Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy przedawkowanie witaminy C jest możliwe. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna, bo kwas askorbinowy należy do grupy witamin, które rozpuszczają się w wodzie i ich nadmiar nie kumuluje się w organizmie, tak, jak zdarza się to w przypadku rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, E i K.
Nie oznacza to jednak, że gigantyczne dobowe dawki kwasu askorbinowego pozostaną bez wpływu na nasz organizm. U zdrowych pacjentów nadmiar witaminy C, choć czasem manifestuje się uciążliwymi objawami, nie zagraża zdrowiu ani życiu.
Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę C?
Zapotrzebowanie na witaminę C zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego człowieka. U dzieci witaminę C można przedawkować, jeśli jej dzienna porcja przekracza 40 mg. U dorosłych zalecane dawki to od 100 do 200 mg kwasu askorbinowego na dobę.
Większe ilości kwasu askorbinowego, ponad 1000 mg dziennie mogą wywołać bardziej lub mniej dotkliwe objawy przedawkowania witaminy C.
Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wzrasta w różnych patologicznych sytuacjach, np.:
- w stanach chorobowych,
- przy nadciśnieniu tętniczym,
- przy zaburzeniach łaknienia,
- przy wymiotach i biegunkach,
- u cukrzyków,
- u kobiet karmiących,
- u alkoholików,
- u palaczy,
- u zdrowych osób po intensywnym wysiłku fizycznym.
Reklama
Objawy przedawkowania witaminy C
Chociaż uważa się, że kwas askorbinowy nie jest toksyczny, bo żadne badania nie udowodniły, że nadmiar witaminy C może toksycznie wpływać na organizm ludzki (nie ma też działania teratogennego), to ogromne dawki tej substancji mogą wywołać pewne skutki uboczne. Objawy przedawkowania witaminy C mogą:
- przybrać postać wysypki na skórze
- powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, zgaga, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, wymioty.
Są to jednak niegroźne objawy, które zazwyczaj mijają po odstawieniu zwiększonych dawek witaminy.
Reklama
Groźniejsze skutki przedawkowania witaminy C
Na nadmierne dawki witaminy C powinni jednak uważać pacjenci z kamicą nerkową lub mający tendencje do tworzenia się kamieni w układzie moczowym. Naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institute przez 11 lat badali ponad 20 tys. mężczyzn, którzy codziennie połykali 1000 mg witaminy C.
Po zakończeniu badania okazało się, że pacjenci ci dwa razy częściej mieli kłopoty z kamieniami nerkowymi niż ci, którzy nie wspomagali się kwasem askorbinowym. Im dawki suplementu były wyższe, tym częściej dochodziło do krystalizacji moczanów oraz szczawianów i powstawania kamieni nerkowych.
Reklama
Jak nie przedawkować witaminy C?
Trudno przedawkować witaminę C pochodząca z naturalnego źródła. Dlaczego jest to praktycznie niemożliwe? Bo fizycznie trudno włączyć do diety tak duże ilości warzyw i owoców. Pamiętajmy, że jedna tabletka witaminy C 1000 dostarcza organizmowi tyle witaminy, co 2 kg pomarańczy lub 20 kg jabłek. Kto zje tyle owoców w ciągu dnia?
Dodatkowo zawartość witaminy C w tych samych owocach i warzywach, ale rosnących w innym klimacie, nie jest taka sama. Okazuje się, że banany w Pakistanie są bardzo bogatym źródłem witaminy C, a banany, które kupują Amerykanie uważane są za bardzo ubogie źródło kwasu askorbinowego.
Sięgajmy po witaminę C, bo jest niezwykle cenna dla naszego organizmu, opóźnia procesy starzenia, pomaga w walce z wieloma chorobami, uszczelnia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie. Gdy jest taka potrzeba wprowadźmy do diety także suplementy z witaminą C, ale pamiętajmy, żeby zawsze robić to z głową.