Reklama
Co to jest presoterapia?
Presoterapia jest skuteczną, sprawdzoną, nieinwazyjną metodą stosowaną w terapii blizn pooparzeniowych. Polega na stałym wywieraniu ucisku na newralgiczne miejsca.
Zastosowanie presoterapii pomaga zapobiegać różnego typu patologiom występującym w procesach bliznowacenia, takim jak przede wszystkim przerosty oraz przykurcze.
Działanie terapeutyczne polega na wywieraniu mechanicznego nacisku na blizny. Można do tego celu używać elastycznych opasek lub specjalnej odzieży uciskowej.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanejMetoda ta jest wykorzystywana na świecie od kilkudziesięciu lat. Jako pierwsi pozytywne efekty ucisku w leczeniu blizn oparzeniowych opisali w 1968 roku japońscy naukowcy Fujimori, Hiramoto i Ofugi.
W tym samym czasie badania nad efektami stosowania presoterapii u dzieci były prowadzone w USA. Niedługo potem jedna z firm wprowadziła na rynek pierwsze ubrania uciskowe przeznaczone do stosowania przez osoby, które doświadczyły dotkliwych i zostawiających trwałe ślady oparzeń.
Efekty presoterapii i wskazania do zabiegu
Problemem, w którym często zmagają się pacjenci z rozległymi bliznami oparzeniowymi jest ich przerost. W wyniku m.in. zaburzeń działania tzw. fibroblastów (komórek tkanki łącznej) dochodzi do nadmiernej produkcji kolagenu, wskutek czego blizny stają się większe, twardsze i mniej elastyczne, niż powinny być.
Często też hamowane są procesy programowanej śmierci komórkowej, przez co fibroblasty funkcjonują dłużej niż powinny. Drugą częstą przypadłością są tak zwane przykurcze, czyli niemożność prostowania kończyn związana z włączaniem włókien mięśni i ścięgien w struktury tworzących się blizn.
Zapobieganie tego typu patologiom stanowi główne wskazanie do zastosowania ucisku w terapii blizn. Czy presoterapia działa? Tak, jej efektywność jest potwierdzana przez naukowców z całego świata.
Jest to uznana metoda leczenia oraz profilaktyki blizn przerostowych, która może być stosowana samodzielnie oraz w połączeniu z leczeniem farmakologicznym (glikokortykosteroidy) lub operacyjnym.
Należy jednak pamiętać, że satysfakcjonujące efekty są osiągane po dłuższym czasie. W. Nyka i H. Tomczak piszą, że ucisk powinien być stosowany 23 godziny na dobę przez 6 do 18 miesięcy, a czasem dłużej – do czasu uzyskania przez bliznę pełnej dojrzałości.
Krótkie, godzinne przerwy warto wykorzystywać na czynności higieniczne, a także zabiegi pielęgnujące blizny, na przykład z użyciem specjalnych maści zapobiegających przerostom.
Reklama
Na czym polega presoterapia? Czy trzeba się do niej przygotować?
Pacjenci poddani procedurze presoterapii muszą nosić specjalnie zaprojektowane i ściśle przylegające do ciała ubrania, które powodują stały ucisk na wybrane partie skóry.
W przypadku mniej rozległych urazów mogą być wykorzystywane działające na tej samej zasadzie opaski. Dostępne są też elastyczne maski na twarz.
Nie trzeba się do tego specjalnie przygotowywać, natomiast należy się liczyć z występowaniem uciążliwości związanych z noszeniem kombinezonów czy opasek niemal stale i w długiej perspektywie czasowej.
Mechanizm działania ucisku na blizny nie jest do końca poznany. Naukowcy podejrzewają jednak, że kluczową rolę odgrywa zmniejszenie przepływu krwi przez nowopowstające naczynia, czego efektem jest ich domykanie się i zmniejszenie dopływu tlenu.
Finalną tego konsekwencją jest obniżenie produkcji kolagenu przez fibroblasty, dzięki czemu hamowany jest mechanizm tworzenia się nieprawidłowych blizn przerostowych oraz keloidów.
Pod pojęciem presoterapii rozumiane są też niekiedy zabiegi drenażu limfatycznego, z wykorzystaniem specjalnych aparatów wyposażonych w mankiety napełniające się powietrzem i wywierające w ten sposób presję na ciało pacjenta.
W tym przypadku główny mechanizm działania polega na poprawie krążenia krwi i limfy w całym organizmie. Uważa się, że procedura ta również może wpływać na redukcję blizn, a ponadto jest skuteczna w leczeniu cellulitu, nadwagi i otyłości czy zaburzeń krążenia.
Reklama
Przeciwwskazania do presoterapii i skutki uboczne
Mimo dużej skuteczności nie wszyscy mogą skorzystać z dobrodziejstw presoterapii. Przeciwwskazania do jej stosowania, to między innymi:
- ciąża - ubrania uciskowe szczelnie opinają sylwetkę, dlatego nie jest wskazane ich noszenie w sytuacji, gdy ciało w szybkim tempie zmienia swoje rozmiary.
- karmienie piersią, które trudno jest pogodzić z koniecznością używania ubrań przez większą część dnia.
- wiek – presoterapię można stosować nawet u małych dzieci, jednak poniżej 2. roku życia zaleca się ograniczenie jej wymiaru do zaledwie kilku godzin dziennie.
- schorzenia i zaburzenia takie jak ostra zakrzepica, wysokie nadciśnienie tętnicze, zakażenia skóry i wiele innych.
W razie wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem zajmującym się leczeniem oparzeń, których pozostałością są tworzące się na ciele blizny.