Reklama
Prezerwatywy bez lateksu
Standardowym materiałem, z którego od dziesięcioleci wykonuje się większość prezerwatyw, jest lateks, czyli koloidalny roztwór kauczuku. Zapewnia od dużą wytrzymałość, elastyczność, miękkość, a co za tym idzie – bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Lateks jest jednak jednym z najbardziej agresywnych alergenów, u kilku procent populacji wywołującym silne reakcje uczuleniowe.
Problem ten stał się inspiracją do poszukiwań innych rozwiązań. W rezultacie powstały prezerwatywy bez lateksu – środki antykoncepcyjne wykazujące się zbliżoną skutecznością do lateksowych, a przy tym niealergizujące. Z czego są zrobione prezerwatywy dla uczulonych na lateks? Czy ich użytkowanie jest wygodne? Czy zapewniają bezpieczeństwo? Jakie są opinie na ich temat?
Reklama
Z czego są zrobione prezerwatywy nielateksowe?
Z czego są zrobione prezerwatywy nielateksowe? Początkowo produkowano je głównie z poliuretanu, obecnie podstawowym materiałem jest poliizopren. Poliuretan, czyli sztuczny polimer, miał liczne zalety, takie jak dobre przewodzenie ciepła, mała wrażliwość na światło i temperaturę, brak intensywnego zapachu i posmaku.
Był jednak mniej elastyczny, a przez to bardziej podatny na pękanie. Stosowany dziś przez czołowych producentów prezerwatyw poliizopren jest substancją w pewnym sensie zbliżoną do lateksu – to także roztwór kauczuku, lecz nie naturalnego, a syntetycznego. W związku z tym nie zawiera w swoim składzie alergizujących białek, zachowuje natomiast inne zalety lateksu, czyli miękkość i wytrzymałość. W ten sposób materiał ten przewyższa zarówno naturalny lateks, jak i poliuretan.
Reklama
Skuteczność prezerwatyw bezlateksowych
W przypadku produktu, jakim są nowoczesne prezerwatywy bezlateksowe, skuteczność określana jest na poziomie zbliżonym do tradycyjnych kondomów. Należy jednak pamiętać, że porównywalne parametry dotyczące wytrzymałości prezerwatyw są tylko jednym z czynników, które należy brać pod uwagę przy kalkulacji ryzyka związanego z możliwością zajścia w niechcianą ciążę. Znacznie istotniejsza i bardziej różnicująca jest kwestia wiedzy i praktycznej biegłości w stosowaniu tej metody antykoncepcji – zgodnie ze wszystkim zasadami bezpieczeństwa.
Na podstawie dziesiątek badań przeprowadzony na przestrzeni lat na całym świecie, określa się, że tak zwany wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi od 2 do 15. Oznacza, że statystycznie na 100 par regularnie współżyjących i zabezpieczających się za pomocą kondomów, do zapłodnienia dochodzi w 2 do 15 przypadków. Najniższe wartości (2-3) odnotowywane są w sytuacji, gdy prezerwatywy są używane prawidłowo, natomiast każde odstępstwo od zasad powoduje zwiększenie ryzyka.
Reklama
Prezerwatywy nielateksowe — opinie
Prezerwatywy lateksowe czy nielateksowe? Które wybrać? W przypadku alergików odpowiedź jest oczywista. W przypadku zaś pozostałych osób najistotniejsza pozostaje kwestia wygody użytkowania, w tym przede wszystkim intensywności doznań. Jeżeli chodzi o prezerwatywy nielateksowe, opinie są w tej materii zróżnicowane.
Przeważa jednak pogląd, że zapewniają one większą bliskość i naturalność wrażeń – zapewne dlatego, że materiał, z którego są wykonane, bardziej przypomina w dotyku ludzką skórę, a także z uwagi na fakt, że lepiej przewodzą one ciepło. Zazwyczaj nieco mniej intensywny jest też zapach, który dla wielu osób może być drażniący. Jeśli chodzi natomiast o grubość powłoki, producenci nauczyli się już wytwarzać prezerwatywy nielateksowe niczym nieróżniące się od zwykłych i także zróżnicowane w tym zakresie – od bardzo cienkich (o,04 mm) po znacznie grubsze (0,07 mm).
Reklama
Uczulenie na lateks — prezerwatywy, rękawiczki, ubrania
Uczulenie na lateks stało się przedmiotem szerszego zainteresowania naukowców i producentów prezerwatyw w latach siedemdziesiątych XX wieku. Miało to związek z rewolucją seksualną i umasowieniem tego środka antykoncepcji. Duże znaczenie miało też podniesienie standardów w służbie zdrowia związane z wprowadzeniem na szeroką skalę lateksowych rękawiczek ochronnych.
Dodatkowo wtedy właśnie lateks zaczął być częściej wykorzystywany przez przemysł modowy, a w szczególności jego niszę związaną z produkcją ubrań i bielizny erotycznej. Okazało się wówczas, że u znacznej części populacji odnotowuje się odczyny alergiczne, które wyjaśnić można uprzednim kontaktem skóry z lateksem, a mówiąc dokładniej – z zawartymi w nim białkami. Aczkolwiek same objawy uczulenia na lateks – wtedy jeszcze rzadkiego — zostały zidentyfikowane znacznie wcześniej, bo już na początku XX wieku.
Reklama
Objawy uczulenia na lateks
Typowe objawy uczulenia na lateks to:
- pokrzywka, wysypka, świąd i inne reakcje alergiczne, występujące na skórze, w miejscu kontaktu z lateksem,
- tzw. obrzęk Quinckiego, którego istotą jest obrzęk skóry i stawów, a niekiedy także tkanek układu nerwowego,
- zapalenie spojówek, pieczenie oczu, łzawienie,
- astma oskrzelowa, nieżyt nosa,
- wstrząs anafilaktyczny – rzadko spotykana, ale bardzo gwałtowna reakcja na kontakt z alergenem, prowadząca do spadku ciśnienia tętniczego, utraty przytomności, a nawet śmierci.
W przypadku zaobserwowania objawów uczulenia na lateks należy przede wszystkim zaprzestać stosowania wykonanych z tego materiału kondomów oraz przestawić się na prezerwatywy bez lateksu. Profilaktyka jest bowiem w tym przypadku najlepszym lekarstwem.