany na listę tradycyjnych produktów leczniczych przez Europejską Agencję Leków (EMEA), a jego skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania potwierdzają liczne badania wykonywane na całym świecie.

W związku z brakiem poważniejszych doniesień w tej materii, przyjmuje się, że prawoślaz nie powoduje żadnych poważniejszych skutków ubocznych.

Przynajmniej, jeśli jest używany zgodnie z zaleceniami, czyli w odpowiednich ilościach, w niezbyt długiej perspektywie czasowej oraz z uwzględnieniem przeciwwskazań. A tych ostatnich jest kilka. Produktów z prawoślazem nie powinny używać:

  • kobiety w ciąży oraz małe dzieci (zwykle podaje się cezurę 3, 6 albo nawet 12 lat). Powody tego są dwa. Po pierwsze, brak jest wystarczająco wiarygodnych badań, które odnosiłyby się do bezpieczeństwa stosowania prawoślazu w tych dwóch szczególnych grupach. Po drugie, znaczenie ma zawartość innych substancji w składzie suplementów i produktów medycznych, takich jak alkohol czy kwas benzoesowy;
  • osoby ze stwierdzoną alergią lub nadwrażliwością na składniki samego prawoślazu lub którykolwiek inny z komponentów danego suplementu.

Pewną ostrożność powinni też zachować pacjenci z cukrzycą. Prawoślaz sam w sobie zawiera znaczne ilości sacharydów, a dodatkowo w składzie preparatów mogą się znajdować też inne cukry. Nie jest to jednak przeciwwskazanie bezwzględne.

Przy długotrwałym stosowaniu prawoślazu może on wytworzyć w układzie pokarmowym zbyt szczelną barierę. Może to upośledzać wchłanianie składników odżywczych z jelita, a także osłabiać działanie innych leków stosowanych wewnętrznie. Mimo więc wysokiego profilu bezpieczeństwa i w tym przypadku zalecany jest zdrowy umiar.

Reklama

Gdzie kupić i jaka jest cena prawoślazu?

Cena prawoślazu lekarskiego zależy od postaci, w jakiej jest sprzedawany, wielkości opakowań, a także polityki cenowej poszczególnych dystrybutorów. Rozrzut jest w tej materii ogromny. 

W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są syropy zarówno za 4 złote, jak też 15 złotych. Tabletki do ssania kosztują przeważnie kilkanaście złotych.  

Suplementy w kapsułkach można nabyć za około 30-40 złotych, choć zdarza się też, że drożej. Jeśli chodzi o suszone korzenie i liście, można w dużym uproszczeniu przyjąć, że 100 gram kosztuje około 10 złotych, ale są też oferty znacznie od tego odbiegające, zarówno na plus, jak też na minus.

Czytaj również

Bibliografia

  • Joanna Krajewska, Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) tradycyjne zastosowanie i nowe perspektywy, Lek w Polsce, vol 24 nr 10’14 (281)
  • Ali Esmail Al-Snafi, The Pharmaceutical importance of Althaea officinalis and Althaea rosea: A review, International Journal of PharmTech Research, Vol.5, No.3, July-Sept 2013
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Rośliny
Nasturcja - jakie ma właściwości? Sok, syrop, nalewka i inne preparaty
Roślina nasturcja jadalna
Jarzębina - jak wygląda i co z niej zrobić? Właściwości i przetwory
Drzewo jarzębina
Pomaga na kaszel i wzmacnia odporność. Przepis jest banalnie prosty
Koktajl z buraka
Podobne artykuły
Brązowe nasiona lnu
Siemię lniane - właściwości i przeciwwskazania. Jak i kiedy pić? Rano czy wieczorem?
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości, działanie i przeciwwskazania. Z czym jej nie łączyć?
Nalewka z wrotyczu w ciemnej butelce
Nalewka z wrotyczu - jak zrobić i pić? Dawkowanie i właściwości
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty - dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Syrop z sosny
Syrop z pędów sosny - na co pomaga i jak go zrobić? Właściwości, przepis i dawkowanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial