Sprawna chłodziarko-zamrażarka a bezpieczeństwo dzieci
Jak poinformowały służby sanitarne, przynajmniej kilkuset dzieciom w województwie lubuskim podano szczepionki, które były przechowywane w złych warunkach. Wedle zaleceń Ministerstwa Zdrowia, każda chłodziarka służąca do przechowywania szczepionek powinna być nastawiona na 2 do 8 stopni Celsjusza. Tymczasem wskutek spustoszeń, które w październiku 2017 roku wywołał orkan Ksawery, przez kilka a nawet kilkanaście godzin w Lubuskiem nie było prądu – nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też zakładach, instytucjach i poradniach zdrowia.
O ile w przypadku prywatnych mieszkań nieczynna chłodziarko-zamrażarka nie ma poważnych konsekwencji, o tyle w przypadku przechowywania szczepionek nawet najdrobniejsza awaria chłodziarki może narazić na niebezpieczeństwo małych pacjentów. Choć resort zdrowia zapewniał, że w tym przypadku przerwania tak zwanego „łańcucha chłodniczego” nie będzie powodować negatywnych konsekwencji, wielu rodzicow odczuwa strach. Rozgorzała też dyskusja na temat tego, czym są szczepionki, jakie szczepionki i w jakim wieki podaje się dzieciom, jakie są możliwe powikłania po szczepieniu a także - na czym polega przechowywanie szczepionek i ich przewożenie z miejsca na miejsce.
Dlatego przypomnijmy teraz, jakie podstawowe szczepionki muszą otrzymać nasze dzieci i jak powinno wyglądać prawidłowe przechowywanie szczepionek – czy to w specjalnej chłodziarce w poradni zdrowia, czy w naszej domowej chłodziarko-zamrażarce. Przypomnimy też, jak powinno się organizować transport szczepionek.
Reklama
Przechowywanie szczepionek
W związku z zamieszaniem dotyczącym przechowywania szczepionek przyjrzyjmy się teraz, w jakich warunkach powinny być one magazynowane. Kwestię tę regulują wytyczne Ministerstwa Zdrowia i nie ma wielkiego znaczenia, że czy dotyczą one przechowywania szczepionek w domowych chłodziarko-zamrażarkach, czy chłodziarkach stojących w przychodniach i punktach szczepień. Resort zdrowia w tej materii nakazuje:
- Trzymaj szczepionkę w lodówce na środkowej półce.
- Zadbaj, aby opakowanie nie dotykało tylnej ściany lodówki, co może grozić zamrożeniem szczepionki.
- Uważaj, aby nie uszkodzić opakowania. Nie kładź szczepionki na drzwiach lodówki – tam narażona będzie na największe wahania temperatury.
- Nigdy nie wkładaj szczepionek do zamrażalnika lub zamrażarki.
Reklama
Torba termiczna czyli bezpieczny transport szczepionek
Osobną kwestią jest przewóz szczepionek z miejsca na miejsce. Ministerstwo Zdrowia informuje, że transport szczepionek bez specjalnego opakowania może się odbywać, gdy:
- temperatura powietrza nie przekracza 25 stopni C,
- czas transportu nie jest dłuższy niż 60 minut.
Jeżeli warunki te nie są spełnione (oba łącznie), transport szczepionek powinien się odbywać z zastosowaniem szczególnych środków. Do przewozu szczepionek najlepiej nadaje się torba termiczna (torba termoizolacyjna). Najprostsze torby termoizolacyjne kosztują około 2 złotych. Ale uwaga – transport szczepionek w torbie termicznej również nie może trwać w nieskończoność, producenci zalecają, aby w ciągu 60 minut szczepionka znalazła się w chłodziarce, w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.
Zamiast torby termicznej do transportu szczepionek użyć można też pudełka ze styropianu w wkładem chłodzącym, ewentualnie – termosu.