Czym jest przepuklina mosznowa?
Przepuklina mosznowa jest rodzajem przepukliny brzusznej, a chcąc to jeszcze bardziej uściślić – przepukliny pachwinowej skośnej. Niestety, ten typ nie występuje samoistnie (jak to się dzieje nierzadko w przypadku przepukliny pępkowej), taki przypadek wymaga interwencji chirurgicznej.
Nie powinno się też zwlekać z podjęciem decyzji o wykonaniu operacji usunięcia przepukliny mosznowej, ponieważ nieleczona może doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia stanu – uwięźnięcia. To z kolei może być powodem nacisku na naczynia krwionośne, co w dalszej konsekwencji może doprowadzić do martwicy.
Przepuklina mosznowa u mężczyzn to widoczne gołym okiem oraz wyczuwalne pod palcami zgrubienie, wielkością przypominające niewielkiego, dość miękkiego guzka. Tworzy się ona wskutek przesunięcia zawartości worka przepuklinowego do moszny. To z kolei jest spowodowane powstaniem otworu w powłoce brzusznej. Owe otwory mogą być naturalne (od urodzenia – taka sytuacja ma miejsce u niemowlęcia) lub nabyte (np. przez blizny).
Reklama
Objawy przepukliny mosznowej
Po czym można rozpoznać stan chorobowy, jakim jest przepuklina mosznowa? Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców noworodka lub niemowlęcia to częsty, donośny płacz, a nawet krzyk dziecka. W czasie kąpieli często maluch się uspokaja, wówczas płakanie może ustać. Jednak kiedy ból wróci, rzewne zawodzenie także da o sobie znać. Rodzice powinni jak najszybciej skontrolować stan dziecka u lekarza, który zaleci im właściwe postępowanie w kwestii przepukliny mosznowej. Przepuklina mosznowa u niemowlaka jest operowana dopiero po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia.
Inaczej wygląda sprawa, gdy u dorosłego pojawi się przepuklina mosznowa. Jak rozpoznać ten stan u mężczyzny? Najczęściej panowie przypadkiem wykrywają u siebie zmianę w postaci miękkiego guzka w mosznie, który powiększa się np. podczas kasłania, dźwignięcia ciężkiego przedmiotu, wysiłku fizycznego, parcia na stolec, czy dłuższego przebywania w pozycji stojącej. Inne symptomy, które mogą świadczyć o występowaniu przepukliny mosznowej, to ból oraz uczucie pieczenia, promieniujące do jąder, a także wrażenie pociągania i dyskomfort w mosznie.
Reklama
Przyczyny przepukliny mosznowej
Dlaczego dochodzi do zjawiska, jakim jest przepuklina mosznowa? Przyczyny tego stanu chorobowego mają wspólny mianownik, którym jest osłabienie powłok ciała oraz nacisk.
Przepuklina mosznowa u dzieci powstaje jeszcze na etapie życia płodowego. W tym czasie jądra z jamy brzusznej wędrują do moszny przez kanał pachwinowy, który we właściwym czasie powinien ulec zamknięciu. Jednak jeśli dojdzie do jakichś anomalii w rozwoju płodu, proces zamknięcia kanału pachwinowego może się nie wydarzyć. Tak często dzieje się u wcześniaków, ponieważ ich mięśnie w jamie brzusznej są słabe i podatne na naciski.
U dorosłych mężczyzn za przepuklinę mosznową może odpowiadać otyłość i nadwaga, przerost gruczołu krokowego, zaparcia o charakterze permanentnym, a także schorzenia, w których odnotowuje się problemy z mikcją. Ponadto bardziej podatni na pojawienie się u nich przepukliny mosznowej są panowie chorzy na schorzenia zatorowo-płucne.
Dolegliwość stwierdza lekarz podczas badania fizykalnego. Niekiedy dla pewności zleca on wykonanie USG lub RTG, by wykluczyć np. guza jądra lub wodniaka jądra.
Reklama
Jak leczyć przepuklinę mosznową?
Jak należy postępować kiedy zostanie stwierdzona przepuklina mosznowa? Operacja to jedyna droga leczenia. Jeśli zabieg trzeba przeprowadzić u niemowlaka, należy odczekać aż osiągnie on 12 miesięcy. U dorosłego pacjenta zabieg powinno się wykonać natomiast jak najszybciej.
Znane są dwa główne sposoby operacji:
- metodą Bassiniego (określa się ją też hernioplastyką),
- metodą Lichtensteina.
Z pierwszą metodą wiąże się większe ryzyko nawrotu przepukliny mosznowej oraz dłuższy okres rekonwalescencji po zabiegu, a także mniejsza skuteczność. Dlatego częściej stosuje się drugą metodę, określaną jako beznapięciową, w której wykorzystuje się siatki polipropylenowe. W przypadku zaś powracania problemu przepukliny mosznowej używa się jeszcze innej metody – laparoskopowej.
Zaleca się też odpowiednie postępowanie przedoperacyjne, polegające na masowaniu przepukliny w taki sposób, by zawartość worka przepuklinowego cofnęła się do jamy brzusznej.
Reklama
Rekonwalescencja po usunięciu przepukliny mosznowej
Jakie są wskazania po wykonaniu zabiegu, podczas którego usuwana jest przepuklina mosznowa? Po operacji pacjent przez co najmniej kilka tygodni powinien bardzo na siebie uważać, tzn. np. nie dźwigać ciężkich przedmiotów, nie uprawiać sportu wysiłkowego, unikać fizycznej pracy, a nawet zaprzestać jej wykonywania w tym czasie.
Po operacji przepukliny mosznowej drogą hernioplastyki chory może dochodzić do siebie od 4 do nawet 12 tygodni. W przypadku, gdy pacjentowi przeprowadzono zabieg metodą Lichtensteina, powrót do zdrowia zwykle trwa od tygodnia do trzech.
Po zabiegu usunięcia przepukliny mosznowej pacjentom zaleca się częste chodzenie (można spacerować, ale też maszerować). Chodzi o to, by uruchomić tkanki poddane operacji. Dzięki temu szybciej wróci pełna sprawność oraz dostrzegalne będą korzyści przeprowadzenia zabiegu.
Nie zawsze będzie możliwe przeprowadzenie operacji tego typu. Niekiedy jest ona wykluczona, np. przez zły stan zdrowia chorego, niewydolność oddechową, niewydolność krążeniową, czy chorobę nowotworową o złym rokowaniu.