Plamy na nogach mogą pojawiać się przy okazji różnych chorób. Nie zawsze są związane z dolegliwościami zdrowotnymi, ale zawsze wymagają konsultacji. Warto ocenić poziom, w jakim znajduje się przebarwienie. Zaburzenia barwnikowe skóry to sygnał, iż w organizm walczy z chorobą i ostrzega pacjenta.
Przyczyny przebarwień na nogach
Zmiany kolorystyczne fragmentów skóry to problem zarówno zdrowotny, jak i kosmetyczny. Przyczyną takich zmian jest wzmożone gromadzenie pigmentu w skórze. Powstawanie plam na skórze może mieć podłoże genetyczne (wrodzone) lub nabyte.
Substancją odpowiedzialną za kolor skóry jest melanina, która jednocześnie spełnia funkcję ochronną. Wszelkie przebarwienia są spowodowane nieprawidłowym działaniem melaniny i jej rozmieszczeniem w skórze. Zmiany w kolorze skóry i nierównomierny kolor są jednymi z najczęstszych problemów kosmetologicznych. Mogą także świadczyć o różnych chorobach ogólnoustrojowych.
Objawy chorobowe plam na nogach mają różne nasilenie i kolor, od delikatnej zmiany pigmentacji aż do ciemnych nieestetycznie wyglądających zmian. U niektórych pacjentów pojawiają się też plamy białe, które charakteryzuje miejscowe odbarwienie skóry.
Przyczyny przebarwień na nogach to:
- reakcja alergiczna, na jedzenie, kosmetyki, leki i alergeny, występujące w środowisku (sierść zwierząt lub pyłki),
- zakażenia grzybicze,
- stany zapalne skóry,
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- zmiany naczyniowe,
- choroby (takie jak cukrzyca, pękające naczynka czy chora wątroba),
- zaburzenia hormonalne,
- niedobory witamin i minerałów,
- stres,
- czynniki chemiczne,
- nadużywanie alkoholu,
- uwarunkowania genetyczne.
Charakter przebarwień może przybierać różną postać. Plamy naskórkowe powstają w wyniku nadmiernego nagromadzenia melaniny w naskórku. Przebarwienia skórne oznaczają gromadzenie barwnika w warstwie brodawkowej skóry. Plamy mieszane to nadmierna ilość melaniny w naskórku i skórze jednocześnie.
Reklama
Brązowe przebarwienia na nogach
Ciemne plamy na nogach, utrzymujące się przez dłuższy czas wymagają konsultacji medycznej. Pewne dodatkowe symptomy powinny u każdego wzbudzić niepokój.
Do takich objawów towarzyszących należą:
- swędzenie,
- powiększanie,
- wypukłość,
- chropowatość,
- brak wyraźnego rozgraniczenia od reszty skóry,
- krwawienie.
W zależności od rodzaju, zmiany tego typu mogą wskazywać na różne stany patologiczne. Delikatne zabarwienie jest bardzo często przyczyną stanu zapalnego. Plamy o nieregularnych kształtach i niejednolitym zabarwieniu to najprawdopodobniej sygnał o zmianach nowotworowych w organizmie (naczyniaki płaskie lub czerniak).
Ciemne przebarwienia na nogach pojawiają się także w postaci plam złogowych. Ten rodzaj zmiany sygnalizuje, iż doszło do zatrucia organizmu, który nie jest w stanie wchłonąć ani wydalić szkodliwych substancji.
Reklama
Czy przebarwienia na nogach są niebezpieczne?
Wiele przebarwień ma także niegroźny charakter, ale zawsze powinien to potwierdzić lekarz. Do takich należą plamy wątrobowe, pojawiające się najczęściej na twarzy, dłoniach i nogach. Lekarze określają te zmiany, jako plamy starcze, gdyż najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku. Przebarwienia pojawiają się w miejscach, gdzie jest nagromadzony nadmiar melaniny. Wyglądem przypominają plamy soczewicowate.
To drobne przebarwienia skóry, które charakteryzuje nieregularny kształt, często zlewający się z kolorem skóry. Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Niegroźne z punktu medycznego są także przebarwienia na nogach po opalaniu. Powinny być one sygnałem, iż skórę należy odpowiednio zabezpieczać przed słońcem.
