Przedsionek pochwy - pieczenie, zapalenie. Plastyka
Przedsionek pochwy należy do najmniej znanych części żeńskiego układu płciowego. A przecież właśnie w przedsionku pochwy swoje ujście znajdują i sama pochwa i cewka moczowa. Zobacz, czym jest przedsionek pochwy, na czym polega jego zapalenie, jak wygląda wejście do pochwy po porodzie, a także jak wygląda jego plastyka.
Reklama
Czym jest przedsionek pochwy?
Przedsionek pochwy to część sromu, czyli zewnętrznej części żeńskiego układu płciowego. Ma on eliptyczny kształt i ograniczony jest po bokach przez wargi sromowe mniejsze. Z przodu przedsionek pochwy zamyka wędzidełko łechtaczki, z tyłu zaś – wędzidełko warg sromowych.
Przedsionek pochwy to miejsce, w którym znajdują się oddzielne ujścia pochwy oraz cewki moczowej, odseparowane charakterystycznym wzgórkiem. W jego wnętrzu skóra, którą pokryte są m.in. wargi sromowe mniejsze, przechodzi płynnie w błonę śluzową. U kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego, między przedsionkiem pochwy, a jej wnętrzem, znajduje się tak zwana błona dziewicza, będąca fałdem śluzówki o zróżnicowanym kształcie, wielkości i grubości. Jej przerwanie (defloracja) symbolicznie uchodzi za moment utraty dziewictwa.
Reklama
Zapalenie przedsionka pochwy
Przedsionek pochwy, tak jak inne elementy układu narządów rozrodczych kobiety, narażony jest na infekcje różnego typu, a także dolegliwości o nieznanym charakterze i patogenezie. Kobietom niekiedy zdarza się uskarżać na:
- ból w pochwie,
- pieczenie,
- świąd,
powodujące znaczny dyskomfort i zlokalizowane właśnie w przedsionku pochwy. Miejsce to bywa zaczerwienione i opuchnięte. Badania kliniczne wykazać mogą zakażenie drożdżakami Candida, czyli grzybicą, lub też jedno ze schorzeń o podłożu bakteryjnym. Bardzo często zdarza się jednak, iż mimo występowania opisanego zespołu objawów, badania nie wykazują nic konkretnego. Oznacza to, że najbardziej prawdopodobną przyczyną dyskomfortu jest vestibulodynia, znana też jako przewlekłe zapalenie przedsionka pochwy. Co to za choroba?
Reklama
Pieczenie przedsionka pochwy
Pieczenie przedsionka pochwy i inne objawy charakterystyczne dla vestibulodyni mogą się utrzymywać miesiącami bez żadnej namacalnej przyczyny. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną pierwotną vestibulodyni mogą być infekcje lub reakcje alergiczne, same w sobie zanikające, lecz wywołujące przewlekły stan zapalny i w dalszej konsekwencji podrażnienie nerwów. Co charakterystyczne, przewlekłe zapalenie przedsionka pochwy, w odróżnieniu od klasycznych infekcji bakteryjnych i grzybiczych, zazwyczaj daje o sobie znać wyłącznie przy kontakcie fizycznym, a więc w czasie:
- seksu,
- masturbacji,
- podcierania się,
- kąpieli,
- zmiany tamponu,
- badania ginekologicznego.
Z tego powodu zapalnie przedsionka pochwy w sposób jednoznacznie negatywny odbija się na jakości życia płciowego, będąc niejednokrotnie przyczyną całkowitego wycofania się z aktywności w tej sferze. Zapalenie przedsionka pochwy i związane z nim uciążliwości mogą też wywoływać ogólne rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne.
Reklama
Przedsionek pochwy po porodzie
Przedsionek pochwy po porodzie, podobnie jak i sama pochwa, może być zdeformowany, w szczególności, jeśli poród był kolejnym z rzędu.
Pamiątką po porodzie może też być szpecąca blizna po nacięciu krocza – rany tego typu, nawet jeśli zszyte, często źle się goją, zostawiając po sobie wyraźny ślad albo też poszerzone wejście do pochwy, będące przyczyną obniżenia komfortu współżycia seksualnego. Na szczęście przedsionek pochwy po porodzie, nawet jeśli jest uszkodzony, można przywrócić do pierwotnego stanu, aczkolwiek wymaga to interwencji chirurgicznej. Nowoczesna medycyna oferuje w takiej sytuacji zabieg nazwie introitoplastyka, czyli plastyka przedsionka pochwy.
Reklama
Plastyka przedsionka pochwy
Plastyka przedsionka pochwy jest stosunkowo prostym zabiegiem polegającym na wycięciu zmienionych, oszpeconych, zdeformowanych tkanek przedsionka pochwy, a także ewentualnej rekonstrukcji wejścia do pochwy.
Plastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności podawania narkozy. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, pacjentka tego samego dnia może opuścić klinikę, jednak przez kilka następnych tygodni musi się stosować do zaleceń odnośnie ostrożnego traktowania operowanego miejsca. Jedną z najistotniejszych kwestii jest powstrzymanie się od stosunków seksualnych w okresie wskazanym przez lekarza.