Dolegliwości wynikające z przepukliny kręgosłupa należą do schorzeń cywilizacyjnych, różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa stwierdza się już u prawie 80 procent pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy ortopedów.
Kiedyś przepuklina kręgosłupa dotykała głównie starsze osoby, u których wraz z wiekiem dochodziło do degradacji struktur kręgosłupa, dziś coraz częściej problemy mają młodzi ludzie.
Wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze pojawiające się bóle kręgosłupa, zapominając, że na jego kondycję pracujemy się latami.
Przepuklina odcinka szyjnego
Z przepukliną kręgosłupa mamy do czynienia, gdy dochodzi do przemieszczenia się jednego z elementów budujących krążek międzykręgowy. Krążek zbudowany jest z jądra miażdżystego, znajdującego się w środku i otaczającego jądro pierścienia włóknistego.
Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego jądro miażdżyste uciska struktury nerwowe bądź rdzeń i w ten sposób powstaje przepuklina kręgosłupa.
Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa
Najczęściej dochodzi do przepukliny odcinka lędźwiowego, który jest najbardziej nadwyrężaną częścią kręgosłupa, jednak w 20-30 procentach przypadków pojawia się przepuklina odcinka szyjnego.
Odcinek szyjny składający się z siedmiu kręgów jest bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia i urazy niż np. odcinek piersiowy, bo to najbardziej ruchoma część kręgosłupa.
Przepuklina może się więc pojawić przy nagłym odginaniu głowy do przodu, do tyłu, czy nagłych skrętach głową w bok.
Reklama
Przyczyny przepukliny odcinka szyjnego
Praca przy komputerze powoduje, że bardzo często odcinek szyjny przez wiele godzin znajduje się w nienaturalnej pozycji (głowa wysunięta do przodu poza oś ciała).
Taka postawa sprawia, że dochodzi do napięcia mięśniowego, zwyrodnienia krążka międzykręgowego i przepukliny w tej części kręgosłupa.
Bardzo często przepuklina odcinka szyjnego powstaje w wyniku wypadków komunikacyjnych i urazu zwanego potocznie smagnięciem bicza (whiplash) lub urazem przyspieszeniowo- opóźnieniowym ( polega na gwałtownym odchyleniu głowy do tyłu a następnie do przodu).
Często dzieje się tak przy uderzeniu w tył samochodu. Whiplash może powstać również w wyniku skoku na główkę do zbyt płytkiej wody oraz urazu sportowego. Ból może pojawiać się bezpośrednio po urazie lub może dać o sobie znać dopiero po 6-15 godzinach.
Przyczyną przepukliny kręgosłupa w odcinku szyjnym może być również choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego.
Reklama
Objawy przepukliny szyjnej
Objawy przepukliny kręgosłupa szyjnego wynikają z ucisku rdzenia kręgowego lub korzenia nerwowego. W wyniku tego najczęściej dochodzi do rwy barkowej lub rwy szyjno-barkowej.
Pacjent może odczuwać:
- ból w okolicy karku,
- ból łopatki,
- ból w stawie barkowym,
- zawroty i bóle głowy,
- szumy uszne,
- zaburzenia wzroku,
- drętwienie, mrowienie i osłabione czucie na skórze rąk,
- niedowład spastyczny,
- osłabienie mięśni rąk, utrudnione trzymanie przedmiotów w dłoniach,
- w skrajnych przypadkach paraliż.
Reklama
Leczenie przepukliny kręgosłupa szyjnego
Pojawienie się objawów przepukliny szyjnej powinno być wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej u ortopedy lub neurologa.
Zanim lekarz postawi diagnozę, pacjent nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów głową, zalecany jest odpoczynek w pozycji, która nie sprawia bólu i pozwala odpocząć napiętym mięśniom.
Leczenie w pierwszej kolejności polega na podaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych lub zastosowaniu tzw. blokad (podanie środków w pobliże otworów międzykręgowych). Lekarz prawdopodobnie zaleci także konsultację z rehabilitantem.
Pomocne w łagodzeniu objawów przepukliny szyjnej będą:
- terapia manualna,
- masaż,
- fizykoterapia (krioterapia, terapia ciepłem, prądami, laseroterapia),
- odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Reklama
Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa szyjnego
Doświadczony fizjoterapeuta pomoże nam wybrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, który w pierwszej kolejności ma skorygować nieprawidłową postawę, czyli cofnięcie głowy nadmiernie wysuniętej do przodu poza oś ciała.
Ćwiczenia mają wyrobić także nawyk rozluźniania i opuszczania barków w trakcie pracy przy komputerze.
Reklama
Operacja przepukliny kręgosłupa szyjnego
Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu, a przepuklina kręgosłupa szyjnego utrudnia normalne funkcjonowanie, bo pojawił się np. niedowład kończyn, rozwiązaniem jest operacja.
Najczęściej stosowana jest tzw. mikrodiscektomia, w trakcie której przez niewielkie nacięcie skóry usuwa się fragment jądra miażdżystego. To zabieg mikrochirurgiczny, bo nacięcie nie jest większe niż 3 cm, a chirurg posługuje się mikroskopem operacyjnym i niewielkich rozmiarów narzędziami.