Ciemne plamy mogą być także symptomem chorej wątroby. Najczęściej w ten sposób objawia się proces zwłóknienia lub marskość wątroby. Jest to jeden z pierwszych sygnałów o chorobie. Chora wątroba w początkowym stadium nie daje objawów, iż dzieje się coś niepokojącego. Delikatne bóle brzucha czy niewielkie osłabienie rzadko ktokolwiek kojarzy z tym organem. Warto zatem sprawdzić, czy plamy nie oznaczają poważniejszego schorzenia.
Każdy przypadek powinien być skonsultowany z dermatologiem. Jeśli zmiany nie są groźne wystarczy rozjaśniać je kremem na przebarwienia na nogach. Niekiedy lekarze zalecają wycięcie, a groźne zmiany poddawane są dodatkowym badaniom.
Reklama
Czerwone przebarwienia na nogach
Plamy czerwone na nogach pojawiają w różnych miejscach kończyn dolnych – uda, łydki, wokół kostek czy na stopach. Zawsze powinny wzbudzić niepokój i doprowadzić do wizyty u lekarza dermatologa.
Przyczyny czerwonych przebarwień na nogach:
- zmiany alergiczne, których podłożem jest alergia wziewna i kontaktowa. Ten rodzaj czerwonych plam znika po 24 godzinach od kontaktu z alergenem,
- przewlekła niewydolność żylna, której towarzyszą dodatkowe objawy takie, jak uczucie ciężkości nóg, drętwienie, ból i skurcze łydek,
- rumień guzowaty, charakteryzujący się występowaniem guzków zapalnych, głównie na goleniach i pojawieniem się wysokiej gorączki,
- łuszczyca, najczęściej pojawiająca się na stopach i w okolicach kolan. Naskórek ulega wtedy rogowaceniu i pojawia się silny stan zapalny,
- krioglobulinowe zapalenie naczyń, występujące w postaci czerwonych plam na udach i łydkach. To niebezpieczna choroba, która wywołuje dodatkowo silne bóle stawowe i osłabienie organizmu,
- przewlekła niewydolność żylna, wywołana nieprawidłową pracą zastawek. Krew silnie napiera na naczynia krwionośne, tworząc czerwone plamy na nogach (żylaki). Tego rodzaju plamy pojawiają się najczęściej u osób starszych lub otyłych,
- bolerioza, choroba po ugryzieniu kleszcza, która skutkuje czerwonymi plamami, przybierającymi postać rumienia wędrującego,
- miażdżyca, objawiająca się także czerwonymi plamami na kostkach nóg, głównie u osób starszych, zmagających się z nadciśnieniem i otyłością.
Reklama
Jak usunąć przebarwienia na nogach?
Podstawą leczenia wszystkich przebarwień jest ochrona przed działaniem promieni słonecznych. Blizny i przebarwienia na nogach można usuwać, stosując sprawdzone metody likwidowania plam na skórze. Najbezpieczniejsze są metody medyczno-kosmetologiczne.
Do takich należy stosowanie lasera lub światła pulsującego, zabiegi dermapen lub krioterapia. Niektórzy wykonują peelingi kosmetyczne z zastosowaniem kwasów, które likwidują przebarwienia. Przy chorobach naczyń krwionośnych dobre rezultaty przynosi zabieg zamykania naczyń. Dodatkowym sposobem jest także kompresoterapia, która polega na stosowaniu wyrobów uciskowych (rajstopy, skarpety czy opaski).
Białe przebarwienia na nogach, które świadczą o zaburzeniu pigmentacji można leczyć za pomocą specjalistycznych preparatów. W skrajnych wypadkach skuteczne jest leczenie chirurgiczne.
Duże znaczenia ma także pielęgnacja nóg dermokosmetykami, które działają wybielająco, regenerująco i dodatkowo nawilżają skórę. Wiele kobiet skarży się na przebarwienia na nogach po depilacji. Niekiedy wystarczy przed depilacją przemyć skórę oliwką lub zastosować kremy depilacyjne, zapobiegające podrażnieniom.